УХМР: Moжни поројни врнежи од дожд во североистокот

УХМР: Moжни поројни врнежи од дожд во североистокот

Во попладневните часови, локално на некои места, особено во северните и североисточните делови од земјата, можна е појава на поројни врнежи од дожд, на места со можност да бидат поинтензивни, во вид на невреме и проследени со силен ветер, грмежи и град, информира Управата за хидрометеоролошки работи.
Ваквите процеси за кратко време можат локално да предизвикаат појави на течење и слевање на вода низ градските улици поради неможноста за одведување на водата во краток временски интервал.
Исто…

Read More

Кризниот штаб одржа состанок, нови барања

Кризниот штаб одржа состанок, нови барања

Во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 .
На состанокот беа донесени следниве препораки:
Поради зголемен интерес за масовна вакцинација во регионалниот· центар, бараме од Министерството за здравство
да обезбеди дополнителни количини на вакцини за поголема имунизација на населението;
Апелираме до СВР Куманово да го зголеми присуството на полициски· патроли во централното градско подрачје, од причина што е…

Read More

Здравствен дом со акција „Здравјето за сите“

Здравствен дом со акција „Здравјето за сите“

Жителите на Сопот денеска имаа можност бесплатно да измерат притисок, гликемија и холестерот во крвта, во рамки на акцијата која ја организира медицински персонал од Здравствен дом Куманово.

Акцијата „Здравјето за сите“ продолжува да врши бесплатни прегледи на жителите во рурални средини.

Read More

Голем интерес за вакцинација во Куманово (ВИДЕО)

Голем интерес за вакцинација во Куманово (ВИДЕО)

Голем е интересот за вакцинација во Куманово. Досега вакцина против ковид 19 примиле над 10.000 граѓани. Од Здравствениот дом кој ја спроведува имунизацијата во регионалниот центар во Куманово, информираат дека граѓани доаѓаат и без закажани термини. Последниве денови се вакцинираат и помлади, но значајна е и бројката  на жители од соседните општини. Дневно во пунктот во Куманово се имунизираат и по 1.600 лица.
-Имаме интерес и од кумановско, липковско, челопек, липково, интересот е голем. Сега падна…

Read More

Додевска: Со масовна имунизација ќе се победи пандемијата (ВИДЕО)

Додевска: Со масовна имунизација ќе се победи пандемијата (ВИДЕО)

Само со масовна имунизација ќе успееме да ја победиме пандемијата, а одговорноста е кај секој од нас, за себе и најблиски, посочи на денешната прес-конференција Марина Додевска од СДСМ. Таа истакна дека процесот на масовна имунизација против коронавирусот се одвива со добра динамика и темпото на вакцинација во Куманово и во државата расте од ден на ден, а системот функционира без големи потешкотии.
-Во нашата држава досега се вакцинирани над 119.000 граѓани од нив 21.890 примиле…

Read More

Величковска поднесе предлог за измени на статутот за формирање ЛМС

Величковска поднесе предлог за измени на статутот за формирање ЛМС

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Невена Величковска информира дека поднела предлог за пристапување кон измени и дополнување на статутот на општината за формирање Локален младински совет.
–Во однос на Иницијативната која ја поднесов за формирање на Локален младински совет, сакам да ве известам дека денес во Општина Куманово поднесов Предлог за пристапување кон измени и дополнувања на Статут на Општина Куманово за формирање на Локален младински совет согласно член 135 од Статут на Општина Куманово. БЛАГОДАРАМ на сите…

Read More

Денеска е Светски ден на медицинските сестри

Денеска е Светски ден на медицинските сестри

12 мај е Меѓународниот ден на медицинските сестри кој се одбележува секоја година во знак на сеќавање на денот на раѓањето на болничарката Флоренс Најтингел (1820-1910). Најтингел била англичанка која ја предводела првата група на жени кои заминале на фронт во Турција за да се грижат за ранетите војници.
„Не сме ангели, туку сме втората најубава работа по ангелите“, е слоганот на „За нас“ – Здружение на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри, кое од…

Read More

Во петок пристигнуваат 38,499 вакцини од „АстраЗенека“

Во петок пристигнуваат 38,499 вакцини од „АстраЗенека“

Овој петок во земјава ќе пристигнат 38.400 вакцини од „АстраЗенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Се работи за втора пратка вакцини што се обезбедени преку КОВАКС механизмот.
Министерот информира дека вакцини ќе продолжат да пристигнуваат во следниот период и апелира сите граѓани да се пријават за вакцинција. Во изминативе денови во јавноста се појави прашањето околу тоа дали и кога граѓаните кои се вакцинирале со оваа вакцина ќе ја примат втората доза.
Се работи за граѓани…

Read More

Интересот за вакцинација се зголемува

Интересот за вакцинација се зголемува

Масовната вакцинација на населението продолжи и вчера во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје и во останатите пунктoви низ државата.
Според Министерството за здравство, истата се одвива непречено, а интересот за вакцинирање секојдневно се зголемува.
Вчера вкупно се вакцинирале 14.976 граѓани, а прва доза вакцина примиле 13.976 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 318.793 граѓани.

Read More

Вечерва без полициски час, утре забраната од полноќ

Вечерва без полициски час, утре забраната од полноќ

Согласно новите измени и дополнувања забраната за движење на населението, наместо како до сега, ќе започнува во 24:00 часот и ќе трае до 4:00 часот наутро, почнувајќи од 13 мај 2021 година со важност до 18 мај.
Угостителските објекти ќе може да работат до 23:30 часот. Исклучок од забраната вечерва е поради празникот Рамазан Бајрам, нешто што беше најавено претходно.
Намалување на рестриктивните мерки доаѓа после трендот на намалување на бројките на новозаразени и на хоспитализирани по…

Read More
1 2 3 4 5 6 388