(ВИДЕО) И Карап маала со заедничка прослава на Бадник

(ВИДЕО) И Карап маала со заедничка прослава на Бадник

Заедничко празнување на Бадник денеска организираа и граѓаните на Карап маала. Традиционално, со осветување на бадниковата трпеза, кршење на лепче со паричка и останатите обичаи поврзани со денешниот празник, овие кумановци уште еднаш покажаа дека ги негуваат добрососедските односи.
Кума за наредната година на Бадниковата прослава е Даниела Димковска.
 

Read More

(ВИДЕО) ЗГ „Коледари“ ја продолжи традицијата

(ВИДЕО) ЗГ „Коледари“  ја продолжи традицијата

Здружението на граѓани „Коледари“, по повод Бадник, предвесникот на Христовото раѓање ја продолжи традицијата со организирање Бадников собир.
Од црквата Свети Никола коледарите се упатија на плоштадот кај центарот за култура, каде што празнувањето продолжи со оро и песна. На присутните граѓани им беа поделени бадникови гранчиња, овошје, топол чај и ракија.
Кумови на манифестацијата се членовите на мото клуб „Мечки“.
 

Read More

(ВИДЕО) „Празниците зближуваат“ во гимназијата „Гоце Делчев“

(ВИДЕО)  „Празниците зближуваат“ во гимназијата „Гоце Делчев“

Гимназијата „Гоце Делчев“  денеска беше домаќин на традиционалната манифестација „Празниците зближуваат“ од проектот Безбедни училишта, на Отсекот за превенција при СВР Куманово.
Следната година Бадник ќе се прославува во државното средно училиште„ Киро Бурназ“, а и паричката денеска се падна кај директорката Весна Трајковска.
 

Read More

(ВИДЕО) Божиќната пештера на градскиот плоштад

(ВИДЕО) Божиќната пештера на градскиот плоштад

Здружението„ Бадникови поворки“  по седми пат го одбележа денешниот празник Бадник. На градскиот плоштад беше поставена Божиќната пештера, а беа поделени бадникови колачиња и божиќни ѕвезди на случајните минувачи. Претходно, на неколку локации во градот беа поставени кутии за донации, а со средствата беа подготвени пакети за семејствата во социјален ризик. Химна на Бадниковите поворки е песната Вечниот Бог.

Read More

Денеска е Бадник, утре е Божиќ

Денеска е Бадник, утре е Божиќ

За православните христијани денеска е Бадник, денот кога се собира семејството на трпеза, на која освен храна има и бадниково гранче, кое претставува симбол на светлината и топлината на домот и на сите членови на семејтството.
Бадниковата вечера, која е посна, треба да нè потсети на тоа колку е важно семејството и слогата во него. Во нашиот регион, обичај е на Бадниковата вечера да се дели лепче со паричка, а верувањето е дека оној на кого…

Read More

Детектиран првиот случај на флурон во земјава

Детектиран првиот случај на флурон во земјава

Првиот случај на флурон во земјава, што е комбинирана инфекција со вирусот на грип и коронавирусот, е откриен кај 26-годишен пациент од Општина Зајас, соопшти министерството за здравство.
„Според епидемиолошката анкета, пациентот со коинфекција ковид-19/инфлуенца А, непосредно пред 31.12.2021 се вратил од САД и според неговите кажувања таму примил вакцина за ковид-19, односно се ревакцинирал неколку дена пред да пристигне во Македoнија. Пациентот е упатен на домашно лекување, бидејќи засега нема тешка клиничка слика“, соопшти министерството.
Флуронот…

Read More

(ВИДЕО) И „Инклузива“ со новогодишна донација

(ВИДЕО) И „Инклузива“ со новогодишна донација

Во организација на здружението „Инклузива “ , а со поддршка на хумани граѓани од Скопје,  денеска беa поделени новогодишни пакетчиња на 44 стипендисти од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ и на 20 мали и млади членови.
Пакетчињата на децата со попреченост им ги врачи Дедо Мраз во фоајето на центарот за култура „Трајко Прокопиев“.
 

Read More

(ВИДЕО) „Крепост“ донираше на семејства во социјален ризик

(ВИДЕО) „Крепост“ донираше на семејства во социјален ризик

Шеесетина пакети со прехранбени и хигиенски производи за социјално ранливите категории граѓани од Куманово и годинава подели хуманитарната организација „Крепост“ во пресрет на божиќните празници. Голем број поединци и компании оваа година со своите донации преку „Крепост“  им ги развеселија празниците на кумановци. Претседателот на хуманитарното здружение, Христијан Георгиевски се надева дека постапките на „Крепост“ ќе ги следат и останатите организации со цел да се поттикне хуманоста кај граѓаните.
Претходно, пред новогодишните празници „Крепост“ се погрижи…

Read More

Санкционирани над 270 возачи вчера во земјава

Санкционирани над 270 возачи вчера во земјава

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 271 возач.
Од нив, 13 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 89 возачи ја пречекориле брзината во населено место,…

Read More

Струмичанка со фалсификуван ПЦР тест на Табановце

Струмичанка со фалсификуван ПЦР тест на Табановце

Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривична пријава против 46-годишна струмичанка поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување на исправа“ и „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи.
Како што посочуваат од МВР, на 20-ти ноември 2021 година на граничниот  премин „Табановце“ пријавената приложила фалсификуван ПЦР тест.

Read More
1 3 4 5 6 7 544