Од утре разговори и интернет без роаминг во регионот

Од утре разговори и интернет без роаминг во регионот

Од утре се укинува роамингот за телефонски разговори, СМС пораки и интернет меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со тоа ќе се заокружи примената на Договорот од Вториот дигитален самит од 2019 година меѓу шесте држави од Западен Балкан.
Првата фаза од спроведувањето на договорот почна во 2019 година, кога цената на роамингот беше намалена и за над 80 проценти, а од утре стартува втората фаза и целосно укинување на роамингот.
Почнувајќи од…

Read More

Влада: Бесплатен ПЦР за туристи

Влада: Бесплатен ПЦР за туристи

Владата на седница го усвои Протоколот за обезбедување бесплатен ПЦР тест за туристи странски државјани со регулиран престој во земјата, кој е предвиден како мерка од шестиот пакет за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19.
Со мерката, како што соопштија владините служби, се предвидуваат бесплатни тестови за странските туристи во посета на нашата земја, а на кои им е потребен ПЦР тест за влез во земјата каде се враќаат.

Read More

Од следната недела ќе се исплати задоцнетото 5 процентно зголемување на платите на вработените во здравството

Од следната недела ќе се исплати задоцнетото 5 процентно зголемување на платите на вработените во здравството

Од следната недела наеднаш ќе биде исплатено задоцнетото петпроцентно зголемување на платите за вработените во здравството, а од наредниот месец тоа ќе се исплаќа редовно пет месеци како додаток за работа со ковид, изјави министерот за здравство Венко Филипче.
-Денеска се префрлија средствата за зголемување на платите на сите вработени во здравствениот сектор, не само на здравствените работници. Имаше проблем со трезорскиот систем во Фондот, кој што вчера е надминат и од понеделник ќе почнат исплатите…

Read More

Пристигнаа 30.000 вакцини, донација од Турција

Пристигнаа 30.000 вакцини, донација од Турција

Пристигаа 30.000 вакцини „Синовак“донација од Турција, информираше на Фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче.
Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум државата.

Read More

Исплатени ученичките и студентските стипендии за јуни

Министерството за образование и наука информира дека се исплатени средствата за ученички и студентски стипендии за јуни.
Сите корисници на стипендии кои ги доделува МОН за ученици од средните училишта, студенти запишани на додипломски студии на високообразовните установи во државата, како и студенти запишани на некој од најдобрите светски универзитети согласно Шангајската ранг листа, на своите трансакциски сметки ја добија јунската стипендија.
Оваа практика на редовна месечна исплата на средствата за ученички и студентски стипендии која беше…

Read More

Продолжен рокот за користење помош од 6.000 денари

Продолжен рокот за користење помош од 6.000 денари

До 31 март е продолжен рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари за граѓаните. Одлуката е донесена на 38-та владина седница.
-Со ова продолжување на рокот за финансиска поддршка од 6.000 денари, околу 22.000 граѓани на кои им следува оваа финансиска поддршка, а кои не ги ажурираа своите податоци во банките, како и 2.132 граѓани на кои им се уважија приговорите, ќе можат да ја искористат оваа финансиска поддршка како една од КОВИД-19 мерките…

Read More

Средношколци се запознаа со функционирањето на ТВ Плус

Средношколци се запознаа со функционирањето на ТВ Плус

Средношколци
од економското училиште „Перо Наков“ денеска ја посетија Телевизија Плус, во
рамки на петтиот Медиумски ден кој го организира Институтот за комуникациски
студии,.

Учениците се запознаа со начинот на подготвување на вестите, почитувањето на новинарските стандарди, предизвиците со кои што секојдневно се соочуваат новинарите на терен, но и со улогата на медиумот во општеството.

Главниот уредник, Драган Ивановски зборуваше со нив за медиумската писменост, препознавањето на лажните вести, но и со темите кои што ги обработува кумановската…

Read More

Изложба и поетска средба „Лет и пев“

Изложба и поетска средба „Лет и пев“

Во Центарот за култура синоќа се отвори изложбата и поетската средба, насловена „Лет и пев“, на ликовните автори Наташа Радосављевиќ – Нара од Србија и Мирослав Трендафиловски – Мики од Куманово. Љубителите на уметноста имаа можност да проследат изложба на слики и цртежи.  

-Голема е честа и задоволство што имам можност да изложувам во вашиот град, заедно со колегата. Јас сум сликар-поет и поет-сликар, тоа се двете мои деца кои еднакво ги сакам и…

Read More

Промовирани активните мерки за вработување

Промовирани активните мерки за вработување

Претставници на бизнис секторот и невладините организации денеска се запознаа со активните мерки за вработување и другите можности што им се нудат на работовачите за 2019-та година, во рамки на настанот што го организираа Општина Куманово, односно Одделението за локален економски развој и Агенцијата за вработување Куманово.

Присутните се информираа за активните мерки, но и оние кои што следат, меѓу кои поддршка и раст на правни субјекти, обука кај познат работодавач, практиканството, обуки за дигитални…

Read More
1 2