Швајцарската амбасадорка во посета на општината

Швајцарската амбасадорка во посета на општината

Амбасадорката на Швајцарската Конфедерација во Република Македонија, Сибил Сутер Тејада денеска оствари протоколарна средба со градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски.
На средбата се разговарало за проектите кои Швајцарија ги има помогнато на подрачјето на Општина Куманово, но се разгледувале и можностите за понатамошно продлабочување на соработката.
Како што изјави градоначалникот Максим Димитриевски, Швајцарија и нејзините граѓани секогаш биле поддржувачи на Општината Куманово, а во минатото се донатори и на пречистителната станица за отпадни води, во која…

Read More

Изложбата „Моменти 2“ утре во градската галерија

Изложбата „Моменти 2“ утре во градската галерија

Уметничката галерија во Куманово утревечер ќе биде домаќин на циклусот уметнички дела „Моменти 2“ од академскиот уметник Слободан Тимчевски Линка.
Околу триесетина дела на кумановскиот уметник, работени во акрил на платно, ќе бидат изложени за кумановци кои одблизу ќе имаат можност да се запознаат со декоративниот стилски израз на својот сограѓанин.
Слободан Тимчевски Линка е наш познат сограѓанин, ликовен наставник, уметник кој припаѓа на една генерација веќе созреани и спремни автори кој ќе направи обид по втор…

Read More

Земјоделците му даваат двојка на министерството

Земјоделците му даваат двојка на министерството

Земјоделците не се задоволни од работата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во периодот од 2013 до 2016 година и му даваат двојка, покажува истражувањето на организацијата Рурална коалиција кое денеска беше промовирано во Куманово,  а е спроведено во рамки на проектот „Отчетност за сработеното со парите на граѓаните-реформа на јавната администрација која тешко се достигнува“.  Незадоволството е поради нефункционалноста на работените тела, кои треба да обезбедат учество на земјоделците во креирањето и спроведување…

Read More

Средношколци ја посетија ТВ Плус

Средношколци ја посетија ТВ Плус

Средношколци од економското училиште „Перо Наков“ денеска ја посетија Телевизија Плус. Тие се запознаат со улогата на медиумите во едно општество, начинот на функционирање и предизвиците со кои што се соочуваат новинарите секојдневно на терен. Главниот уредник на телевизијата Драган Ивановски ги информираше на кој начин се создаваат вестите, новинарските стандарди и уредувачката политика. Учениците истакнаа дека се среќни што можат одблизу да се запознаат со функционирање на една локална телевизија и работата на новинарите,…

Read More

„Порака наша“ одбележува 11 години постоење

„Порака наша“ одбележува 11 години постоење

Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост над 18 години, Порака наша денеска слави 11 години од формирањето.  Дејан Стојановски,  од Порака наша истакна дека во изминатиов период биле реализирани бројни активности преку кои штитениците се стекнале со различни вештини.
-Порака наша како здружение датира од 1966 година тоа е родителско здружение кое својот најгол исчекор го направи на 6-ти декември 2006 година, денеска гордо го одбележуваме постоењето на дневниот центар Порака наша кој што секојдневно…

Read More

Шаховски турнир за Денот на превенција

Шаховски турнир за Денот на превенција

По повод претстојниот 9-ти декември – Денот на превенција во работата на полиција, денеска во просториите на Црвен Крст се одржа традиционален шаховски турнир на кој се натпреваруваат екипи од повеќе институции. На турнирот учествуваат шахисти од МВР, АРМ, здруженијата на армиски и полициски ветерани и пензионери. Турнирот го организира отсекот за первенција при СВР Куманово.
-Традиционално како и секоја година така и оваа по повод прослава за 9-ти декември Денот на превенција, во организација на…

Read More

Политичари се обучуваа за пристап кон лицата со попреченост

Политичари се обучуваа за пристап кон лицата со попреченост

Претставници на политички партии од градот денеска присуствуваа на работилница на тема „Комуникација и пристап кон лицата со попреченост, организирање на пристапни кампањи“, која ја организираше Здружението за промоција и развој на инклузивно општество Инклузива. Целта е оваа категорија граѓани да биде застапена во политиката, со тоа што ќе бидат на листите на пратеници и советници, за да можат понатаму да делуваат за законски измени.
-Сите ние даваме со години напори да се подобри законската рамка…

Read More

Одложено судењето против Бобан Илиќ

Одложено судењето против Бобан Илиќ

Одложено е денешното судење против обвинетиот  Бобан Илиќ, по барање на една од странките вклучени во случајот Aлмир, информираа од канцеларијата за односи со јавност од Основен Суд Куманово. Наредното рочиште на кое ќе бидат изнесени завршните зборови е закажано за 19. декември, годинава.
Обвинителството го товари  обвинетиот Илиќ дека на 25 јуни минатата година го убил четиригодишниот Алмир Алиу, по претходна банална  вербална расправија со таткото на момчето во кумановскиот Здравствен дом. Осомничениот, се товари дека го прегазил четиригодишниот Алмир на улицата…

Read More

Потребна реконструкција на ОУ „Христијан Карпош“ во Пуковско

Потребна реконструкција на ОУ „Христијан Карпош“ во Пуковско

Градоначалникот Максим Димитриевски денеска го посети подрачното училиште Христијан Карпош, во населбата Иго Тричковиќ, помеѓу кумановци попозната како Пуковско. Тој се запозна со лошите услови во коишто работи оваа воспитно образовна установа. Димитриевски се надева дека со поддршка на Советот и надлежното министерство, како и со апликација на проекти ќе успеат да обезбедат средства за реконстркција.
-Овде имаме сериозни проблеми во делот на имотно правните односи за училишниот двор, не е целосно комплетиран, има парцели на…

Read More

Ученици од „Толи Зордумис“ во ТВ Плус

Ученици од „Толи Зордумис“ во ТВ Плус

Ученици- членови на мултимедијалната секција на општинското основно училиште „Толи Зордумис“  ја посетија телевизија Плус во рамките на проектот  за „Јакнење на мултиетничката соработка во општините“, поддржан од Македонски центар за граѓанско општество. Активностите , како што информира професорката по македонски јазик , Наташа Пешевска, ќе траат целата учебна година. Истражувања во областа на филмската и театарската уметност, како и електронските медиуми со цел да се зголеми општата култура на учениците е активностите што ќе…

Read More
1 509 510 511 512 513 637