(ВИДЕО) Петрушевски: Куманово повеќе да не биде бастион на ниту една партија

(ВИДЕО) Петрушевски: Куманово повеќе да не биде бастион на ниту една партија

Претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, Бране Петрушевски денеска ги повика граѓаните в недела да го искористат своето уставно право и со својот глас да одлучат во какво Куманово сакаат да живеат.
„ВМРО -ДПМНЕ има сериозна, издржана и реална програма“, истакна Петрушевски, посочувајќи дел од проектите што ќе бидат реализирани во наредниот период доколку ја добијат довербата на граѓаните, изградба на локални патишта, водоводна и канализациона мрежа, решавање на проблемот на булеварот „Октомвриска револуција“ со…

Read More

Утре гласаат болните и изнемоштените, ковид-позитивните и осудените

Утре гласаат болните и изнемоштените, ковид-позитивните и осудените

Во текот на утрешниот ден право на глас ќе имаат болни и изнемоштени лица, како и ковид-позитивните граѓани и осудените лица низ целата држава.
Во Куманово утре гласаат 109 болни и изнемоштени граѓани и 49 позитивни на коронавирусот кои што се во изолација.
Правото на глас утре ќе можат да го остварат и 38 осуденици во КПУ „Затвор Куманово“ во селото К’шање, информираше Бранкица Димковиќ, претседател на Општинската изборна комисија Куманово.
Куманово е најголемата општина во државата и…

Read More

(ВИДЕО) „Инклузива“ достави сликовити прикази за процесот на гласање во ДИК

(ВИДЕО) „Инклузива“  достави сликовити прикази за процесот на гласање во ДИК

-Здружението „Инклузива“ завчера достави материјали во магацините на ДИК. Тоа се сликовитите прикази за процесот на гласање кои се корисни за сите гласачи. За 3480 гласачки места се подготвени по пет сликовити прикази кои треба да го објаснат процесот на гласање и новиот начин со биометриско идентификување на гласачите. Ние сакаме да упатиме апел секој граѓанин да си го искористи своето право на глас, „Инклузива“ работи за учество на лицата со попреченост во изборниот процес….

Read More

Пензионерите со прво место на спортски натпревар

Пензионерите со прво место на спортски натпревар

Спортистите пензионери од Здружението на пензионери Куманово на 25-от Републички спортски пензионерски натпревар, кој се одржа во Велес постигнаа голем успех .Освоија пехар за прво место и  станаа севкупен победник  на натпреварот.
– Пехарот ќе ги краси витрините на Здружението до наредниот Републички натпревар во 2022 год-изјави претседателот на ЗП Куманово, Благе Јакимовски.

Read More

(ВИДЕО) Димитровска: Излезете и да бидете „Одлучни за промени“

(ВИДЕО) Димитровска: Излезете и да бидете „Одлучни за промени“

Излезете и бидете одлучни за промени, доста владее црно-белиот свет, порача на прес конференција кандидатката за градоначалничка на Куманово, Теодора Димитровска, од коалицијата на ЛДП и ДОМ.
-Во досегашниот тек од кампањата претставивме повеќе од половина од нашата програма но денеска сакам да се задржам на неколку работи. Една од нив е воведување на ГИС, поставување на подземен катастар во кој ќе бидат сместени водоводната, канализационата  и атмосферска инфраструктура, тука се шахтите сите приклучоци, електричните кабли,…

Read More

Димитривски: Уништени канделабри, СДСМ: Лажна вест

Димитривски: Уништени канделабри, СДСМ: Лажна вест

„Додека ние го градиме градот ти наместо да го штитиш јавниот имот го уриваш, нови клупи, канделабри и урбана опрема на градски плоштад, се уништува јавен имот за да се постави бина. Ова никогаш не било вака,
зарем Куманово го заслужува ова? Зошто ваков вандализам, на кого даваш пример? Зошто го правиш ова Оливер? Срамота!“, порача  на социјалните мрежи независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски.
По неговата реакција од СДСМ одговорија „градоначалникот во заминување, да не шири…

Read More

Димитриевски со реакција на Тасевска од СДСМ: Земјиштето е приватно, стекнато кога работев во Ирак

Димитриевски со реакција на Тасевска од СДСМ: Земјиштето е приватно, стекнато кога работев во Ирак

„Повторно сме сведоци како продолжуваат нападите и лажните обвинувања од страна на кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ Оливер Илиевски и пратеничката на СДСМ Лидија Тасевска.
И двајцата денеска излегоа со информација за моја наводна злоупотреба на службената положба за купување на државно земјиште. Кандидатот за градоначалник Илиевски во дебатна емисија дезинформира дека имотот сум го стекнал кога сум бил претседател на Советот во општината, додека пак пратеничката Тасевска дезинформира дека имотот сум го стекнал…

Read More

Илиевски: Како е можно со 1 милион евра во 2018 да изградиш 2 км улици, а во 2021 со истите пари да изградиш 16 км улици

Илиевски: Како е можно со 1 милион евра во 2018 да изградиш 2 км улици, а во 2021 со истите пари да изградиш 16 км улици

Кандидатот на СДСМ, Оливер Илиевски на ТВ дебата истакна дека чудни се бројките кога станува збор за изградба на улици и трошење пари на граѓаните. Илиевски информираше „2018 година за реконструкција, изградба и лето одржување на улици потрошени се 1 милион евра за 2.1 километар улици..
2019 година за истото се потрошени 1 милион евра за 3.9 км улици, во 2020 година 3.8 км со 1 милион евра и 2021 за 16 км со 1 милион…

Read More

(ВИДЕО) Димитриевски: Куманово е предвесник на промени

(ВИДЕО) Димитриевски: Куманово е предвесник на промени

Во недела одлучуваме дали Куманово ќе продолжи да се развива и шири, да се трансформира во модерен, урбан и чист град, предвесник на промените, истакна кандидатот за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, од граѓанската  инцијатива За наше Куманово.
-Куманово е наш град во недела одлучуваме за иднината на нашиот град дали во следните четири години Куманово ќе продолжи да се развива и шири, да се трансформира во еден модерен, урбан, чист град кој што нуди перспективи….

Read More

(ВИДЕО) НСДП повика да се гласа за Илиевски

(ВИДЕО) НСДП повика да се гласа за Илиевски

Од Нова социјалдемократската партија на денешната прес конференција ги повикаа членовите и симпатизерите во недела да излезат и да дадат поддршка на опцијата Најдоброто за општината, бројот 12.
-Во оваа кампања можевте да слушнете програми, планови идеи на многу политички опции.Но онаа што вистински не одвојува од другите политички опции е вербата во вас дека на 17.0ктомври ќе ни ја дадете вашата доверба и ќе изберете Најдоброто за нашата општина, за сите нас.
Верувајте во нас и…

Read More
1 2 3 4 488