Повеќе населени места денеска и утре без струја

Повеќе населени места денеска и утре без струја

Без електрична енергија денеска и утре ќе бидат повеќе населени места во кумановскиот регион.
Денеска до 15 часот прекини на електрична енергија ќе има во делови од селата Косматац, Мургаш, Кутлибег, Пезово, Кшање, Кокошиње и затворот во Кшање.
Во текот на утрешниот ден, почнувајќи од 08 до 14 часот без струја ќе бидат дел од населбата Средорек, улицата „Доне Божинов“ и „Никола Тесла“. Во истиот перид без струја ќе биде и дел од селото Доброшане, како и…

Read More

Од ноќеска на полноќ поевтинува ЕУРОСУПЕР БС 95

Од ноќеска на полноќ поевтинува ЕУРОСУПЕР БС 95

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за 0,50 денар/литар, а малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,51 проценти.
Според одлуката на Комисијата, малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,647 ден/кг и…

Read More

(ВИДЕО) Граѓаните задоволни од вакцинацијата

(ВИДЕО) Граѓаните задоволни од вакцинацијата

Граѓаните коишто денеска се вакцинираа на пунктот во Куманово, којшто се наоѓа во спортската сала на средното училиште Перо Наков, во населбата Бедиње, истакнаа дека се задоволни од процесот. Тие се надеваат дека наскоро ќе се стави крај на пандемијата.
–Многу е добро фала за вакцините, засега се чувствувам одлично-вели еден кумановец.
-Добро е не чувствувам ништо, засега е добро, па ќе видиме-укажа друг.
-Примив сега сум добро, за подоцна не знам, ќе видиме засега нема ништо-нагласи една…

Read More

(ВИДЕО) Голем интерес за вакцинација

(ВИДЕО) Голем интерес за вакцинација

Од Здравствениот дом во Куманово укажуваат дека е голем интересот за вакцинација. Велат граѓани доаѓаат и без термини, па затоа апелираат да не се создава метеж, сите заинтересирани да се пријават на страницата вакцинација.мк. Установата во моментов располага со 2.000 синофарм вакцини. Досега се имунизирани над 13.000 лица од регионот.
-Веќе трета недела тече масовната вакцинација, не само на граѓаните на Општина Куманово, тука се Липково, Старо Нагоричане, Кратово, Крива Паланка и Ранковце. Сакам да упатам…

Read More

(ВИДЕО) Пензионерите и утре може да подигнат ваучер

(ВИДЕО) Пензионерите и утре може да подигнат ваучер

Здружението на пензионери „Куманово“ започна со поделба на вредносни ваучери на членовите кои примаат најниска пензија. Предвидено е денеска и утре да бидат поделени 750 ваучери од 1.000 денари за членовите кои примаат пензија до  11.000 денари.
–Интересот денеска не е многу голем, сметам дека веројатно уште не разбрале. Имаме 750 ваучери, од 09 часот утрово до сега , 11.30 часот, дадовме околу 250. Ќе продолжиме да работиме се додека има интерес денеска со тоа што…

Read More

(ВИДЕО) Министерот Спасовски се вакцинираше против Ковид 19

(ВИДЕО) Министерот Спасовски се вакцинираше против Ковид 19

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја прими вакцината против Ковид 19.  Посочи дека граѓанска должност е сите да пристапиме кон вакцинација, за што поскоро да излеземе од пандемијата. Нагласи дека сите вакцини се проверени и квалитетни, и ги повика граѓаните да се вакцинираат. Спасовски се вакцинираше во регионалниот центар за вакцинација во Куманово.
–Навистина само вакцинацијата и имунизацијата на населението може да помогне да ја победиме оваа болест, Ковид-19 и затоа е многу важно сите…

Read More

(ВИДЕО) Градоначалникот се имунизираше со „синофарм“

(ВИДЕО) Градоначалникот се имунизираше со „синофарм“

Вакцина против ковид 19 во вакциналниот пункт во Куманово денеска прими градоначалникот, Максим Димитриевски. Тој посака што поголем број граѓани да го искористат своето право да се имунизираат, бидејќи тоа е најдобриот начин да се заштитиме себеси од оваа глобална пандемија.

-Првин сакам да се заблагодарам на сите вработени во Центарот за имунизација против Ковид во Куманово, ова е регионален центар, гледам дека организацијата е добра на високо ниво. Да ги поздравам сите здравствени работници, сите…

Read More

Викендов четири лица го прекршиле полицискиот час

Викендов четири лица го прекршиле полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР викендов, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 329  лица не ја почитувалe, од кои  во Куманово 236, во Крива Паланка 62 и  во Кратово 31, за истите ќе следуваат соодветни мерки.Во истиот период 4 лица  не ја почитувале  забраната за движење.

Read More

Кадровски освежувања во СДСМ на 26-от Конгрес

Кадровски освежувања во СДСМ на 26-от Конгрес

Петмина кумановци од општинската организација на СДСМ Куманово се дел од Централниот и Надзорниот одбор на партијата.
На вчерашниот Конгрес  за членови на ЦО се избрани министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, Александар Арсиќ, извршен директор на ГА-МА А.Д Скопје и советничките Соња Тодоровска и Хана Џеладини.
За член на НО е избран Марјан Спасовски, директор на Дирекцијата за извршување на санкции.
Оливер Спасовски е реизбран и за потпретседател на СДСМ.
Тој на Фејсбук напиша: Благодарност за дадената доверба…

Read More

Опожарен контејнер на улицата „Моша Пијаде“

Опожарен контејнер на улицата „Моша Пијаде“

Територијалната противпожарна единица Куманово викендов со една интервенција. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи , викендов на улицата „Моша Пијаде“  бил опожарен контејнер, а по пријавата веднаш интервенирала екипа на противпожарната единица.

Read More
1 2 3 4 404