Двајца починати и 44 нови случаи на КОВИД-19 во Куманово

Двајца починати и 44 нови случаи на КОВИД-19 во Куманово

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 110, Куманово – 44, Охрид – 18, Струмица – 17, Прилеп и Тетово– 13, Штип – 11, Битола, Велес и Кичево – по 10, Свети Николе – 9, Кочани и Виница – по 8, Радовиш –6, Гостивар и Дебар – по 4, Кавадарци, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка,…

Read More

АМС: Спортот е многу битен за здрава млада популација (ВИДЕО)

АМС: Спортот е многу битен за здрава млада популација (ВИДЕО)

За предностите на училишниот спорт и воопшто влијанието на спортските активности врз младите, ќе слушнете во продолжение од изјавата на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Read More

(ВИДЕО) Нови асфалтни површини во Ајдушка чешма и Карпош

(ВИДЕО) Нови асфалтни површини во Ајдушка чешма и Карпош

Улицата „252“  во населбата Ајдушка чешма денеска доби нова асфалтна површина. Увид во градежните работи за реконструкција на улицата изврши градоначалникот Максим Димитриевски, посочувајќи дека инфраструктурните проекти ќе продолжат и во наредниот период.
-Денеска во рамките на реализација на годишната програма на Општина Куманово сме присутни во населбата Ајдучка чешма, а потоа и во населбата Карпош. Го реализираме проектот за реконструкција, санација и обновување на улица „120“ и улица „252“. Во рамките на тој проект ќе…

Read More

Во болниците се лекуваат над 500 позитивни или суспектни на Ковид

Во болниците се лекуваат над 500 позитивни или суспектни на Ковид

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 527 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.
На инфективното одделение во Куманово се хоспитализирани 63 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19.
Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 926 и има околу 800 празни болнички кревети во ковид центрите.
Во тек…

Read More

Над 25 отсто од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина

Над 25 отсто од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина

Со последните бројки, 25 отсто од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера се вакцинирани вкупно 74 076 граѓани, објави Министерството за здравство.
Вчера се вакцинирани 9 123 граѓани, од кои со прва доза 7 963 граѓани.
Според податоците на Министерството, во државата вкупно вакцина и ревакцина примиле 92 253 граѓани.
Според Националниот план за вакцинација, во моментов вакцинацијата се спроведува кај возрасни лица, граѓани што се…

Read More

КК Куманово славеше над МЗТ Скопје

КК Куманово славеше над МЗТ Скопје

Кошаркарите на Куманово на гостински терен ја совладаа екипата на МЗТ Скопје Аеродром, со резултат  83:76.
По овој натпревар кумановци може да се надеваат на некое место погоре на табелата во пресрет на плеј-офот.
Во тимот на Куманово, Ливингстон постигна 20 поени и 11 асистенции, 17 поени запиша Андрејевиќ, Маркоски имаше 13 поени, еден помалку постигна Џекиќ.
До крајот на регуларниот дел, на двете екипи им останува да одиграат уште по еден натпревар.

Read More

(ВИДЕО) По трет пат „Графити фест“ во Куманово

(ВИДЕО) По трет пат „Графити фест“ во Куманово

Во Куманово трета година по ред ќе се одржи Графити фест. Уметници од градот, но и од останатите општини од државата, во сабота ќе творат на ѕидови од станбени единици во паркот зад економското училиште „Перо Наков“. Но освен што ќе се разубават ѕидовите на станбените единици, организаторите со поддршка на општината и спонзори, ќе работат и на уредување на паркот.
-Целта на настанот ќе биде да се уреди паркот што е меѓу зградиве, имаше таква…

Read More

Приведени две лица заради фалсификуван ПЦР тест

Приведени две лица заради фалсификуван ПЦР тест

МВР информира дека вчера утрото во 05.30 часот на граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, A.B.(30) од Србија приложил негативен ПЦР тест издаден од лабораторија од Скопје. Поради постоење основи на сомнение дека тестот е фалсификуван не му бил дозволен излез од РСМ.
Според МВР, на граничниот премин дошол и П.Н.(33) од Горно Којнаре, кумановско, работодавец на пријавениот, кој што признал дека го изработил фалсификуваниот ПЦР тест, со цел неговиот вработен да може да патува во странство.
Двајцата…

Read More

Се празнува Ѓурѓовден, празник на пролетта

Се празнува Ѓурѓовден, празник на пролетта

Плетење на венец од растенија, закитување на влезните врати во куќите и дворовите со „ѓурѓовденско цвеќе“, миење со водата во која се потопуваат растенија, капење во река… само се дел од народните обичаи кои се прават на денешното празнување на празникот Ѓурѓовден.
Православните верници денес го прославуваат Ѓурѓовден, празник во чест на Свети великомаченик Георгиј Победоносец, кој е и симбол на пролетта.
Тој живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар Диоклецијан (284-305 година).
Како голем празник…

Read More

МЗ: Вчера вкупно се вакцинирани 9.123 граѓани

МЗ: Вчера вкупно се вакцинирани 9.123 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, информираат од Министерството за здравство.
На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 74.076 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 7.963 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.123 граѓани. Во државата вкупно вакцина и ревакцина примиле 92.253 граѓани. Со последните бројки 25% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
Министерството за здравство апелира до граѓаните…

Read More
1 4 5 6 7 8 385