ВИДЕО: Ќе се изработува Стратешки и акциски план за интеграција на Ромите (2023-2030)

ВИДЕО: Ќе се изработува Стратешки и акциски план за интеграција на Ромите (2023-2030)

Општина Куманово ќе изработува Стратешки и акциски план за интеграција на Ромите (2023- 2030).
Денеска се одржа првата работилница со работните групи од вкупно предвидените шест.
И во овој стратешки документ акцент ќе се стави на образованието, здравството, домувањето и вработувањето на ромската заедница.

Read More

Од полноќ дизелот поевтинува за два денари

Од полноќ дизелот поевтинува за два денари

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за нови цени на горивата кои ќе важат од полноќ.
Цената на дизелот од полноќ се намалува за два денари.
Цените на бензините, на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на мазутот М-1 НС не се менуваат.
Ова се цените на горивата кои ќе важат од полноќ:
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 84,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 86,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС 84,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно…

Read More

Гимназијалци учествуваат на Меѓународен Божиќен календар на експерименти по физика

Гимназијалци учествуваат на Меѓународен Божиќен календар на експерименти по физика

На 10-тиот Меѓународен Божиќен календар на експерименти по физика со свој тим учествува активот по физика при гимназијата „Гоце Делчев”, преку Друштвото на физичари на Македонија и Европската асоцијација на физичари.
Тимот на гимназијата брои 21 ученик и е предводен од професорот Костадин Димитриевски како лидер на тимот.
Календарот трае од 1 до 24 декември, секој ден се објавува видео со екперимент и се одговара на прашање поврзано со него. Настанот е во организација на Универзитетот од…

Read More

Тушевски: Владата предводена од СДСМ покажува што значи вистинска грижа за Куманово

Тушевски: Владата предводена од СДСМ покажува што значи вистинска грижа за Куманово

Вложувањата во училиштата, регионалните патишта, покачувањето на платите, пензиите, како и мерките што ги презема Владата за побезболна енергетска и економска криза се само дел од тоа што СДСМ го прави за кумановци, порача вечерва од граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ претседателот на ОО СДСМ Куманово, Александар Тушевски.

Тушевски посочи дека градоначалникот Максим Димитриевски ги изиграл кумановци, но дека СДСМ во Куманово покажала што значи вистинска грижа за граѓаните, но и за стопанството.

„Реновирањето на…

Read More

Ковачевски: Владата на СДСМ вложи над 120 милиони евра во Куманово и околината

Ковачевски: Владата на СДСМ вложи над 120 милиони евра во Куманово и околината

Куманово знае да направи разлика, знае дека СДСМ се грижи и работи за граѓаните од овој крај.

Цели 11 години Куманово беше заборавено од ВМРО-ДПМНЕ, ништо не направија за најголемата општина во државата, ама затоа Владата на СДСМ вложува во сите општини а само во Куманово има вложено над 120 милиони евра, порача претседателот Димитар Ковачевски на трибината „Силно и одлучно кон иднината“.

„Обновивме над 85 километри локални и регионални патишта само во изминатите неколку години а…

Read More

128 санкции за брзо возење

128 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 128 возачи. Од нив седум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа 79 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 49 надвор од населено место.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови….

Read More

Оливера Трајковска претседателка на Клубот на жени на „За наше Куманово“

Оливера Трајковска претседателка на Клубот на жени на „За наше Куманово“

Оливера Трајковска е избрана за претседателка на Клубот на жени на граѓанското здружение „За наше Куманово“, а за заменик претседателка Габриела Јовановска.
„Посакувам успешна работа, исполнета со сплотеност, ентузијазам и нови идеи, за наше Куманово, за наша Македонија! Продолжуваме заеднички за подобра иднина на нашите деца“, потенцира кандидатот за градоначалник од граѓанското здружение „За наше Куманово“ од последните локални избори и актуелен градоначалник на Општина Куманово Максим Димитриевски.
По иницијатива на младите од ова здружение, формиран е…

Read More

Заболените дечиња периодов да се изолираат дома, советуваат здравствените работници

Заболените дечиња периодов да се изолираат дома, советуваат здравствените работници

Зголемен е бројот на болни и хоспитализирани деца на детскиот оддел во кумановската болница. Надлежните информираат дека со падот на темерературите се јави наплив на заболени деца од предучилишта и училишна возраст. На одделението било хоспитализирано и бебе од две недели со респираторни инфекции. Хоспитализирани се 30 деца, а останатите со поблага клиничка слика се во дневната болница. Во амбулантата дневно има до 100 прегледи.
Педијатрите советуваат заболените да се изолираат за да се спречи ширење…

Read More

ВИДЕО: Вкупно 200 сообраќајни незгоди за шест месеци

ВИДЕО: Вкупно 200 сообраќајни незгоди за шест месеци

Во првите шест месеци од годината на територијата на Општина Куманово се случиле вкупно 200 сообраќајни незгоди. Покажа извештајот на Полициската станица од Општа надлежност Куманово кој беше презентиран на седница на Советот на Општина Куманово.
Состојбата во однос на патниот сообраќај, како што посочи заменик командирот Суад Ајдари, е релативно стабилна.
 

Read More

Негативен природен прираст и помалку склучени бракови

Негативен природен прираст и помалку склучени бракови

Во третото тримесечје од 2022 година, во земјава се евидентирани 4 956 живородени деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е намален за 3.0 %, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на умрените лица бележи намалување од 28.9% во споредба со лани, односно 5 145 лицa, од кои 12 се умрени доенчиња.
Природниот прираст е -189 лица, односно за толку лица е помал бројот на живородените деца од бројот…

Read More
1 2 3 4 700