Санкционирани возачи кои не дале првенство на пешаци

На подрачјето на  Куманово денеска  од 08.00 до 13.00 часот спроведена е акциска контрола за санкционирање на возачите кои не даваат првенство на минување на пешаците на пешачки премин. При контролата констатирани се 9 прекршоци и на возачите им биле изготвени соодветни поднесоци и ќе се соочат со законски предвидени глоби.

Апелираме до возачите да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Исто така, апелираме  и до пешаците  да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано, се вели во соопштението од СВР Куманово.

Коментари

коментар(и)