Целодневен фестивал на Костурница

Целодневен фестивал на Костурница

Целодневен фестивал во саботата се одржа и на спомен Костурница, а беше проследен со DJ сетови на Никола Наумовски, Игор Калц и Антонио Димитриевски,  танцов перформанс на танцово студио „Ултра”, како и концерти, меѓу нив и на групата Авелина.
Влезот беше со донација, а публиката присуствуваше согласно важечките здравствени протоколи за настани на отворено. Организатор на фестивалот е Wire Entertainment (Ваер Ентертејнмент) од Куманово. И овој фестивал, како и тридневниот на Кокино е во рамки на…

Read More

Музички викенд на Кокино

Музички викенд на Кокино

Тридневен фестивал, насловен „Кокино – тврдина на сонцето“ се одржа викендов на мегалитската опсерваторија. На Кокино настапија дваесетина реномирани уметници од македонската сцена, Љубојна, Дина Јашари, Тони Китановски, Перија, Сашо Гигов – Гиш и многу други. Фестивалот е во организација на
-Фестивалската публика овде на отворено е поинаква. Последново време почнав да настапувам. За толкавиот број на народот и бендовите што ги има, мислам дека се организираат сосема доволно фестивали. Имаше неколку фестивали во МКЦ, мислам…

Read More

ВИДЕО: Успешно се реализира пописот, нема проблеми

ВИДЕО: Успешно се реализира пописот, нема проблеми

Во Куманово и Старо Нагоричане пописот тече успешно и без поголеми проблеми. Од пописната комисија информираат дека мал број граѓани досега одбиле да се попишат. Но, групен бојкот велат нема. Имало и граѓани кои барале вакцинирани попишувачи, па кај нив биле испратени нови екипи. Нагласуваат досега се се одвива според очекуваната динамика. Не се евидентирани позначајни проблеми, освен техничките кои постојано се надминуваат.
-Многу е мал бројот на граѓани кои одбиваат попис тоа се изолирани случаи….

Read More

ВИДЕО: Релативно стабилна состојбата во болница, благо намалување на прегледи и хоспитализации

ВИДЕО: Релативно стабилна состојбата во болница, благо намалување на прегледи и хоспитализации

Релативно стабилна е состојбата во кумановската болница. Во модуларната болница и инфективниот оддел се хоспитализирани 62 лица, од кои дури 52 се на кислородна поддршка. Забележано е благо намалување на бројот на прегледи но и нови хоспитализации. Но, само 15 проценти од хоспитализираните се вакцинирани. Директорката на кумановската болница, Захариева информира дека  деновиве има наплив на пациенти од Кратово и Крива Паланка. Дневната болница ја посетуваат околу 50 граѓани, кои примаат терапија два пати во…

Read More

Меморандум за соработка за учество во програмата ReLOaD2

Меморандум за соработка за учество во програмата ReLOaD2

Општина Куманово активно работи со локалните граѓански организации и фондации. Проектот ReLOaD2 во следните 4 години има за цел да ја зајакне партиципативната демократија и интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ, преку зајакнување на граѓанското општество и младите. Целта е активно учество во донесувањето одлуки и подобрување на правното и финансиско опкружување за граѓанските организации. Изминатите години преку програмата се организираа три повици за грантови за предлог проекти, кои се доследни на развојните цели на општина Куманово…

Read More

ДЗС: Попишани вкупно 1.037.309 лицa

ДЗС: Попишани вкупно 1.037.309 лицa

Вкупно 1.037.309 лице, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.
Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.370 лица.
Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Read More

МЗ: За една седмица нови 273 случаи позитивни на коронавирус се регистрирани во Куманово

МЗ: За една седмица нови 273 случаи позитивни на коронавирус се регистрирани во Куманово

Во текот на изминатата недела (13.09 – 20.09) бројот на нови случаи во Куманово е 273, а активните случаи во Куманово се зголемени и нивниот број изнесува 914, заклучно вчерашната статистика на Министерството за здравство.
Вкупно 273 нови случаи позитивни на коронавирус се регистрирани во Куманово (заедно со Липково) во текот на изминатата недела.
Тоа е благо намалување ако се земе предвид дека неделата претходно во Куманово биле регистрирани 282 случаи и пред точно седум дена бројот…

Read More

Санкционирани 191 возачи за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Санкционирани 191 возачи за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата во текот на вчерашниот ден спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 191 возило.
Од нив, 27 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.
Засилените акциски контроли…

Read More

РЦУК: Без електрична енергија повеќе села во кумановско и липковско

РЦУК: Без електрична енергија повеќе села во кумановско и липковско

Од Регионалниот центар за управување со кризи информираат дека денес без напојување со електрична енергија се с. Долно Којнаре, село Бељаковце, локалитет Спомен Костурница, индустриска зона Речица и село Режановце.
Електрична енергија нема ниту во селата Опае, Слупчане и Оризари, општина Липково.
Тимовите веќе се ангажирани за непречено снабдување со електрична енергија во наведените реони, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи.

Read More

ВИДЕО: „Водовод“ апелира за рационално користење на водата

ВИДЕО: „Водовод“ апелира за рационално користење на водата

Поради високите температури изминатиов период зголемена е потрошувачката на вода од корисниците на „Водовод“ што пак, за јавното претпријатие значи повисоки фактури кои што треба да се подмират кон АД Водостопанство „Кумановско- липковско поле“. Новиот вд директор на претпријатието Оливер Стојмановски денеска со апел до граѓаните за рационално трошење на водата.
-Ги повикувам граѓаните пред се, да ја користат водата рационално во овој период и секако навремено и редовно да ги плаќаат сметките за потрошена вода…

Read More
1 2 3 465