Истекува рокот за набавка на огревно дрво

До четврток жителите на општина Куманово, Липково и Старо Нагоричане имаат можност да потпишат договор со Шумско стопанство, за набавка на огревно дрво. Раководителот, Ваит Саити потенцираше дека интересот е навистина голем, и дека тие имаат капацитети да ги обезбедат потребните количини.
-Има заинтересирани многу граѓани доаѓаат редовно секој ден потпишуваме договори. Ветувам дека навреме ќе земат добри дрва, се што треба, ние со оваа цена што ја имаме пример буката чини 2371 денар, ја држиме цената…

Read More

Слупчане, Ваксинце и Лојане под полициска контрола

Како што неофицијално дознаваме липковските села Слупчане, Ваксинце и Лојане во моментов се под полициска контрола, бидејќи наводно се забележани вооружени лица.
Во близина на селото Ваксинце, односно непосредно до пругата е поставен пункт, на кој се наоѓаат полициски сили со целосна воена опрема.
Инаку во текот на денот во кругот на полициската станица во Куманово, можеше да се забележи зголемена раздвиженост на полицијата. Се уште нема никаква потврда од МВР.

Read More

20 годишен јубилеј на Телевизија Феста

2 децении  Телевизија Феста,  20 години градење доверба преку макотрпна работа, предизвици, проблеми од различен карактер. Од медуим со скромни почетоци , ТВ Феста прерасна во медиум  со завиден рејтинг според гледаноста.  На роденденот бројни пријатели, колеги, политичари, советници, министри, градоначалници со своето присуство ја потврдија  медиумската зрелост и професионалниот пристап во известувањата за сите случувања во градот, без разлика дали станува збор за политика, економија, култура , спорт.
– Со вистински професионализам, желба за работа…

Read More

ГРОМ: Се потврдија нашите сомнежи за општината

Општинската организација на ГРОМ денеска одржа пресконференција на која беше истакнато дека нивните сомнежи за недомаќинското и расипничко работење во општина Куманово во врска со организираниот превоз на учениците се потврдиле. До ваков заклучок ГРОМ дошол по добиениот писмен одговор од општината и врз основа на увидот на сајтот на Бирото за јавни набавки при министерството за финансии на РМ. ГРОМ пред два месеца објави дека иако бројот на учениците кои што користат организиран превоз…

Read More

Дупки и кал на улицата „Среќко Пужаљка“

Околу 3000 ученици од гимназијата „Гоце Делчев “ и основните училишта „Браќа Миладиновци“ и „Крсте Мисирков“  секојдневно поминуваат по улицата„ Среќко Пужаљка “ која што е исполнета со дупки, а на некои места има и цели кратери. Како е можно локалната власт да не забележи во каква состојба се наоѓа улицата која поминува покрај три училишта и градинка во централното градско подрачје, праша денеска  советничката  Злата Божиновска од ВМРО -ДПМНЕ.
-Градоначалниче, дали сте свесен за реакциите…

Read More

Стартува проектот на СДСМ „Од врата до врата“

Општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на  пресконференција ги најави активностите кои што ќе следат во наредниот период. Како што соопшти претседателот Мартин Костовски во понеделник ќе стартува проектот  „ Од врата до врата“, а почетокот ќе го означи лидерот  на СДСМ , Зоран Заев. 

Read More

Одбележана годишнината од НАТО нападот врз СРЈ

Пред 17 години, на 24 март 1999 година, авионите на НАТО почнаа да ја бомбардираат тогашна Сојузна Република Југославија, а во воздушните  напади кои траеја 78 денови, животот го загубија 2.500 граѓани, а околу 5.000 беа повредени. Српската заедница во Македонија,  членови и симпатизери на Демократската партија на србите во Македонија и останати граѓани утрово симболично со палење на свеќи  и едноминутен молк  во црквата „Света Троица“ оддадоа почит на жртвите од воздушните напади. За…

Read More

„Купи куќа за млади“ промовиран во Куманово

Граѓаните на Куманово вчеравечер имаа можност да се запознаат со поволностите на проектите „Купи куќа за млади “  и „ Купи куќа,  купи стан“ во организација на министерството за финансии. Првиот проект се однесува на младите до или со наполнети 35 години кои можат да добијат до 33.000 евра субвенција од Владата за купување, изградба или надградба на куќа. Заинтересираните можат да изберат еден од двата модела  „Субвенција на рата„  или  „Субвенција на учество “…

Read More

Донација за Дневниот центар „Порака наша“

Кумановецот Марјан Јовановски донираше 30.000 денари за Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост Порака наша. Средствата ги собрале неговите пријатели, коишто живеат и работат во Германија. Во акцијата со исто толку средства се приклучи и општина Куманово. Парите ќе бидат употребени во реконструкција на кровната конструкција. Од Порака наша
-Сакам да се заблагодарам на нашите сограѓани од Германија поттик за нив да ја прошират оваа мрежа и вaквите акции да помагаат не само на Порака…

Read More

Надлежните расправаа за заштита на шумите

Претставници на „Македонски шуми“,  граничната полиција, СВР Куманово, шумската полиција, противпожарната единица и општините од регионот, денеска во просториите на Шумско стопанство, одржаа состанок на кој ги договараа подготвителните активности за спречување на појавата на пожари и други елементарни непогоди во текот годината. Тие расправаа за активностите коишто треба да се преземат, за да се заштити шумското богатство.
-Се подготвуваме, планираме на кој начин можеме да имаме успех во работата за 2016 година, да немаме повеќе…

Read More
1 820 821 822 823 824 862