Пет брачни двојки се венчаа во Бедиње

Со групна венчавка во црквата „Света Петка“ во населбата Бедиње пет брачни парови од Куманово викендов го кажаа судбоносното ДА пред Бога. Иако долги години од животот поминале заедно, сепак им недостасувала венчавка во црква.
Според отец Антонио Стојковски, причината за венчавањето после толку години повеќето од нив ја гледаат во условите кои биле поинакви кога тие запловиле во брачните води.
-Интересно е тука што човек кој за време на комунизмот бил воено лице, во тоа време…

Read More

Распишан е конкурсот за престој во Ученичкиот дом

Конкурсот за сместување во ученичкиот дом „Професор Мијалковиќ“ во Куманово е распишан денеска.  За место може да се пријават нови ученици, но и оние кои досега ги користеле услугите на домот, кој располага со капацитет за сместување на 120 ученици, од прва до четврта година.  За да биде примен ученикот потребно е да се исполнат повеќе услови. Треба да станува збор за редовни ученици запишани во средно училиште по наставен план и програма што ја…

Read More

Град уништи насади во Тромеѓа

Поројните дождови проследени со град кои во недела попладне го зафатија регионот, уништија поголем дел од  насади на земјоделските површини. Најголеми штети претрпеа жителите во селата Тромеѓа, Пчиња и Студена бара. Тие велат дека вакво невреме со град не помнат ни најстарите жители и додаваат дека над 40 отсто од родот е уништен.
-Има доста уништено и жита и се што е садено и во пролетна и во есенска сеидба. Проценка не можеме да кажеме колку…

Read More

Ќе се избираат ученици на генерацијата

Ученици на генерацијата од основните и средните училишта од Куманово и Старо Нагоричане ќе бидат прогласени наредната недела, во четврток. Настанот во организација на Регионалното здружение на просветни работници ќе се одржи во просториите на општина Куманово, а дипломите на најдобрите ќе им бидат врачени од градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски. Искуствата говорат дека понекогаш се случува да бидат прогласени повеќе ученици на генерацијата.
-Пред се, тоа е една внатрешна или интерна работа на секое училиште…

Read More

Технички саем во „Наце Буѓони“

Околу 170 полуматуранти од основните училишта во градот денеска учествуваа на техничкиот саем во средното училиште „Наце Буѓони“. Овој настан популарно наречен „Техносаенс“ се организира четврта година по ред во чест на Кирил и Методиј, со цел промовирање на училиштето пред полуматурантите. Учесниците се натпреваруваа во повеќе категории во природните науки, информатиката и спортот.
-Се надеваме на крајот на јуни дека некој ученик од денешниот ден ќе посака да стане иден наш ученик, знаејќи дека иднината…

Read More

Граѓаните го слават Спасовден

Православните христијани денеска го одбележуваат Спасовден, празникот на Христовото вознесување на небото, кој се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е во четврток.  Меѓу граѓаните постои верување дека четириесетдена по воскреснувањето Исус за последен пат им се јавил на своите ученици, ги собрал на едно место, во селото Витанија, и им соопштил дека сè уште не треба да одат од Ерусалим зашто наскоро врз нив ќе слезе Светиот Дух и ќе ги исполни со…

Read More

Намалена наплата на сметки за вода

За повеќе од два милиони денари месецов е намалена наплата на сметки за вода. Од јавното претпријатие „Водовод“ сметаат дека граѓаните не ги надмириле сметките за вода, поради стравот од безбедносната состојба во градот.
-Ја користам оваа прилика за еден апел, молба до сите граѓани на Куманово во рамки на нивни можности за плаќање на сметките за вода, затоа што доаѓа летниот период во кој што ќе дојде до зголемување на потреби за вода за пиење и…

Read More

Општината ќе вработи 15 лица

15 лица ќе вработи општина Куманово преку проектот „ Образование на Роми и на возрасни лица со интелектуална попреченост. Ова е дел од Програмата Општинско –корисна работа за да се овозможи вклучување на невработените лица преку нивно ангажирање со скратено работно време односно 20 работни часа неделно заради стекнување на одредени вештини и постепено вклучување на пазарот на труд. Јавниот оглас заради пријавување за работно ангажирање во проектот е распишан денеска, а се однесува на…

Read More

Прославен денот на пожарникарите

Педесетина пожарникари со осум возила секојдневно се справуваат со пламените јазици на територијата на Општина Куманово. Од почетокот на годината интервенирале на 184 пожари, но зголемена работа им претстои во наредниот период кога ќе се покачат температурите. Денеска традиционално го прославија 20-ти мај, денот на пожарникарите, кога во 1836 година е формирана првата противпожарна служба во Македонија. Оваа година, поради состојбата во градот, прославата беше скромна и без традиционалното покажување на противпожарната опрема и вежбите.
–…

Read More

Намалени гужвите за пасоши

Повеќе од триста барања за издавање патна исправа дневно биле поднесувани минатата недела во Секторот за внатрешни работи во Куманово. Ова најверојатно е последица на настанатата ситуација во населбата Тоде Мендол, па во периодот од 11 до 15 –ти мај бројот на подносителите на барањата беше зголемен дури за четири пати од вообичаената бројка. За да се избегне метеж по ходниците во  полицијата и да не се одолговлекува постапката, во посочениот период, за сликање за…

Read More
1 508 509 510 511 512 518