Заврши пингпонгарската сезона 2015/16

Заврши пингпонгарската сезона 2015/16

На последниот меѓународен пинг понг турнир сезонава „Борче Кикиритков“ кој што се одржа во Штип организиран од Пинг – Понгарската Федерација на Република Македонија,  Ива Димитриевска од клубот „Куманово“ го освои првото место во категорија на јуниорки. Покрај Димитриевска на турнирот со солидни резултати се претстави и Ива Ефтимска која што во категорија на јуниорки го освои шестото место. Пингпонгарскиот клуб Куманово веќе со години има одлични натпреварувачи во женска конкуренција, а Димитриевска со последната…

Read More

Прв Street workout натпревар во Македонија

Прв Street workout натпревар во Македонија

Првиот Street workout натпревар во Македонија организиран од клубот Бар Гладијаторс кој што се одржа вчера во арената во паркот помеѓу зградите во близина на средното училиште „Перо Наков“ ги задржа сите стандарди на врвно меѓународно натпреварување. Организацијата беше на високо ниво, а посебен квалитет на самиот натпревар му дадоа и големиот број на  натпреварувачи кои што дојдоа од соседните земји, но и оние од државата. На турнирот настапија натпреварувачи кои се меѓу најдобрите од…

Read More

ЖРК Куманово се избори за пласман во Европа

ЖРК Куманово се избори за пласман во Европа

ЖРК Куманово сезонава што измина се покажа во одлично светло во македонската Супер лига, жени и го освои високото четврто место така што успеа да се пласира во европските купови. Екипата составена од ракометарки кои што потекнуваат од младинските селекции на клубот покажа солидна игра и ги надмина конкурентите за посакуваната четвртата позиција, а исто така покажа и солиден отпор против тимовите кои што се наоѓаат на врвот на табелата и константно играат меѓународни натпревари….

Read More

Започнуваат последните подготовки за Параолимпијада

Започнуваат последните подготовки за Параолимпијада

Кумановецот Бранимир Јовановски кој го има освоено првиот златен медал по осамостојување на Македонија во стрелаштво на параолимписките игри во Барцелона 1992 година, заедно со својот тим од двајца натпреварувачи започнува со последните подготовки за параолимписките игри во Рио. Јовановски како тренер по стрелаштво досега на Параолимписките игри има големи успеси со натпреварувачите Ванчо Каранфилов и Оливера Наковска – Бикова. Каранфилов се има закитено со сребрен медал на Параолимписките игри во Атина 2004 година, а…

Read More

Атлетскиот клуб „Куманово“ со нов државен рекорд

Атлетскиот клуб „Куманово“ со нов државен рекорд

Атлетичарите од атлетскиот клуб „Куманово“ продолжуваат со одличните резултати на државните и на меѓународните натпревари. На пионерското првенство кое што се одржа вчера во Скопје голем број од младите атлетичари од клубот се закитија со медали и ги оправдаа фаворитските улоги во нивните дисциплини, а повозрасните кои што се натпреваруваа вон конкуренција ги потврдија своите квалитети и доминацијата во македонската атлетика. Од клубот посочија дека покрај тоа што повозрасните атлетичари имаат одлични настапи на државно…

Read More

Заврши сезоната во фудбалските лиги

Заврши сезоната во фудбалските лиги

Со завршување на сезоната во фубалските лиги се сумираат постигнатите резултати. Единствениот третолигаш од градот ФК Гоблен иако го освои првото место во третата лига север во бараж натпреварите не успеа да се пласира во втората лига. ЖФК Речица оваа година со големиот број на повреди во екипата и со млади играчи остана во втората половина на женската македонска прва лига. Од клубовите кои што се натпреваруваат во Футсал лигите, КМФ Илирет Куманово остана во…

Read More

РК Куманово изгуби од Вардар 2

РК Куманово изгуби од Вардар 2

Ракометниот клуб Куманово ја заврши сезоната од првата лига мажи со пораз од Вардар 2 со еден поен разлика 23 – 22. Поразот го смести тимот едно место подолу на табелата по победата на ГРК Тиквеш над претпоследниот тим на табелата Гостивар. Последниот меч од првенството помина со голема желба на домашните да ги покажат своите квалитети против гостите од Скопје со борбена игра во одбраната, со прецизни додавања во нападот, а во текот на…

Read More

Четврти меморијален турнир „Теодора Цветковска“

Четврти меморијален турнир „Теодора Цветковска“

Во спортската сала на средното училиште „Перо Наков“, вчера се одржа меморијален турнир во чест на Теодора Цветковска, одбојкарката на одбојкарскиот клуб Куманово, каде што таа играше во младинските категории. Турнирот од година во година станува се помасовен и прераснува во традиција преку која што клубот го одржува сеќавањето на одбојкарката. Настанот беше подржан од  подобрите клубови кои што играат во женската одбојкарска лига и квалитетот на играта беше на високо ниво. Од одбојкарскиот клуб…

Read More

МЗТ Скопје пред празни трибини дојде до трофејот

МЗТ Скопје пред празни трибини дојде до трофејот

КК Куманово пред празни трибини во Спортската сала во четвртиот меч од финалните дуели изгуби од МЗТ Скопје со резултат 9о- 88. Како претходните и оваа финале помина со инцидент. Искрите на теренот по одредените судски одлуки во средина на третата четвртина беа пренесени на трибините по што следуваше празнење на истите. Дел од навивачите на западната трибина одбиваа да ја напуштат салата по што следеше остра полициска акција во која што насилно дури и…

Read More

КК Куманово изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел

КК Куманово изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел

Кошаркарскиот клуб Куманово вчеравечер изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел на гостувањето во арената Јане Сандански со резултат 91 – 73. МЗТ Скопје дојде до првата победа на домашен терен од финалните дуели, по онаа изненадувачка победа во Куманово, со што се враќа очекуваната ситуација пред почетокот на финалето кога спортската јавност претпоставуваше дека ниту еден од тимовите нема да си дозволи пораз пред своја публика. Гостинската екипа во текот на целиот меч…

Read More
1 20 21 22 23 24 26