Обука за микро и мали претпријатија

Околу петнаесетина претприемачи од североисточниот регион присуствуваа на денешната обука  за ефективна и повторлива продажба и извоз.  Обуката е во рамките на настаните за размена на искуства кои се организирани од  проектот на УСАИД  за микро и мали претпријатија. Предавачите се  искусни менаџери од бизнис заедницата на земјава.
-Поканети се сите микро и мали претпријатија кои што сакаат да растат без разлика на индустријата и без разлика дали се извозни или домашни, профитот тука не прави…

Read More

Уапсен претседателот на Кумановскиот суд

Претседателот на Основиот суд Куманово Муса Сулејмани денеска е уапсен во полициска акција која утринава беше спроведена во Куманово.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, донело наредба за спроведување на истражна постапка против 12 лица, кои се приведени во полициската акција во текот на ноќта и утринава се спроведувала во Куманово и Скопје.
Едно од осомничените, најверојатно судијата, ќе се гони за сторени кривични дела Злосторничко здружување и Злоупотреба на службената положба и…

Read More

Голема полициска акција во Куманово

Осум лица се приведени во голема полициска акција што од рано утрово ја започнала полицијата во Скопје и Куманово.
Според полицијата, во моментов се вршат претреси во повеке објекти. Запленети се возила, пари дрога и други предмети за кои што постојат сознанија дека потекнуваат од извршени кривични дела.
Приведените се сомничат дека потпомогнати од лица од судската власт подолго време се занимавале со изнуда, лихварство, трговија со дрога, шверц со мигнати и други тешки крвични дела.

Read More

Околу 3.700 социјални случаи во Куманово

3.677 граѓани го остваруваат правото на социјална парична помош во Куманово. Воедно, според надлежните, ова е најбројното право кое што произлегува од  Законот за социјална заштита, кое изразено во бројка изнесува околу  2.400 денари, а е предвидено за лица кои се наоѓаат во социјален ризик и се материјално необезбедени. Бројката на корисниците на социјална парична помош последниве години речиси е иста. За разлика од ова право, постојана парична помош во износ од 3.500 денари примаат…

Read More

Промовирана стихозбирката „ Детски лирски треперења“

Во основното училиште„ 11 Октомври “ денеска беше промовирана стихозбирката  „Детски лирски треперења“  во издание на Сојузот за грижи и воспитување на децата. Книгата која традиционално се промовира во текот на детската недела, годинава се поклопи и со патрониот празник на училиштето „ 11 Октомври“  кое токму поради таа причина беше избрано од Здружението за грижи и воспитување на децата да биде домаќин на настанот.
– На оваа средба поканети беа сите училишта, ученици со нивните…

Read More

Започна петицијата за преименување на плоштадот

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија од денеска започна собирање потписи за промена на името на плоштадот, од сегашниот „Нова Југославија“ во „Македонија“.  Координаторот на советничката група и претседател на општинскиот комитет, Драган Петковски наведе дека поради неименуваните улици, голем број кумановци не можат да го остварат своето право како државјани на Македонија да добијат лични документи. Тој инфомираше дека за преименување на плоштадот веќе е поднесена и предлог точка која треба да…

Read More

УСАИД реновираше две основни училишта

Нови прозорци, врати и фасади добија основните училишта Браќа Миладиновци и Бајрам Шабани,  во рамки  на проектот Меѓуетничка интеграција во образованието на УСАИД, чија што вредност изнесува 60.000 долари и со поддршка на локалната самоуправа од 30 проценти од вкупната сума. По тој повод утринава се одржа свечено затворање на проектот, на кој присуствуваше и потполковник Џенифер Форд, воздухопловен аташе.
-Основни цели се да се интегрираат децата од различните етнички позадини, преку образование и други активности….

Read More

Куманово дел од Турата на толеранција

Куманово беше дел од  Турата на толеранција во која зедоа учество 30 млади луѓе од 14 различни држави. Перформансот кој вчера се изведе на градскиот плоштад имаше за цел да ја подигне свеста на граѓаните за проблематиките во областа на мирот и правото на слободно изразување на љубов. Турата на Толеранција ќе посетува градови кои се погодени од недамнешни војни или конфликти. Уличниот перформанс е дел од проектот што се имплементира од меѓународната младинска организација,…

Read More

Одржана трибина за семејно насилство

„Не, за семејно насилство “е темата на трибината која Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово  ја организираше  по повод одбележување на Меѓународниот ден за ненасилство. Над 85 посто од случаите, жртва на семејно насилство е жената и покрај тоа што  Законот за спречување, превенција и заштита од семејно насилство е родово базиран, потенцираше предавачот на трибината,  Душко Миновски од Министерството за труд и социјална политика.
-До сега семејното насилство се третираше во три закони, кривичен…

Read More
1 854 855 856 857 858 878