Лица со интелектуална попреченост добија работна можност

Седум лица со интелектуална попреченост од двата дневни центри од Куманово, од денеска ќе добијат работен ангажман. Тие ќе имаат можност да го продаваат списанието Лице в лице, кое третира општествено одговорни теми, кои се наоѓаат на маргините во дневните медиуми. Од Центарот за интелектуална попреченост, Порака наша велат дека на овој начин и на нивните корисници ќе им се даде можност сами да заработуваат.
-Сите сме многу возбудени и ние како нивни едукатори прв пат…

Read More

Болницата нема апарат за снимање густина на коските

И годинава на Светскиот ден на борба против остеопорозата, 20-ти октомври, општата болница во Куманово е без апарат за снимање на густина на коските, иако граѓаните се интересираат за остеопорозата. Ортопедот, Стефан Трајановски истакна дека заради тоа тие се принудени пациентите да ги препраќаат на Клиничкиот центар. Тој додава дека за разлика од предходните, последниве години е значително подигната свеста за ова заболување, кое особено  е изразено кај женската популација на возраст над 55 години,…

Read More

Библиoтеката одбележа 70-годишен јубилеј

Градската библиотека „Тане Георгиевски“ денеска со свечена седница во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, одбележа 70 години постоење. На манифестацијата беше презентиран фото материјал за напредокот и развојот на оваа установа од 1945 година. Пред присутните се обрати директорката Нада Ивановска која инфомираше дека некогашната библиотека броела само 1.300 книги, коишто ги донирале граѓаните на Куманово, а денеска книжниот фонд изнесува околу 200.000 библиотечни единици секаков вид литература, периодика, весници и друг библиотечен материјал.
-Библиотеката како…

Read More

ВМРО ДПМНЕ: Улицата Пелинска е каллива и раскопана

Улицата „Пелинска“ е една од многуте во Куманово која  е неасфалтирана и раскопана , а најчесто по неа тече отпадна вода поради недоволниот капацитет на канализационата цевка и честите дефекти на мрежата, како резултат на што се шири неподнослива миризба. Освен тоа, како што велат од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ,  граѓаните нема каде да паркираат, а насекаде во градот се градат згради. Членовите на партијата денеска го потсетија  актуелниот градоначалник на неговото ветување за…

Read More

445 пензионери на бесплатна бања и викенд

445 пензионери поднеле барање до подрачната единица на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување за користење на бесплатна бањско-климатска рекреација и бесплатен туристички викенд. Поголем дел од пензионерите, односно 225 , поднеле барање за бања, а останатите 190 аплицирале за бесплатен викенд.
-Бањско -климатска рекреација опфаќа шест полни пансиони со платен превоз и со лекарски надзор во самата бања, нашите пензионери обично се испраќаат во Катлановска бања, а постојат уште неколку бањи во кои се испраќаат…

Read More

Протестираа волонтерите од Општата болница

Волонтери кои со години работат во кумановската болница, некои дури по 13, незадоволни што се уште нема решение за нивниот статус, денеска  излегоа на протест во дворот на болницата. Раскажуваат дека иако извршуваат иста работа како останатите вработени, не им се плаќа стаж, туку надомест од само 3.900 денари. Велат дека работат и во ноќни смени, вршат дежурства во недели и празници, дури и по 12 часа, надевајќи се дека еден ден ќе се вработат…

Read More

Заврши фестивалот „Денови на комедија“

„Идиоти“ е насловот на комедијата која го затвори 18-тото издание на фестивалот „Денови на комедија Куманово 2015“. Претставата е  работена според едночинки од Муза Павлова, во режија на Мирослав Петковиќ и асистент на режија, Бојана Краљевска. Темата зборува за случки од секојдневието, односно административните лавиринти, корупцијата и манипулацијата во општеството, а сето тоа е претставено на комичен начин. Ликовите во претставата ги играат Марко Трајковиќ,  Александра Михајлова, Владо Дојчиновски и Мартин Лазаревски.  Режисерот Петковиќ истакна…

Read More

Во градинката „Развигорче“ одбележан Денот на здрава храна

Светскиот ден на здрава храна беше одбележан во објектот „Развигорче“ на градинката „Ангел Шајче“. Децата преку различни содржини се едуцираа за процесот на одгледување и конзумирање на здрава храна. На манифестацијата беше промовирано упатство за здрава храна подготвено од Министерството за труд и социјална политика.
-Цел на програмата е запознавање со процесот на одгледување на растенијата, карактеристиките на овошјето и зеленчукот преку воочување и вкусување, запознавање на децата со начин на правилно конзумирање на здрава храна,вели,…

Read More

Одбележан Денот на Здружената оперативна команда

Во касарната „Боро Менков“ денеска се одбележа Денот на Здружената Оперативна Команда -17 Октомври. На воената свеченост која се одржува втора година по ред, со одлука на претседателот на РМ, воедно и врховен командант на вооружените сили, присуствуваа министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на Генералштабот на АРМ Методија Величковски, повеќе генерали, старешини, војници. Командантот на ЗОК, Васко Ѓурчиновски  во своето обраќање потсети дека утрешниот датум е ден кога далечната 1878 година во селото Кресна…

Read More

Пронајдени гранати од Втората светска војна

Педесетина гранати кои потекнуваат од Втората светска војна пронајде утрово Дирекцијата за заштита и спасување покрај железничката пруга во близина на Хуљуси Комерц. Пиротехничари од Дирекцијата по пријава од вработени во Македонски железници  деновиве се на терен во потрага по старото оружје и муниција.
-Има пронајдено артилериски гранати од 75 мм- 27 парчиња, гранати од 40 мм -20 парчиња, минофрлачки мини има од 60 мм -3 парчиња, куршуми артилериски противавионски 8 мм пет парчиња. Овие се…

Read More
1 861 862 863 864 865 884