Ново поскапување – дизелот достигна 87 денари, бензините 86 и 88 денари

Регулаторната комисија за енергетика најави дека вечерва по полноќ поскапуваат нафтените деривати. Бензинот поскапува за 2 денари по литар, а дизелот за 1,5 денари.

Од вечерва по полноќ цените на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС – 95   86,00 (денари/литар);
Моторен бензин еуросупер БС – 98   88,00 (денари/литар);
Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V)  87,00 (денари/литар);
Масло за горење екстра лесно  85,00 (денари/литар);
Мазут 52,294 (денари/килограм).

 

Коментари

коментар(и)