МЗ: 168 нови случаи на коронавирусот, двајца новозаболени кумановци

МЗ: 168 нови случаи на коронавирусот, двајца новозаболени кумановци

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9, Прилеп – 5, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево – по 2, Кочани, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Дебар – по 1.
Од вкупниот број на…

Read More

Здружението на ветерани го одбележа денот на излегувањето на партизаните

Здружението на ветерани го одбележа денот на излегувањето на партизаните

Здружението на армиски и полициски ветерани од активен и резервен состав, положи свежо цвеќе во бавчата на Денко Цеков, таткото на првоборецот Јордан Цеков Дане, место од каде се излезени седум партизани сметани како јадро на формирање на првиот кумановско-партизански одред.

На овој начин се одбележа 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани, борци од НОБ.
-Група од 11 кумановски партизани во утринските часови на 27-ми јуни, пристигнува во село Братоселце, источно од Прешево и се приклучува…

Read More

Училиштата со инклузивен пристап за учениците

Училиштата со инклузивен пристап за учениците

Почнаа градежни активности за изградба на тоалети во централниот објкет на основното училиште „Браќа Миладиновци“, информираа денеска надлежните. Тоалетите ќе бидат адаптирани за потребите на учениците со попреченост, а наскоро ќе почне и изградбата на лифт.
– Вкупно ќе бидат изградени четири тоалети, три во централниот објект и еден во училиштето на улицата „Тане Георгиев“, каде настава следат ученици со посебни образовни потреби. Во централниот објект тоалети ќе има на првиот и вториот кат, како и…

Read More

ВИДЕО: Заврши турнирот во мал фудбал „Видовден 2022“

ВИДЕО: Заврши турнирот во мал фудбал „Видовден 2022“

На терените на Соколана вчеравечер се одигра финалето на турнирот во мал фудбал „Видовден 2022“.
Најдобри резултати постигна екипата на Градска пивница.
Дваесеттиот турнир „Видовден“  е во организација на Српската заедница во Македонија, регионална организација Куманово, поддржан од Општинскиот Сојуз на спортови во Куманово.

Read More

Непречено се одвива жетвата на јачменот

Непречено се одвива жетвата на јачменот

Од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информираат дека непречено се одвива жетвата на јачменот во поширокиот кумановски регион.  Досега според податоците ожнеани се 50 проценти од насеаните површини. Во тек е и жетвата на пченица и засега ожнеани се десет проценти од површините. – Според податоците на земјоделските претпријатија, добиени од терен жетвата во кумановскиот регион се одвива според планираното. Временските услови се добри за спроведување на жетвата, изјави раководителот на…

Read More

Aлтернатива Куманово организираше крводарителска акција

Aлтернатива Куманово организираше крводарителска акција

Министерот за здравство, Беким Сали од крводарителска акција во Куманово, посочи дека земјава е една од најорганизираните, па последниве години не се случило да се јави недостаток на крвни единици. Тој апелираше граѓаните да даруваат крв, и да спасат човечки животи.
-Во континуитет имаме потреба од крвни единици. Црвениот крст заедно со Институтот за трансфузиологија во текот на целата година имаат програма за поддршка на иницијативи кои доаѓаат од политички партии, невладини организации, синдикати. Ние како…

Read More

ВИДЕО: Комисијата за заразни болести утре на состанок, не очекува ли нов бран?!

ВИДЕО: Комисијата за заразни болести утре на состанок, не очекува ли нов бран?!

По растот на новозаболени од ковид 19 во Европа, и во земјава е регистриран благ пораст на нови случаи. Комисијата за заразни болести, по два месеца, за утре закажа состанок, иако какошто вели првиот човек на македонското здравство, состојбата се уште не е алармантна.
Тој не прецизираше дали се можни итни рестриктивни мерки, но укажа дека мора да се направи анализа и доколку има потреба, навреме да се делува.
-Зависно од неделните анализи што ќе кажат, доколку…

Read More

(ВИДЕО) Куманово за околу четири месеци ќе добие мамограф, најави министерот Сали

(ВИДЕО) Куманово за околу четири месеци ќе добие мамограф, најави министерот Сали

Министерот за здравство, Беким Сали при денешната посета на Куманово најави дека во тек е постапка за набавка на мамограф за Општата болница во Куманово. Тој вети дека најдоцна за четири месеци, во здравствена установа ќе биде решен овој долгогодишен проблем.
– Јас како и останатите министри,  ќе продолжам со верување, но ќе кажам дека за околу 4 месеци очекуваме мамограф и друга апаратура да биде инсталирана во Општа болница Куманово. Тоа е гарант затоа што…

Read More

Министерството за здравство со препораки за заштита од високите температури

Министерството за здравство со препораки за заштита од високите температури

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ зрачењето. Доколку УВ индексот е повисок од 8, задолжително да се користи крема со заштитен фактор и капа, како и да се внимава движењето надвор да биде во сенка. УВ зрачењето и топлината се најсилни во периодот помеѓу…

Read More

Започна етапната исплата на јунските пензии

Започна етапната исплата на јунските пензии

Oд денеска (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено, информира министерството за труд и социјална политика.
Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:
за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);
за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);
за пензии со…

Read More
1 2 3 4 5 637