Заедно за подигање на свест за борба против родово-базирано и семејно насилство

Заедно за подигање на свест за борба против родово-базирано и семејно насилство

Препознавање на младински права, родово базирано насилство и семејно насилство и мерки за заштита. Препознавање на стереотипи и почитување на различности и промовирање на еднаквост. Врсничка поддршка и поддршка од заедницата се активностите во рамки на проектот кој е од Регионалната програма на ЕУ и UNWomen „Спречување на насилството врз жените во Западен Балкан и Турција Имплементирање на норми –промена на ставови“, кој е имплементиран од „Македонско здружение на млади правници” и „Здружение за психологија…

Read More

Илиевски и Спасовски на средба со чевлари од Куманово

Илиевски и Спасовски на средба со чевлари од Куманово

Оливер Илиевски, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово, заедно со потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски и поранешниот градоначалник на Куманово Слободан Ковачевски вчера остварија средба со претставници на чевларската индустрија.
На средбата заеднички се согласија дека општината може да помогне многу повеќе во зачувувањето и развојот на овој занает.
Илиевски потенцираше дека го нуди најдоброто решение за нивните проблеми и приоритети, коишто се тесно поврзани со растот и развојот на оваа бранша, како што се гасификација,…

Read More

Mинистерот Спасовски утревечер гостин во „СТАВ“

Mинистерот Спасовски утревечер гостин во „СТАВ“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски утревечер во 18 и 30 часот, гостува во емисијата „СТАВ“ на ТВ Плус.
Спасовски ќе зборува за очекувањата од локалните избори, безбедноста, инвестиции во полициските објекти, состојбата со сообраќајот на патиштата, реализираното во Куманово, но и за независната кандидатура на Димитриевски, како и за очекувањата од кандидатот на СДСМ, Илиевски.
Гледајте „СТАВ“ на ТВ Плус!

Read More

Спасовски: Оливер Илиевски е вистинскиот избор за европско Куманово

Спасовски: Оливер Илиевски е вистинскиот избор за европско Куманово

-Кумановци се секогаш на вистинската страна, и на историјата, кога биле положени животи за слободата, и во денешнината, кога предводевме во рушењето на деценискиот режим, кога донесовме тешки одлуки и ги осигуравме евро-атлантските интеграции.
Куманово отсекогаш бил град на прогресот, на револуцијата и на мудроста.
Јас силно верувам во мудроста на кумановчани и сега, кои повторно ќе застанат на вистинската страна и ќе ги поддржат Социјалдемократскиот сојуз и коалицијата „Најдоброто за мојата општина”, за најдоброто за Куманово.
Со…

Read More

(ВИДЕО) Тасевска: Да се покрене постапка за државното земјиште што го купил Димитриевски

(ВИДЕО) Тасевска: Да се покрене постапка за државното земјиште што го купил Димитриевски

-Максим Димитриевски, кандидат за градоначалник на Куманово додека ја извршува функцијата градоначалник се стекнал со илјадници квадратни метри државно земјиште. Општина Куманово извршила продажба на над 26 хектари атрактивно државно неизградено земјиште на локацијата Живкова карпа. Документи од Катастарот за недвижнини покажуваат дека Максим Димитриевски купил 9 961 метар квадратен во местото Црвенки, државно неизградено земјиште. Продажбата на ова земјиште по цена од едно евро по метар квадратен ја извршила општина Куманово што значи градоначалникот…

Read More

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ со пораки до младите, администрацијата, пензионерите

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ со пораки до младите, администрацијата, пензионерите

Со проект за продолжување на булеварот „Октомвриска револуција“ и негово поврзување со автопатот, со изградба на неколку катни гаражи и кружни текови на повеќе крстосници, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за „Обнова на Македонија“ ќе го решаваат сообраќајниот метеж и недостигот од паркинг простор во градот.
-Наместо, како што ветуваат со години, изградба на катни гаражи, проширување на  постоечките улици во центарот на градот, пробивање на нови улици, олеснет  проток на возилата низ градот, добивме тотален хаос и…

Read More

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Куманово секогаш било и ќе биде предводник на промените

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Куманово секогаш било и ќе биде предводник на промените

-Одговорна и чесна локална власт, посветена на реформи и ориентирана кон граѓаните и локалните компании, може да има значителна улога во потикнување на развојот на локалната економија. Целото мое досегашно скоро 30 годишно работно искуство, го остварив во приватниот сектор и директно сум запознаена со проблемите на кои наидуваат стопанствениците од нашиот град. Куманово од град со развиена индустија, која што вработуваше десетици илјади наши сограѓани, во изминативе 30 години се претвори во град на…

Read More

Девет лица не ја почитувале уредбата за носење маски

Девет лица не ја почитувале уредбата за носење маски

Во текот на изминатото деноноќие по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 10 лица не ја почитувале и тоа 9 на  подрачјето на  Куманово и 1 во Кратово. Против нив се поднесени соодветни  поднесоци.

Read More

Вечерва дебата со кандидатите за градоначалници

Вечерва дебата со кандидатите за градоначалници

На телевизија Плус вечерва со почеток во 20 часот ќе се емитува дебата со кандидатите за градоначалници на Куманово.
Во емисијата учествуваат актуелниот и кандидат за иден градончалник на Куманово, од инцијативата „За наше Куманово“, Максим Димитриевски, кандидатот на СДСМ, Оливер Илиевски, кандидатката на ЛДП и ДОМ, Теодора Димитровска и кандидатот на Алијанса и Алтернатива, Беким Салиу.
Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски кој е во изолација, поради ковид 19, беше поканет во емисијата да се вклучи преку…

Read More

(ВИДЕО) „За наше Куманово“: Се соочуваме со закани и местенки

(ВИДЕО) „За наше Куманово“: Се соочуваме со закани и местенки

Кандидатот за советник од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ Николај Павловски, на прес-конференција потенцираше дека од самиот старт, но и пред почетокот на изборната кампања се соочуваат со страшни притисоци.
– Ова е недемократски изборен процес од страна на поединци од власта која ги злоупотребуваат државните институции во лични и партиски цели. На 2 недели пред почетокот на кампањата за локални избори, апелиравме
дека се вршат зачестени притисоци врз кумановци, врз вработени во јавната администрација, во средните…

Read More
1 2 3 4 5 488