Недостига возило за гаснење пожари на висококатници

Недостига возило за гаснење пожари на висококатници

Територијалната противпожарна единица Куманово има потреба од набавка на возило за гаснење пожари на висококатници. Ова беше истакнато на последната седница на Советот на Општина Куманово. Советниците ја поздравија работата на пожарникарите, но нагласија дека е недозволиво ваква единица да се остави без опрема. Според нив општината, но и државата бидејќи таа ја пренесе оваа надлежност на локалната самоуправа, мора да вложат средства за опремување на противпожарните единици.
-Еден град како Куманово најголема општина во државата,…

Read More

Диме Спасов во посета на „Тушевски“

Диме Спасов во посета на „Тушевски“

Заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска ја посети чевларската фирма „Тушевски“ во Куманово која ангажира 180 вработени од кои 57 се млади лица вработени лани и во тековната година. Спасов, заедно со пратеникот Зоран Ѓорѓиевски и претставници од државни институции ја посети фирмата за да се информира  дали фирмата ги користи мерките  за вработување.
Тој потсети дека мерката започнала да се реализира во март 2014-тата година.Со проектот за вработување на млади лица…

Read More

Поплавени ниви и викендички во кумановско

Поплавени ниви и викендички во кумановско

Поголема земјоделска површина насеана со пченица,  јачмен и детелина е поплавена ноќеска во кумановските села Клечовце, Јачинце и Довезенце, а под вода се и неколку викендички. Обилните врнежи изминативе два дена предизвикаа  излевање на Крива река и Пчиња. Мештаните со апел до надлежните конечно да се реши проблемот бидејќи последниве години постојано се поплавуваат истите ниви и објекти.  
 
Екипи на кумановската подружница на АД „Водостопанство Кумановско-Липковско Поле„ преставници од Центарот за управување со кризи  и …

Read More

Околу 12.000 граѓани пријавиле приходи во УЈП

Околу 12.000 граѓани пријавиле приходи  во УЈП

11 981 годишна даночна пријава се примени во даночното одделение Куманово заклучно со вчера. Обврска да ги пријават приходите имаат сите оние граѓани кои што освен од плата, пензија или од земјоделска или самостојна дејност, во 2015-та година оствариле  и приходи од кирии, издавање на имот под закуп, авторски права, индустриска сопственост, исплата на дивиденди, капитална добивка од продажба на учество во капитал и недвижен имот , добивка од наградни игри во износ поголем од…

Read More

40 мигранти го напуштиле транзитниот центар Табановце

40 мигранти го напуштиле транзитниот центар Табановце

22 авганистанци и 18 мигранти од Ирак изминативе два дена избегале од транзитниот центар Табановце. Тоа се случило во период кога поради лошите временски услови кампот останал без електична енергија. Мигрантите од Авганистан  кои што  повеќе од три недели се на Табановце велат дека вакви случаи имало и порано.  
-25 дена сум во кампот, не сакам да се вратам  назад. Ние изгубивме се што имаме, сакаме да живееме мирен и безбеден живот во Германија. Ги…

Read More

Жарко Ракочевиќ си замина од КК Куманово

Жарко Ракочевиќ си замина од КК Куманово

Центарот Жарко Ракочевиќ го напушти кошаркарскиот клуб Куманово. Ракочевиќ пристигна во Куманово во јануари на почетокот на зимските подготовки кога тимот го водеше поранешниот тренер Страшо Тодоровиќ, со цел да ја засили екипата за освојување на трофеј годинава. Во тој период во екипата на Куманово пристигна и младиот центар Александар Андрејевиќ кој дојде во клубот од редовите на КК Струмица. Од Андрејевиќ се очекуваше дека ќе биде солидна замена за Ракочевиќ во моментите кога првиот…

Read More

Програма за туристичка промоција на Куманово

Програма за туристичка промоција на Куманово

Општина Куманово годинава ќе работи на програма за туристичка пропаганда и подобрување на условите за престој на туристите во градот. Оваа предлог програма вчера се најде на дневниот ред на Советот.
За таа цел веќе е изработена веб страна насловена „Визит Куманово“. Страницата во моментов функционира на македонски и англиски јазик, а наскоро ќе биде преведена и на албански. На неа може да се видат речиси сите туристички локалитети во североисточниот регион, угостителски објекти, односно се…

Read More

Жените рамо до рамо со колегите во армијата

Жените рамо до рамо со колегите во армијата

Меѓународниот ден на жената -8 март е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите.
Идејата за одбележување на посебен ден посветен на жените потекнува од почетокот на 20-от век, а на неа посебно инсистирало социјалистичкото движење. Првиот Ден на жената е одбележан на 28 февруари 1909 година во САД по иницијатива на Социјалистичката партија на Америка. Во 1910 г. под закрила на Втората интернационала во Копенхаген е одржана Првата меѓународна конференција на жените и на неа е одлучено да…

Read More

Марш за родова рамноправност

Марш за родова рамноправност

По повод Меѓународниот ден на жената, 8-ми март, денеска во центарот на градот, по втор пат се одржа марш за родова рамноправност. Членови на невладини организации, ученици и граѓани од Градскиот плоштад се упатија пред споменикот на Жена борец, кадешто закачија пораки со клучни прашања кои се однесуваат на жените. Целта на маршот е да се анимира јавноста, особено младата популација за разликите во рамноправноста помеѓу мажите и жените, и да се слушнат пораките од…

Read More

Се мереше шеќер во крв во населбата Железничка

Се мереше шеќер во крв во населбата Железничка

Здружението на дијабетичари денеска организираше бесплатно мерење на нивото на шеќер во крвта, кое се одржа во месната заедница во населбата Железничка станица. Претседателот на Здружението, Стефан Јовановски  истакна дека според последните податоци во Општина Куманово има над 6.500 лица заболени од дијабетес, од кои повеќе од 2.000 се на секојдневна инсулинска терапија.
-Како приоритетна цел и улога на нас како здружение, кое освен Куманово ги покрива и Липково и Старо Нагоричане ни е навремено откривање…

Read More
1 330 331 332 333 334 388