Во Куманово има доволни количини на инсулин

Акции за мерење на нивото на шеќер во крвта во централното градско подрачје, населените места но и селата, со акцент во училиштата, предавања на различни теми, одбележување на Светскиот ден на заштита од дијабетeс, како и еднодневни рекреативни прошетки, се дел од активностите кои се предвидени во програмата за 2018 на Здружението на дијабетичари од Куманово. Ова беше истакнато на денешната седница на Собранието на Здружението, на која беа усвоени финсискиот извештај, но и се…

Read More

Концерт одржа квартетот „Полихимниа“

Во Занаетчискиот дом синоќа концерт одржа квартетот полихимниа од Скопје. Љубителите на уметноста имаа можност да уживаат во класичната музика.  Концертот кој што се одржа под покровителство на градоначалникот и Советот на општина Куманово, а го организираше Фондацијата за спорт и култура, беше насловен „Волшебниот јануар“.

На настанот присуствуваше и првиот човек на градот, Максим Димитриевски, претставници на општинската адиминистрација, како и бројни граѓани.
Квартетот го сочинуваат професорките Николина Тодоровска (флејта), Риана Рамиз(виолина),Маре Видевска( виолончело), Верица Шотаровска…

Read More

По светиот крст се скокаше на неколку места

20 годишниот Симе Пешевски утрово го фати светиот крст во базенот на соборниот храм Свети Никола. Пешевски првпат учествува на манифестација по повод Водици и имаше најголема среќа од дваесетемина  кумановци , да падне крстот во неговите раце. Очекува оваа година да биде поуспешна од претходната .
Во овој базен претходните две години крстот отиде во рацете на Виктор Петковски, кој денеска беше на затворениот градски базен да им даде поддршка на другарите и пријателите.
Инаку, пред…

Read More

Иселеник во Норвешка го фати крстот на затворениот базен

34 годишниот кумановец Игор Антевски, иселеник во Норвешка, прв пристигна до светиот крст од осумдесетемина пријавени за учество на најмасовната манифестација  организирана на затворениот  градски базен по повод Водици. Во рацете на Антевски крстот падна и минатата година, но тогаш скокањето беше поништено бидејќи верниците се фрлија во базенот пред да биде даден знак од свештениците. Потоа крстот го фати друг  кумановец. Игор пристигнал ноќеска од Норвешка , специјално за Водици.
-Овој крст не е само…

Read More

Во Куманово се одржа „Пивтијада 2018″

По повод големиот христијански празник Водици, традиционално по 16-ти пат денеска во Куманово се одржа манифестацијата Пивтијада 2018, во организација на здружението на граѓани мултимедијален центар „Карпино“. На манифестацијата учествуваа 17 домаќники кои подготвија околу 700 чинии пивтии. Посетителите имаат можност да дегустираат од овој зимски специјалитет.
-Ние мислам дека сме и први во Република Македонија кои почнавме со ова, после нас почна Пиво фест, и други манифестации ние традиционално имаме поддршка од локалната самоуправа а…

Read More

Светиот крст ќе се фрла и во затворениот базен

По повод претстојниот празник Богојавление – Водици, традиционално се организира пливање по крст во Затворениот градски базен. Настанот ќе се одржи утре со почеток во 11:45 часот.
Манифестацијата е во организација на пливачките клубови „Аква“, „Немо“, „Делфин“ и „Тумба“, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово и кумановско-осоговската епархија.
– Втора година по ред се организира оваа манифестација и по светиот крст ќе пливаат околу 100 граѓани на општина Куманово. Целта ни е спојување на…

Read More

На пет места ќе се скока по светиот крст

На пет различни локации  кумановци годинава ќе имаат можност да скокааат по светиот крст  по повод големиот христијански празник Водици -Богојавление . Освен во базените на црквите Свети Никола, Света Троица и Света Мина , по крст ќе се плива  и во реката Липковка во Бедиње во организација на црквата Света Петка, а напладне втора година по ред се организира скокање по крст и на затворениот градски базен. Оваа најмасовна манифестација ја организираат кумановско осоговската…

Read More

Со нов тренер ЖРК Куманово започна со подготовките за вториот дел од сезоната

Ракометарките на Куманово од денеска ги започнаа подготовките за вториот дел од сезоната во женската ракометна супер лига кој се очекува да започне кон крајот на следниот месец.
Со позитивен дух и подготвеност за новите предизвици кои ги носи втората полусезона, ракометарките со својот старо-нов тренер Зоран Јосимовски, ќе се обидат да физички и стратегиски да се засилат и да дојдат до посакуваното второ место во лигата.
Тренерот Јосимовски се надева на успешна полусезона и пласман зад…

Read More

Завршува проектот “FEMTERPRISE – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени” ко-финансиран од Европската унија преку Програмата Интерег-ИПА за прекугранична соработка Бугарија- Македонија

 На 17.01.2018 година  завршува  проектот„ФЕМТЕРПРАЈС“ – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени”.
FEMTERPRISE даде придонес за подобрување на условите за развој на бизнисот во прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија со примена на иновативен неформален пристап кон зајакнување на претприемачкиот капацитет на 30 млади жени-претприемачи и стимулирање на создавањето на социјални претпријатија. Вкупниот буџет на проектот беше 110 217.35 евра, од кои 93 684.73 евра придонес на ЕУ…

Read More

Ресторанот за здрава храна ги решава проблемите со дебелината на децата и адолесцентите во прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија

На почетокот на ноември 2017 година учесничките во проектот “FEMTERPRISE – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени”, поддржани од нивните ментори, ги претставија своите концепти за социјални претпријатија пред засегнатите страни и потенцијалните инвеститори од прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија. Прекуграничното жири имаше  тешка задача да го изгласа победничкиот  концепт. Експертите  едногласно го избраа ресторанот “Робин ФУД“.
Од ноември до јануари екипата на “Робин ФУД“, со помош…

Read More
1 506 507 508 509 510 637