„Среќко Пужаљка“ доби нов асфалт

„Среќко Пужаљка“ доби нов асфалт

Продолжува проектот за реконструкција на улиците во централното градско подрачје. Во завршна фаза влегува и улицата „Среќко Пужаљка“, на која активно се работи деновиве и покрај високите температури.
Како што истакна градоначалникот Дамјановски, кој денеска направи увид на активностите на терен, сепак се почитуваат препораките за заштита на работниците од топлото време, па градежните активности паузираат од 11 до 17 часот, поради што и самата реконструкција оди со забавено темпо.
Пред околу шест месеци оваа улица доби…

Read More

Промовиран проектот за алтернативните услуги за згрижување на деца

Промовиран проектот за алтернативните услуги за згрижување на деца

„Ајде да играме, растеме и учиме“ е настанот којшто се реализираше денеска во детската градинка „Ангел Шајче“ во Куманово, во рамки на проектот на ЕУ насловен „Унапредување на алтернативните услуги за згрижување на деца“, а се спроведува во соработка со Министерството за труд и социјална поликата. Целта на проектот е подобрување на вработливоста и зголемување на учеството на родителите со мали деца на пазарот на труд, преку унапредување на алтернативните услуги за згрижување деца, како…

Read More

Водата во двата градски базени е исправна

Водата во двата градски базени е исправна

Капачите од Куманово можат слободно да ги користат  отворениот и затворениот градски базен, бидејќи водата е бактериолошки исправна, информираат од Центарот за јавно здравје. Од таму нагласија дека се практикува два пати во месецот да се земат мостри за испитување на квалитетот на водата.
-Досега сите испитани примероци се исправни водата секогаш има резидуалниот хлор што претставува една дополнителна заштита на таа вода, меѓутоа од други базени немаме вршено испитувања, бидејќи нема направено ниту договори ниту…

Read More

Во манастирот во Орашац се прослави Свети Илија

Во манастирот во Орашац се прослави Свети Илија

Во присуство на голем број православни верници вчера во манастирот Свети Илија во село Орашац се одбележа истоимениот празник. Верниците имаа можност да проследат богослужба која што ја изведе кумановско-осоговскиот митрополит Јосиф, во сослужение со свештениците од епархијата. Прославата за овој празник веќе неколку години наназад ја организираат мештаните на Орашац со поддршка на црковниот одбор и хумани граѓани.
-Празникот е обичај си доаѓаат луѓето, имаме дарови, гости наши од Италија, Швајцарија, Австралија,  се бира секоја…

Read More

Денот на Републиката-Илинден одбележан во Пелинце

Денот на Републиката-Илинден одбележан во Пелинце

Со пригодна свеченост во Пелинце, се одбележа 2-ри Август, односно 73 година од Првото заседание на АСНОМ и 114 години од Илинденското востание. Пред меморијалниот центар, цвеќе положија делегации од Собранието, Владата, кабинетот на претседателот, генералштабот, Сојузот на борци, општините Куманово, Старо Нагоричане, претставници од СДСМ, ВМРО ДПМНЕ и останатите политички партии, како и бројни граѓани. Пред присутните се обрати вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. кој се осврна на историските моменти на двата Илиндени,…

Read More

Се одржа манифестацијата „Илинденски секавици“

Се одржа манифестацијата „Илинденски секавици“

„Илинденски секавици“ е насловот на поетско-музичката вечер која што се одржа во Центарот за култура, а ја организираше Здружението на жени „Нада Михајлова“ и поетскиот клуб „Обденица“. Манифестацијата е во чест на Фотија Стојчевска.
– Оваа манифестација оваа вечер ја посветивме и на нашата членка Фотија Стојчевска која за жал веќе не е со нас а нејзината идеа беше манифестацијата да носи наслов Илинденски секавици како и стихозбирката  Обденица. Инаку овој празник наш национален голем празник…

Read More

Од ВМРО-ДПМНЕ прашаа кога ќе се уреди влезот на градот

Од ВМРО-ДПМНЕ прашаа кога ќе се уреди влезот на градот

Влезот на Куманово е блокиран со месеци и граѓаните, фирмите и туристите мака мачат за влез и излез, посебно во попладневниот период кога фреквенцијата на возилата е зголемена, истакнаа денеска од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тие нагласија дека раскопаниот булевар од влезот на градот, па се до Ургентниот центар и градската болница ги става граѓаните во опасност, тротоарите се блокирани, премините не се обезбедени а дупките се отворени. Според нив особено  згрижувачки е што овој…

Read More

Аџиите ќе одат на аџилак само со авион

Годинава македонските аџии во Саудиска Арабија ќе патуваат само со авион. Ова е одлучено на состанокот на Министерството за здравство, Институтот за јавно здравје, како и припадници на Исламската верска заедница и туристичките агенции. Тие ги следат препораките на Светската здравствена организација за тоа што треба да преземат патниците пред да се упатат на аџилак. Имено верниците пред да заминат заедолжително одат на превентивни прегледи во Центрите за јавно здравје. Десет дена пред аџилакот треба…

Read More

Намален број на убоди од крлежи

На хируршкото одделение во општа болница Куманово годинава е намален бројот на убоди од крлеж. За разлика од лани кога дневно доаѓале по тројца-четворица пациенти со крлежи, годинава бројот е доста помал, вели началникот на ова одделение, Методија Димковски.
-Бидејќи кај нас не  постои здравствена едукација за пациентите сами да си ги отстранат крлежите тие секогаш доаѓаат на хирургија или ако го отрстрани сам останува нешто или слично. Оваа година има помалку благодарение на планот за…

Read More

Изложба „Скулптури на новото време“

21 академски скулптор со свои дела утревечер ќе учествуваат на биеналната  изложба насловена „Скулптури на новото време“. Скулпторите кои живеат и работат на територијата на Република Македонија имаа можност до петти јули да се пријават за учество на изложбата со три досега неизлагани скулптури. Темата е слободна како и изборот на техниката и материјалот
На изложбите досега се презентирале уметници од повеќе генерации од целата држава, изјави Роберт Цветковски , директор на центарот за култура „Трајко…

Read More
1 505 506 507 508 509 639