(ВИДЕО) Наскоро започнува реконструкцијата на Театар Куманово

(ВИДЕО) Наскоро започнува реконструкцијата на Театар Куманово

Театар Куманово наскоро ќе започне да се реконструира, а вработените веќе се сместуваат во центарот за култура каде што ќе останат се до целосното реновирање на институцијата. „ Се додека трае реконструкцијата, на сцената во центарот за култура ќе се изведуваат и театарските претстави“ , информира директорот Сашо Тодоровски.
-Очекуваме овие денови да го потпишеме договорот со фирмата која доби за изведба на Театар Куманово така што веќе започнавме со преселба на Театар Куманово во центарот…

Read More

(ВИДЕО) Вонредна крводарителска акција

(ВИДЕО) Вонредна крводарителска акција

Во Центарот за култура денеска се одржа вонредна крводарителска акција која што ја организира Институтот за трансфузиона медицина од Скопје.

-Се одржува вонредна крводарителска акција, организирана од Институтот за трансфузиона медицина од Скопје заедно со Црвен крст Куманово. Првично би сакал да се заблагодарам на сите крводарители кои денеска даруваа скапоцена течност, која ни е многу потребна во овие тешки времиња, кога владее страв но сепак се одлучија да даруваат крв и со тоа да им…

Read More

Еден новозаболен од ковид 19 од Куманово

Еден новозаболен од ковид 19 од Куманово

Во последните 24 часа се направени 2.866 тестирања, а регистрирани се 26 нови случаи на КОВИД-19, информира министерството за здравство.
Од нив од  Скопје  се 13 , Тетово – 5, Гостивар – 3, Кичево – 2 и Куманово, Прилеп и Штип – по 1. Регистрирани сe 8 оздравени пациенти од: Струмица – 3, Куманово и Тетово – по 2 и Скопје – 1.
Не се регистрирани починати пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 920.045 тестирања на…

Read More

(ВИДЕО) Почнува со работа флеболошка амбуланта

(ВИДЕО) Почнува со работа флеболошка амбуланта

Во кумановската болница започнува да функционира флеболошка амбуланта, која ќе прима пациенти со болести на вените. Амбулантата е сместена во новиот ургентен центар. Закажувањето ќе оди преку Мој термин, а ќе се работи со најновиот апарат за ехо дијагностика кој е набавен со поддршка на Министерството за здравство и Светската банка.
-Статистиката кажува дека 30 до 40 проценти од возрасната популација има некој проблем со венска циркулација, односно 2 од 3 жени имаат проблем со проширени…

Read More

На Табановце се чека околу 30 минути

На Табановце се чека околу 30 минути

На граничниот премин Табановце времето на чекање за влез во државата е околу 30 минути, од македонска страна, а на останатите нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопштија денеска од АМСМ.
Зголемен е и интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини.
Од АМСМ во соопштението посочуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.
АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со…

Read More

54 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Куманово

54 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Куманово

На подрачјето на СВР Куманово во текот на вчерашниот ден, во период од 08 до 12 часот, спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната.
Санкционирани се 54 возачи, од кои  двајца возеле со брзина од над 50 километри на час над пропишаната. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.
Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот…

Read More

Вакцинирани над 440.000 граѓани

Вакцинирани над 440.000 граѓани

Министерството за здравство денеска објави дека заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 440.299 граѓани.„Прва доза вакцина вчера примиле 5.401 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.821 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 700.193 дози вакцини, а ревакцинирани се 259.894 граѓани“, велат од МЗ.
Според нив, со последните бројки 58% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 55% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 50% од населението…

Read More

МЗ: 18 нови случаи на ковид-19 во државата

МЗ: 18 нови случаи на ковид-19 во државата

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа  направени се 2.798 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19. Меѓу нив не се евидентирани кумановци. Регистрирани сe и 7 оздравени пацинети, а починати лица, нема во текот на изминатото деноноќие. Досега во земјата се направени вкупно 917.179 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.840, бројката на оздравени пациенти…

Read More

Објавен конкурсот за прием на студенти во државните студентски домови и други објекти за сместување

Објавен конкурсот за прием на студенти во државните студентски домови и други објекти за сместување

Министерството за образование и наука ги известува студентите запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата, дека е објавен Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија за студиската 2021/2022 година.
Согласно Конкурсот, за академската 2021/2022 година за студентите се обезбедени 5235 легла во државните студентски домови и други сместувачки објекти, од кои 1249 легла се за студенти од прва година, а…

Read More

Започнаа подготовките за „Европски ден на спортот 2021 во училиштата“

Започнаа подготовките за „Европски ден на спортот 2021 во училиштата“

Општина Куманово годинава е град-домаќин на „Европски ден на спортот 2021 во училиштата“. По иницијатива и под покровителство на градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, во соработка и поддршка на Секторот за образование при Општината, а во организација на Општинскиот сојуз на спортови, Општинскиот сојуз на училишен спорт и Здружението на спортски педагози Куманово, вчера се одржа првата работна средба за успешна организација и реализација на активностите по повод „Европски ден на спортот 2021 во училиштата“. Овој…

Read More
1 2 3 4 5 446