Волонтерите на Црвен крст први во укажување помош

Волонтерите на Црвен крст први во укажување помош

Клубот на млади при општинскиот Црвен крст го доби првото место на натпреварот во укажување на прва помош. Според стручните лица, тие се покажаа како најдобри при справувањето со различни видови повреди. Раскажуваат дека им претставува задоволство што во септември ќе го претставуваат градот на државниот натпревар кој ќе се одржи во Скопје.
-Тоа го достигнавме со тимската работа и самата организација ни помогна да го освоиме истото. За мене овој натпревар исто така претставува голем…

Read More

Меѓународен ден на згрижувачки семејства

Меѓународен ден на згрижувачки семејства

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на згрижувачките семејства. На територијата на државата се регистрирани 147 згрижувачки семејства, а во општина Куманово само седум семејства се грижат за деца кои имаат потреба од љубов и поддршка и во периодот кога нивните родители не се во состојба да се грижат за нив овие семејства се нивна замена. Инаку, во центарот за социјални работи веќе се спроведува реномираната и светски распространетата Pride(прајд) обука. Тоа значи дека вработените во…

Read More

Предавање за ХИВ превенција во „Гоце Делчев“

Предавање за ХИВ превенција во „Гоце Делчев“

Во гимназијата Гоце Делчев денеска се одржа предавање, кое е во рамките на проектот Кампања за подигање на свеста за ХИВ превенција во општина Куманово. Предавањето го спроведоа волонтери од Црвениот крст, кои истакнаа дека истото веќе се одржало во основното училиште Магдалена Антова и средното Наце Буѓони,а  планирано да бидат опфатени и Киро Бурназ и Перо Наков.
-Ги опфативме сите средни училишта и некои основни, како Магдалена Антова, каде што предавањето помина добро, во девет…

Read More

Ќе се осветлува стариот градски парк

Ќе се осветлува стариот градски парк

Целосно ќе биде осветлен стариот градски парк во Куманово. Јавното претпријатие „Куманово паркинг“  денеска започна со реализација на проектот за осветлување, односно поставување на 65 канделабри во паркот кај градскиот стадион. За овој проект претпријатието одвои  2,5 милиони денари.
-Канделабрите се алуминиумски, со висина од четири метри и предвидено е да се постават низ целиот градски парк ,со што,целокупниот простор на паркот,ќе биде осветлен. Проектот беше најавен и во програмата за работата на јавното претпријатие за тековната…

Read More

Штрајкува судската администрaција

Судската администрација и денеска го продолжи штрајкот кој започна пред 8 дена. Според синдикалната организација на Основен суд Куманово штајкот е успешен со 100 процентно учество на вработените.Тие остануваат на своите барања- измени на Законот за судска служба, зголемување на платите на судските службеници, да им се исплатат ветените пет проценти и да се врати работното време од 7:30 до 15.30 часот.
-Притисоци од  страна на судиите и претседателот на судот немаме, единствено како притисок може…

Read More

Светски ден за борба против пушењето

Пушењето е еден од ризик факторите кое што може да придонесе за појава на многу негативни заболувања на организмот, како што се тромбоза, разни крварења во мозокот, срцеви болести и слично , рече по повод меѓународниот ден за борба против пушењето невропсихијатарот Драги Караџински. Пушењето е штетно по здравјето на граѓаните, а особено за по  младите генерации поради што лекарите порачуваат борбата против оваа зависност и навика да продолжи на сите полиња.
-Во последно време можам…

Read More

ВМРО ДПМНЕ со иницијатива за измена на буџетот

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ покренува иницијатива за измени на буџетот со што ќе се издвојат средства за распишување конкурс за ново идејно решение на крстосницата помеѓу булеварите „Октомврска револуција “и „Трета МУБ“.  Ова денеска на пресконференција го соопшти претседателот на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ Драган Петковски.
-Тоа е само една од многуте гормили проблеми и се надеваме дека со ова ќе иниицираме решавање и на останатите. Општинскиот комитет ….до вашиот мандат,  изјави Драган Петковски,…

Read More

Болести на тироидната жлезда

Во земјава расте бројот на лицата што страдаат од нарушување на работата на штитната жлезда . Но, за жал многу од пациентите лекуваат други болести , долготрајно и безуспешно без да се посомневаат дека проблемите им се предизивикани од зголемено или намалено лачење на тироидната жлезда, предупредуваат лекарите. Во нашата држава имаме недостиг на продукти што се богати со јод , а внесувањето на јодот всушност влијае на исправната работа на тироидата, велат надлежните, но…

Read More

Се мереше нивото на шеќер во крвта во „Тоде Мендол“

Здружението на дијабетичари денеска организираше бесплатно мерење на нивото на шеќер во крвта, кое се одржа во населбата Тоде Мендол.  Претседателот на огранокот од оваа населба, Јовица Стојчевски истакна дека одзивот на граѓаните е голем. Додаде дека и другите места треба почесто да организираат вакви акции, бидејќи се работи за лица од третата добра на кои им се потребни контроли. Тој додаде дека нивниот огранок е еден од најактивните во општината.
Претседателот на здружението на дијабетичари, Стефан…

Read More

Градоначалникот ќе го прифати предлогот за кружен тек

Градоначаланикот на општина Куманово,Зоран Дамјановски  на денешната прес конференција,која следеше како одговор на обвинувањата на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ, рече дека е  отворен за идеи и дека ќе ја прифати иницијативата за изградба на кружен тек кај крстосницата на булеварите „Трета МУБ“ и „Октомвриска револуција“, но дека претходно е потребно да се донесе идејно решение за оваа крстосница.
Тој рече дека етaпно се работи и на санација и реконструкција на улиците во две зони од…

Read More
1 824 825 826 827 828 878