(ВИДЕО)Мургашанска: Протекува кровната конструкција на училиштата „Браќа Миладиновци“ и „Крсте Мисирков“

(ВИДЕО)Мургашанска: Протекува кровната конструкција на училиштата „Браќа Миладиновци“ и „Крсте Мисирков“

-Постојано ги слушаме владините проекти и реконструкции на училиштата од страна на градоначалникот Димитриевски и пак во прво лице еднина, а ниту еднаш не слушнавме дека изминатите денови во горенаведените училишта кровната конструкција протекува во повеќе училници, за што постојат фотографии, а сведоци се и самите ученици и вработени. Учениците до скоро следеа настава во мокри училници, а веќе истите и не се во функција поради опасност од струен удар. Во просториите има електрична инсталација,…

Read More

(ВИДЕО)Оливер Илиевски, кандидатот за градоначалник од СДСМ и коалицијата гостува во СТАВ

(ВИДЕО)Оливер Илиевски, кандидатот за градоначалник од СДСМ и коалицијата гостува во СТАВ

Ќе се обединат ли граѓаните во пресрет на вториот круг од локалните избори, ќе ја добие ли СДСМ поддршката од другите политички партии во Куманово, кој ќе биде идниот градоначалник на општина Куманово? На овие, но и на други актуелни теми вечерва во емисијата СТАВ разговараме со Оливер Илиевски, кандидат за градоначалник на општина Куманово од СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“

Read More

Отворена манифестацијата „Денови на мед 2021“

Отворена манифестацијата „Денови на мед 2021“

Десетина пчелари денеска на градскиот плоштад ги изложија своите пчелни производи, во рамки на манифестацијата Денови на мед, која традиционално ја организира Здружението Пчела, со поддршка на општината.
Претседателот на пчеларското здружение „Пчела“, Горан Митевски се надева дека оваа година ќе има доволно мед за кумановци.
Нагласи дека и годинава временските услови не биле во корист на пчеларите, но сепак преземаат мерки не  можат да направат многу против климатските промени. Во просек оваа година по кошница приносот…

Read More

Две пријави за напад на улица

Две пријави за напад на улица

Секторот за внатрешни работи Куманово информира дека вчера во 12 и 30 часот, педесетгодишен кумановец пријавил дека на улицата „Доне Божинов“ бил физички нападнат од едно лице. Истиот ден во 16 и 45 часот 38-годишен скопјанец исто така пријавил напад на улицата Ленинова. Полицијата презема  мерки за расчистување на случајот.

Read More

Ветерани на ревијален ракометен меч за Тоше Проески

Ветерани на ревијален ракометен меч за Тоше Проески

Утре во Нова Градишка, Република Хрватска ќе се одигра ревијален ракометен меч на кој ќе настапат ветерани од Хрватска, но и Македонија.
Настанот е во чест на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. По натпреварот во Паркот на великаните во Градишка ќе се постави биста на прерано загинатиот пеач.
За Македонија ќе настапат добропознатите ракометари, Пепи Манасков, Среќко Георгиевски, Тони Николовски, Никола Бишинов, Бранко Вељанов, Кристијан Илиоски, Пеце Локвенец, Далибор Луки, Стевче Стефановски и нашиот сограѓанин Зоран Кузмановски.
Селектор…

Read More

„Одлучно за промени“ ќе засади 1000 дрвја, за 1000 гласа

„Одлучно за промени“ ќе засади 1000 дрвја, за 1000 гласа

Движењето „Одлучно за промени“, предводено од Теодора Димитровска, утре во село Орашац ќе спроведе акција за садење 1000 дрвја, кои се во знак на благодарност до гласачите коишто им ја дадоа довербата во првиот круг. Димитровска ги повика и останатите кандидати кои останаа во изборната трка, но и оние кои испаднаа, да го следат нивниот пример и да придонесат за поубава животна средина.
-Како што во текот на нашата програма покажавме дека секој глас значи, и…

Read More

Бесплатен превоз за студенти и пензионери, вети Димитриевски

Бесплатен превоз за студенти и пензионери, вети Димитриевски

Бесплатен јавен градски превоз за студентите, но и пензионерите на ниво на општина Куманово, вети кандидатот за градоначалник од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“, Максим Димитриeвски.
Тој посочи дека ќе се дадат и поголеми можности на младите преку отворање на младински центри, но и отворање на Tech-Center за млади на локација градски базен во Куманово, кадешто кровот на градскиот базен кој веќе е покриен ќе се формира Клуб за млади, каде ќе може да ги извршуваат…

Read More

МЗ: 38 новозаболени и тројца починати граѓани на Куманово според вчерашната статистика

МЗ: 38 новозаболени и тројца починати граѓани на Куманово според вчерашната статистика

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во Куманово покажуваат последните податоци од вчера согласно статистиката на Министерството за здрваство. Починатите граѓани на Куманово биле на возраст од 48, 69 и 93 години.
На ниво на државата биле регистрирани 490 нови случаи на ковид-19, 11 смртни случаи и 201 пациенти оздравени.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 13.10.2021 до 19.10.2021…

Read More

Без струја во текот на денот ќе бидат неколку локации во кумановско

Без струја во текот на денот ќе бидат неколку локации во кумановско

Без снабдување со електрична енергија во текот на денот ќе бидат повеќе локации низ Куманово.
Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, прекини денеска во периодот од 08 до 14 часот ќе има на дел од улицата „Ѓуро Пуцар Стари“.
Во периодот од 12 до 13 часот, без електрична енергија ќе останат потрошувачите од Горно Којнаре, Долно Којнаре, Костурница, Кратовци, Индустриска зона, Речица,(Бентони, Рапид Билд, Бензинска пумпа Мак, Бензинска пумпа Шел, Бензинска пумпа Хели Компани,…

Read More

Повеќе улици денеска ќе бидат без вода

Повеќе улици денеска ќе бидат без вода

Без вода во текот на денешниот ден ќе бидат повеќе локации во Куманово поради дефекти на дистрибутивната мрежа.
Oд Регионалниот центар за управување со кризи информираат дека прекини во снабдувањето со вода денеска ќе има кај корисниците од улиците: „Бранко Богдански Гуцман“, „Бајрам Шабани“, „Димо Хаџи Димов“, „Јакуп Асипи“ и улицата „ЈНА“ (Фабрика ЧИК).
Екипите на ЈП „Водовод“ се на терен и работат на отстранување на дефектите, соопштуваат надлежните.
 

Read More
1 2 3 4 484