Сашко Коцев со награда за најдобар актер на филмскиот фестивал во Бејрут

Сашко Коцев со награда за најдобар актер на филмскиот фестивал во Бејрут

„Beirut Shorts International Film Festival“ е фестивал за кратки филмови во Бејрут, а наградата за најдобар актер ја доби нашиот актер Сашко Коцев.
Сашко Коцев е кумановец кој оствари уште една успешна ролја во филмот „Налепница“ на режисерот Георги Унковски и заслужено ја доби наградата, само една од низата. Сашко го има добиено признанието за најдобар актер на Фестивалот за кратки филмови во Берлин, Германија, две награди во Италија, како и награда за најдобар актер на…

Read More

Што значи контрола на угостителска дејност во услови на пандемија? (видео)

Што значи контрола на угостителска дејност во услови на пандемија? (видео)

Трудовата инспекција работи со полна пареа. Камерите ги следеа инспекторите во нивната ноќна работа на липковскиот терен. Тие беа задоволни што локалите ги затекнаа затворени до предвиденото време во рестриктивните мерки за работа на угостителите и напоменаа дека пред Законот се непопустливи кога станува збор и за пушење во затворени простории. Инаку, досега забрана за вршење угостителска дејност во кумановскиот крај е издадена на три објекти. Заштитата на граѓанството од ширење на пандемијата останува врвен…

Read More

Жителите со барање да се отстранат хаварисаните возила (видео)

Жителите со барање да се отстранат хаварисаните возила (видео)

Граѓаните од неколку населби од Куманово бараат несовесните сопственици на хаварисани возила да ги отстранат од улиците за да може непречено да се одвива сообраќајот и да се зголеми безбедноста на пешаците. Комуналната инспекција на подрачјето на градот има регистрирано осумдесетина нефункционални возила што не се наоѓаат само на јавните, туку, и на зелените површини. Во продолжение, ја слушаме изјавата на комуналниот инспектор, Владислав Трајковски, но и реакциите на нашите сограѓани.
 

Read More

Карпош ја доби заслужената обновена поставка на спомен домот (видео)

Карпош ја доби заслужената обновена поставка на спомен домот (видео)

Надлежните од НУ Музеј Куманово пред кумановската јавност ја презентираа  обновената поставка во куќата музеј на народниот херој Христијан Тодоровски Карпош. Поставката соддржи нови витрини, значајни историски експонати.
Куманово викендов ја одбележува 77 годишнината од загинувањето на Христијан Тодоровски Карпош, па повеќе делегации од Здружението на борците, од Министерството за внатрешни работи, Општина Куманово, АРМ, политичките партии и граѓански организации, училишта што го носат неговото име, како и претставници од Сојузот на борци од Врање – …

Read More

Ги прашавме кумановци што мислат за реконструкцијата на Соколана (видео)

Ги прашавме кумановци што мислат за реконструкцијата на Соколана (видео)

Мислењата околу тоа дали е добро што се реконструра спортскиот комплекс Соколана не се поделени. Сите се согласни дека убавицата е симбол на нашиот град и дека вакво нешто требало одамна да се случи. Постои една мала дилема за партерното уредување, што е во план да овозможи повеќе паркинг простор во првата фаза, а не, да речеме засадување на повеќе дрвца, но ова е првата фаза со која се опфатени трибините и терените за некои…

Read More

Четири дневна обука за прва помош за новите возачи (видео)

Четири дневна обука за прва помош за новите возачи (видео)

Со оглед на тоа што неодамна имаше законски измени и на тоа што превентивните мерки за безбедност во сообраќајот се засилуваат, отсега обуките за прва помош при земање на возчка дозвола ќе бидат во времетраење од четири дена, што значи теорија и пракса превземени од Црвен Крст на град Куманово. Да ги проследиме изјавите на надлежните.
 

Read More

Што мислат кумановци за локалната корупција? (видео)

Што мислат кумановци за локалната корупција? (видео)

Од кои причини нашите сограѓани, кои се свесни за било каков вид локална корупција, не се осмелуваат да ја пријават кај надлежните и зошто сме единствена општина во која испитаниците дале одговор дека и сеуште постои коруптивност во царинските служби? Нашиот проблем е во таканареченото земање здраво за готово и во колективната недоверба во институционалното работење. Вака барем тврдат од Девелопмент солушнс, дел од тимот истражувачи кои ја спроведоа анкетата.
 

Read More

Како оваа година ќе го удостоиме нашиот Карпош? (видео)

Како оваа година ќе го удостоиме нашиот Карпош? (видео)

Недела, 7ми Фебруари, се навршува 77 годишнината од смртта на Христијан Тодоровски Карпош. Куманово ќе ја одбележи на поинаков начин. За ова повеќе ќе дознаеме од подпретседателот на Здружението Карпош, додека за животот и делото на Карпош – од премиерно прикажаниот документарен филм за нашиот херој, што ќе се емитува на нашата програма во сабота, 6ти Февруари, со почеток во 18 часот.
 

Read More

БИБЛ лига: Кумановo и ТФТ ги добија противниците

БИБЛ лига: Кумановo и ТФТ ги добија противниците

По оддржаната ждрепка во Бугарија, македонските претставници ТФТ и Куманово ги дознаа противниците за втората фаза од кошаркарската БИБЛ лига. Вкупно шест екипи беа распоредени во две групи од по три екипи.
Двата наши клубвови сосема очекувано се најдоа во различни групи, па така ТФТ е во групата „Ф“ заедно со Хапоел Гилбоа Галил и Берое, додека Куманово во групата „Г“ во друштво на Хапоел Холон и Академик Пловдив.
Според правилата на БИБЛ-лигата за оваа сезона, првопласираните…

Read More

Проработа Управата за водење на матични книги во Куманово

Проработа Управата за водење на матични книги во Куманово

Скоро и да не постои граѓанин кој не си го поставил прашањето – зошто ни се потребни изводи не постари од шест месеци кога сме се родиле само еднаш? Ова особено ги револтира луѓето кои требаше да подигнат некој личен документ од Управата за матични книги и кои две недели не можеа да го сторат тоа поради, наводно, проблеми со интернет врските. Ве информираме дека матичната служба за издавање на лични документи во Куманово, како…

Read More
1 62 63 64 65 66 85