Околу 3.700 социјални случаи во Куманово

3.677 граѓани го остваруваат правото на социјална парична помош во Куманово. Воедно, според надлежните, ова е најбројното право кое што произлегува од  Законот за социјална заштита, кое изразено во бројка изнесува околу  2.400 денари, а е предвидено за лица кои се наоѓаат во социјален ризик и се материјално необезбедени. Бројката на корисниците на социјална парична помош последниве години речиси е иста. За разлика од ова право, постојана парична помош во износ од 3.500 денари примаат…

Read More

Промовирана стихозбирката „ Детски лирски треперења“

Во основното училиште„ 11 Октомври “ денеска беше промовирана стихозбирката  „Детски лирски треперења“  во издание на Сојузот за грижи и воспитување на децата. Книгата која традиционално се промовира во текот на детската недела, годинава се поклопи и со патрониот празник на училиштето „ 11 Октомври“  кое токму поради таа причина беше избрано од Здружението за грижи и воспитување на децата да биде домаќин на настанот.
– На оваа средба поканети беа сите училишта, ученици со нивните…

Read More

Започна петицијата за преименување на плоштадот

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија од денеска започна собирање потписи за промена на името на плоштадот, од сегашниот „Нова Југославија“ во „Македонија“.  Координаторот на советничката група и претседател на општинскиот комитет, Драган Петковски наведе дека поради неименуваните улици, голем број кумановци не можат да го остварат своето право како државјани на Македонија да добијат лични документи. Тој инфомираше дека за преименување на плоштадот веќе е поднесена и предлог точка која треба да…

Read More

УСАИД реновираше две основни училишта

Нови прозорци, врати и фасади добија основните училишта Браќа Миладиновци и Бајрам Шабани,  во рамки  на проектот Меѓуетничка интеграција во образованието на УСАИД, чија што вредност изнесува 60.000 долари и со поддршка на локалната самоуправа од 30 проценти од вкупната сума. По тој повод утринава се одржа свечено затворање на проектот, на кој присуствуваше и потполковник Џенифер Форд, воздухопловен аташе.
-Основни цели се да се интегрираат децата од различните етнички позадини, преку образование и други активности….

Read More

Куманово дел од Турата на толеранција

Куманово беше дел од  Турата на толеранција во која зедоа учество 30 млади луѓе од 14 различни држави. Перформансот кој вчера се изведе на градскиот плоштад имаше за цел да ја подигне свеста на граѓаните за проблематиките во областа на мирот и правото на слободно изразување на љубов. Турата на Толеранција ќе посетува градови кои се погодени од недамнешни војни или конфликти. Уличниот перформанс е дел од проектот што се имплементира од меѓународната младинска организација,…

Read More

Одржана трибина за семејно насилство

„Не, за семејно насилство “е темата на трибината која Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово  ја организираше  по повод одбележување на Меѓународниот ден за ненасилство. Над 85 посто од случаите, жртва на семејно насилство е жената и покрај тоа што  Законот за спречување, превенција и заштита од семејно насилство е родово базиран, потенцираше предавачот на трибината,  Душко Миновски од Министерството за труд и социјална политика.
-До сега семејното насилство се третираше во три закони, кривичен…

Read More

Пробно полнење на олимпискиот базен во ноември

Затворениот олимписки базен до  крајот на ноември ќе биде ставен во пробна функција. Целосната имплементација на проектот Градски базен со комерцијални содржини е во завршна фаза, како и изработката на партерното уредување  околу базенот. Градоначалникот Зоран Дамајновски најавува  и изградба на мал аква парк со градина и други придружни објекти, а целокупниот простор ќе биде пуштен во употреба во мај идната година.
-Се местат машинските делови, клима коморите, затоплувањето, донесени се и палионици за гас, наместени…

Read More

Наскоро ќе се пуштат семафорите кај „Жмара“

Никако да проработат семафорите на крстосницата на улиците „Октомвриска револуција“ и „Пионерска“,  кои се поставени уште во април. Иако веќе пет месеци е поставена металната конструкција со светлосната сигнализација и знаците, тие се уште не го регулираат сообраќај. Не се остварија ветувањата на надлежните дека семафорите ќе проработат уште до мај. Граѓаните и возачите се лутат што на семафорите трепкаше само жолтото светло и велат дека се чуствуваат небезбедно додека возат или ја поминуваат улицата….

Read More

Продолжува чистењето на речното корито

Продолжува акцијата за чистење на речното корито на Кумановка. Утринава со багер се отстрануваше сметот и зараснатите дрвја, по течението на реката од Митев мост кон Маркетот Туш. Акцијата следи по одлука на општинскиот кризен штаб, навремено да се спречи опасност од можни поплави. За оваа намена општината ќе потроши околу 3 милиони денари, а градежните работи ги изведува фирмата Бетон градба од Куманово.
-Целиот тек на реката Кумановка до Проевце,  стадионот Башкими, сега имам една…

Read More

Оштетен мост опасност во Довезенце

Мештаните од Довезенце се жалат дека веќе неколку години имаат проблем со оштетениот и небезбеден мост на Крива река, кој ги спојува двете страни на селото. Откако сами го изградиле импровизираниот мост, со секое надоаѓање на водата постои опасност од поплави, кои ќе блокираат многу фарми, куќи и 100-ци хектари обработливо земјиште- тврди претседателот на месната заедница на Довезенце и член на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драги Додевски.
-Пред 15 години бевме принудени да изградиме премин…

Read More
1 864 865 866 867 868 884