Волонтери мереа шеќер во крвта на стари лица

Волонтери мереа шеќер во крвта на стари лица

Волонтери на општинската организација на Црвениот крст денеска спроведоа бесплатна акција за мерење на шеќер во крвта и притисок во домот за стари лица „Зафир Сајто“. Активноста е во рамките на одбележувањето на Неделата за грижа на стари лица од 20 до 26 –ти ноември.
Неделата за грижа на стари лица се одбележува под мотото ” Сите сме нивни деца”, а целта  е да се подигне јавната свест на населението за правата на овие лица, и нивната…

Read More

Нови автобуски постојки во градот

Нови автобуски постојки во градот

Нови автобуски постојки се поставуваат на булеварите во градот. Граѓаните кои што користат јавен градски превоз нема веќе да стојат на дожд и снег чекајќи да пристигне автобусот.
Градските постојки се поставуваат од страна на лиценцираните превозници кои што во моментов вршат  јавен градски превоз. Се реализира првата фаза од договорот  со општината за поставување на нови и реконструкција на постоечките автобуски постојки во градот. Освен новите постојки, деновиве се заменуваат и клупите во централното градско подрачје.
–…

Read More

Болницата доби нов инкубатор

Болницата доби нов инкубатор

Нов инкубатор за предвремено родени деца денеска доби Одделот за гинекологија и акушерство во Општа болница Куманово. Инкубаторот е донација од Владата на РМ. Со овој инкубатор, велат надлежните , вкупно во болницата  на овој оддел има пет инкубатори.
-Апаратот е нов, софистициран, со сите потребни додатоци кои се потребни да претставуваат адекватна средина за едно предвреме родено бебе, а исто така ќе биде и олеснителна околност за Клиниката за гинекологија и акушерство и Клиниката за…

Read More

Училиштето „Крсте Мисирков“ го прослави патронатот

Училиштето „Крсте Мисирков“ го прослави патронатот

Основното училиште „Крсте Мисирков“денеска прослави 69 години од постоењето. За таа цел учениците изведоа богата културно уметничка програма, која ја подготвиле заедно со наставниците. Директорот, Бобан Поповски истакна дека се горди што нивното училиште го носи името на кодификаторот на македонскиот литературен јазик и правопис.
-69 години патронен празник слави Крсте Мисироков, 69 генерации поминати над 75 илјади ученици завршени наша гордост лично и јас тука имам завршено, наредната година ќе славиме уште поголем јубилеј имаше…

Read More

Основци од „Браќа Миладиновци“ ја посетија Франција

Основци од „Браќа Миладиновци“ ја посетија Франција

Ученици од осмо и деветто одделение од основото училиште Браќа Миладоновци изминатиов период беа на интекултурна размена во градот Дулен, Франција. Се работи за проект кој започнал да се реазлира пред три години, благодарение на соработката со гимназијата Гоце Делчев.
-Првин ние професорите бевме да видиме за какво училиште се работи дали одговара според стандардите на нашето училиште, втората година тие дојдоа кај нас се запознаа со државата, оваа година одлучивме бидејќи моја најголема желба беше…

Read More

Канцелариски мебел за центарот за социјални работи

Меѓуопштинскиот Центар за социјални работи Куманово, доби нов канцелариски мебел од министерството за труд и социјална политика, во рамки на проектот за јакнење на капацитетите на установите, конкретно на Центрите за социјални работи, информираа надлежните . Дел од мебелот ќе биде доставен до одделението во Липково, а дел во просториите на детска заштита.
-Центарот досега функционираше со мебел набавен на почетокот од основањето на установата, од средината на 60-тите години на минатиот веk -изјави, в.д. директорот…

Read More

Одложено рочиштето за случајот Алмир

Одложено рочиштето за случајот Алмир

Поради оправдано отсуство на адвокатот на одбраната на тројцата обвинети за насилство, денеска во кумановскиот суд е одложено рочиштето против обвинетиот Бобан Илиќ кого обвинителството го товари дека, лани го убил четиригодишниот Алмир Алиу, соопштија адвокатите на инволвираните во случајот. Наредното рочиште, информираа адвокатите е закажано за 29 ноември, годинава.Тогаш ќе бидат изнесени завршните зборови во случајот против обвинетиот Бобан Илиќ, обвинет дека  на 25 јуни минатата година го убил четиригодишниот Алмир Алиу, по претходна вербална расправија со таткото на момчето…

Read More

Меѓугранична мрежа на жени претприемачки – FEMTERPRISE соработка меѓу Македонија и Бугарија

Меѓугранична мрежа  на жени претприемачки – FEMTERPRISE соработка меѓу Македонија и Бугарија

На 06, 07 и 08 ноември 2017 година, Асоцијација на жените претприемачи “Уникум-кос” – Куманово и  Здружението “Вива ПАУТАЛИА” –  Ќустендил  одржаа прекугранична работилница за консолидирање на Мрежата на жени-претприемачи FEMTERPRISE. Настанот имаше за цел да ја претстави пред ментори, потенцијални инвеститори и заинтересирани страни од Бугарија и Македонија создадените во рамките на проектот “FEMTERPRISE – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени” 6 концепти за социјални претпријатија….

Read More

Завршна Фемтерпрајс работилница

Завршна Фемтерпрајс работилница

Од шести до осми ноември годинава се одржа завршната  Фемтерпрајс работилница каде беа презентирани бизнис концептите за социјални претпријатија на млади претприемачки од РМ и Бугарија. Работилницата е во рамките на проектот  „ Фемтерпрајс – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија  преку зајакнување на претпиемачкиот потенцијал на младите жени“.
-Проектот  од една страна има за цел создавање на социјални претпријатија во прекуграничниот регион Бугарија  и Македонија, а од друга страна има за цел да се создаде…

Read More

Богата програма за Денот на градот

Богата програма за Денот на градот

Општина Куманово организира бројни културни и спортски манифестации по повод 11 Ноември, Ден на ослободување на Куманово. Вечерва, со почеток во 19 часот во Занаетчискиот дом, градската музика „Илинден“ ќе одржи концерт по повод, Денот на градот и значајниот јубилеј, 110 години од функционирањето на градската музика. Утре, во спортската сала ќе се одржи турнир во мал фудбал, „11 Ноември“ за пехар на градоначалникот.
-Задутре, во Центарот за култура ќе биде отворена изложбата на слики од…

Read More
1 722 723 724 725 726 864