Осветена црквата Св. Спас во Долно Којнаре

Осветена црквата Св. Спас во Долно Којнаре

Во присуство на голем број православни верници утрово, во Долно Којнаре се освети црквата Свети Спас. Чинот на осветување на иконите и оспособување на црквата за да се извршуваат богослужби, го изведе кумановско-осоговскиот митрополит Јосиф, во сослужение со свештениците од епархијата. Отец, Игор Здравковски истакна дека досега во оваа населба немало божиј храм, туку само  крст.
-Денеска овој Божиј храм  е осветен и тоа во многу рекордно време затоа што овие луѓе покажаа дека навистина покрај…

Read More

Заразните болести во опаѓање

Заразните болести во опаѓање

Центарот за јавно здравје бележи намалување на бројот на заразни болести во текот на минатата година споредбено со претходната, а во однос на 2013-та година намалувањето е за околу  23 проценти, рече денеска  епидемиологот  Јадранка Стаменковска, презентирајќи го пред советниците годишниот извештај за движење на заразните болести во 2015-та година. Стаменковска се задржа и на активностите кои што центарот за јавно здравје ги презема во однос на влезот и транзитот на мигрантите. Како што посочи,…

Read More

Се градат тениски терени во Куманово

Се градат тениски терени во Куманово

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и пратеникот во Собранието на Р.Македонија, Зоран Ѓорѓиевски, денеска извршија увид во градежните активности на четирите тениски терени кои во моментов се градат во Куманово во непосредна близина на спортската сала. Агенцијата за млади и спорт  за изградба на спортските терени во Куманово кои што се градат по меѓународни стандарди одвојува  19 милиони денари.
-Градежните работи ќе завршат за максимум месец дена, така што и во летниот…

Read More

Екстерно тестирање на учениците

Екстерно тестирање на учениците

Во петте средни  и во шеснаесетте основни училишта во Куманово денеска непречено се одвиваше  екстерното проверување на постигнувањата на учениците за тековната 2015/16 година во јунската сесија, информираа денеска, директорите на основните и средните училишта. Тестирањето, според информациите од надлежните на училиштата започнало навреме, без никакви технички проблеми, со претходно опремени кабинети. Учениците денеска одговараа на прашања од различни предмети, кои претходно  ги објави Државниот испитен центар и за кои учениците  беа информирани пред три…

Read More

Кајмакоски го израдува малиот Александар

Кајмакоски го израдува малиот Александар

Бескрајна  радост, насмевка на лицата, огромна благодарност . Вака би можела да се опише првата средба на Александар и Мартина Додевски со нивниот херој, Даниел Кајмакоски, кој што 25-те илјади евра што ги освои на српското музичко шоу „Твоето лице звучи познато од се срце“  ги донираше за операцијата на седумгодишното дете од населбата Иго Тричковиќ. Александар исто како и неговата 10 годишна сестра боледуваат од цироза на црниот дроб, но кај него болеста многу…

Read More

Дамјановски: Заедно ќе се отворат двата базени

Дамјановски: Заедно ќе се отворат двата базени

Од 10-ти до 15-ти јули е предвидено да се отворат двата градски базени, заедно со аква паркот. Градоначалникот Зоран Дамјановски, информираше дека пуштањето на затворениот базен, кој веќе целосно е завршен, е пролонгирано, со цел овој значаен проект да биде одбележен со голема свеченост.
-Тоа ни е зацртан рок со изведувачот, некоја фаза е близу до целосна имплементација, инаку затворениот напрaвена е техничка проверка, тестови на машинскиот дел, наполнет е, сите дефекти околу прочистување -изјави тој.
Дамјановски…

Read More

Дамјановски:За проблемот општината не е надлежна

Дамјановски:За проблемот општината не е надлежна

Тоа е катастарска парцела доделена на нивниот финансиски поддржувач на ВМРО ДПМНЕ пред 10 години, а тоа е АД Простор со директорот Чедомир Теодосиевски и на мое жалење и зградата која беше изградена изненадувачки во тој период  која беше условена со катна гаража, нема технички прием, нема употребна дозвола токму  заради тоа што не е средена катната гаража која беше услов за да се даде дозвола пред  15 години за таа зграда и мислам дека…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот не се грижи за проблемите

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот не се грижи за проблемите

Полуразрушени или целосно руинирани куќи, депонии на секој агол, голема нечистотија, потенцијални извори на зараза, демнеат на секој чекор на улицата 27-ми март, која се наоѓа зад Основниот суд, истакнаа од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Според нив докази дека градот со години е заложник на неодговорна и незаинтересирана локална власт, постојат многу но ретко кој  е впечатлив како овој дел.
-Целиот простор, во кој од многуте дупки едвај може да се забележат траги од некогашна уличка,…

Read More

СДСМ: Екстерното тестирање не го подобрува образованието

СДСМ: Екстерното тестирање не го подобрува образованието

Од општинскиот комитет на СДСМ обвинија дека екстерното тестирање кое треба да започне утре, воопшто не придонесува за поквалитетен образовен процес. Портпаролот Сашо Тодоровски нагласи дека истото внесува само дополнителна нервоза и хаос при крајот на учебната година.
-Утре и во петок, власта во заминување на ДПМНЕ, сака на мускули до крај да го спроведе својот необразовен експеримент наречен екстерно тестирање. Тестирањето кое го спроведуваат и го замислиле во никој случај не се поклопува со тоа…

Read More

Трибина „Јавен натпревар за најдобар бизнис план“

Трибина „Јавен натпревар за најдобар бизнис план“

„Јавен натпревар за најдобар бизнис план“ е насловот на завршната трибина која што се одржа синоќа во зградата на поренешен Комитет.
Истата е дел од проектот Преку младинско претприемништво до рурален развој, кој го спроведува Здружението Доверба.
На трибина над 20 млади од Куманово, Кратово, Ранковце и Старо Нагоричане имаа можност да ги презентираат своите бизнис планови кои што ги подготвиле на досегашните средби.
 
 
Инаку проектот Преку младинско претприеништво до рурален развој финансиски е подржан од Владата на…

Read More
1 822 823 824 825 826 878