Отворена изложбата за Ана Франк

Во организација на Младинскиот образовен форум и Куќата на Ана Франк од Холандија денеска во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово беше отворена патувачката изложба под насловот „Ана Франк – Историја за денес“ .
Водичи на изложбата се млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната за Ана Франк.

Изложбата е врвот на еден наш заеднички проект во кој што земав и јас учество минатата година на еден од одржаните семинари во Босна,…

Read More

Библиотеката збогатена со 350 нови наслови

Градската библиотека „Тане Георгиевски“ го збогати библиотечниот фонд со 350 различни наслови на македонски, албански, српски и англиски јазик односно вкупно 1.101 книга. Библиотеката претходно во текот на минатата година набави нови наслови од белетристика, а обновен е и фондот на лектири за средношколците и основците.

Во оваа посебна набавка од 9 издавачки куќи набавени се книги од вкупен износ од 470.000 денари од кои поголем дел се на македонски јазик и останатите се на српски,…

Read More

Промовиран романот „Ние сме лудаци“ на Кокаланов

Промовиран романот „Ние сме лудаци“ на Кокаланов

„Ние сме лудаци“ е насловот на политичко сатиричниот роман на авторот Сашо Кокаланов, кој синоќа беше промовиран во градската библиотека Тане Георгиевски.  Жанрот е инспириран од општественото секојдневие, а е во издание на издавачката куќа Или-или. Кокаланов истакна дека во македонската нова современа литература нема многу ракописи кои се занимаваат со сатира, па затоа се надева дека неговиот роман ќе биде поттик и за останатите.
-Насловот знам дека провоцира внимание, знам и кои се првите асоцијации…

Read More

Затворена изложбата на четири српски уметници

Затворена изложбата на четири српски уметници

Во галеријата на Македонската академија на науки и уметности викендов свечено беше затворена изложбата на слики насловена Добровиќ, Шумановиќ, Коњовиќ, Шупут- Европски контексти, која ја реализираше Галерија Матица српска во рамки на меѓународна соработка.  Љубителите на уметноста имаа можност да видат 40-ина дела на значајни српски уметници Петар Добровиќ, Сава Шумановиќ, Милан Коњовиќ и Богдан Шупут, благодарение на соработката помеѓу МАНУ, Српската академија на науки и уметности, Амбасадата на Република Србија во Македонија, со поддршка…

Read More

Изложба на графики и објекти на Јовановска

Изложба на графики и објекти на Јовановска

„Буквата за себе и човекот“ е насловот на изложбата на графики, објекти и видео на авторката Ана Јовановска, која ќе се отвори утревечер во 19 часот и 30 минути во Центарот за култура Трајко Прокопиев.
Според професорот Мирко Вујисиќ делата од изложбата заокружуваат еден процес презентиран преку графики (традиционални и нетрадиционални), објекти и видео. Ова визуелно истражување е обид за разработка на човековата природа, општеството на паралела со јазикот и прикажување на поврзаноста на структурите во…

Read More

Отворена групна изложба на пензионерите

Отворена групна изложба на пензионерите

Љубителите на уметноста имаа можност синоќа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ да го проследат отворањето на четвртата по ред групна изложба на аматери сликари при Здружението на пензионери Куманово. Пред кумановци беа изложени 23 дела на авторите Будимир Стојковски, Перо Додевски, Драган Глигоровски, Борис Арсовски, Исен Реџаи, Милорад Младеновски и Зоран Стојмановски.
-На нашите пензионери здружението им дава можности покрај тоа што ќе се пријавуваат во фолклорот пејачката група, поети љубители на пишаниот збор исто…

Read More

Театар Куманово се подготвува за нова претстава

Театар Куманово се подготвува за нова претстава

„Семејството Тот“ е насловена најновата претстава на која работат актерите од кумановскиот театар, а чија премиера се очекува во декември.
Од сопствени средства на Театар Куманово кумановската публика ќе има можност да ужива во трагикомедијата по текст на унгарскиот автор Иштван Екрењ, а во режија на Мартин Лазаревски кој инаку е актер во кумановскиот театар.

. Станува збор за една трагикомедија, деталите нема да ги откривам можам да ви кажам дека ангажирани се четворица актери од нашиот…

Read More

НУЦК „Трајко Прокопиев“ го одбележа патрониот празник

НУЦК „Трајко Прокопиев“ го одбележа патрониот празник

Вечер со музиката на Трајко Прокопиев беше насловен синоќешниот концерт кој што се одржа во Центарот за култура, по повод патрониот празник, 35 години од постоењето на националната установа. Љубителите на уметноста имаа можност да уживаат во творештвото на Прокопиев и на останати светски автори. Пред кумановци настапија солистите од Македонската опера и балет, Гонца Богоромова и Кристијан Антовски, со пијано придружба на Андреј Наунов.
-Со гордост можеме да се пофалиме дека 35 годишнина од работата…

Read More

Пензионерите ја изведоа „Шути и рогати“

Пензионерите ја изведоа „Шути и рогати“

Љубителите на театарот синоќа имаа можност да ја проследат претставата Шути и рогати која што ја изведе драмската секција при Културно уметничкото друштво Ѓоко Симоновски на Здружението на пензионери. Актерите истакнаа дека им било чест по 18-ти пат да го изведат ова дело.
Шути и рогати денеска имаа можност да ја проследат и лицата во Домот Зафир Сајто. Претседателот на Здружнието на пензионери Спиро Николовски истакна дека е задоволен од работата на  драмската секција.
-Ова е добра…

Read More

Кумановскиот музеј претставен на Оксфорд

Кумановскиот музеј претставен на Оксфорд

Претставници од кумановскиот музеј изминатата недела присуствуваа во Центарот за класични и византиски студии по покана на Факултетот за класични студии на Универзитетот Оксфорд.
По иницијатива на професорот Ине Јакобс од Оксфордскиот универзитет, свое предавање во центарот имаше Деја Ѓорѓиевски, археолог во Музеј Куманово за истражувањето на локалитетот Костоперска карпа.
На предавањето Ѓорѓиевски ги соопштил резултатите од сопствените истражувања кои  се однесуваат на ретки претстави на светители претставени на предмети од слонова коска и на една фреска…

Read More
1 17 18 19 20 21 22