Заврши учебната година за матурантите

Официјално денеска заврши учебната година за матуратите. За разлика од претходните години, овој пат учениците од четврта година не играа квадрил на плоштадот, но дел од нив традиционално со музика и игра си заминаа од училиштето. Директорите на средните училишта на идните академски граѓани им посакаа успех во понатамошниот живот.
-Mожам да кажам дека се помина во најдобар ред според она што беше планирано, од годишната програма на училиштето но и според програмата на Министерството за…

Read More

Промовирани две нови книги

„Холограмска парадигма“ од авторот Jасминка Наумовска и „Засолниште на имагинација“ од Горан Стевчевски се книгите кои што беа промовирани вчеравечер.  Проблемот на човековото функционирање на индивидуално и психолошко ниво,  како и на групно и колективно  е централна тема на книгата.  Идеите изложени во книгата во голем дел произлегуваат од практичната работа со клиентите кои се трудат да избегнат или да достигнат поголемо ниво на зрелост и да го откријат сопствениот идентитет, а еден дел од…

Read More

Деветмина повредени во сообраќајна несреќа

Седумгодишно девојче со тешки телесни повреди е префрлено на клиниката Карил во Скопје, малолетно момче со телесни повреди е задржано во кумановската болница и седум други лица со полесни повреди на кои им била укажана помош, а потоа се пуштени на домашно лекување е билансот од синоќешната сообраќајна несреќа што се случи во Куманово кај спортската сала. Сообраќајката настанала  на крстосницата на булеварот „Октомвриска револуција“ и „Григор Прличев “ при судир на два автомобила,шкода и…

Read More

Показна вежба за евакуација на деца од градинка

За само три минути денеска беа евакуирани и спасени од огнена стихија децата од градинката Ангел шајче во близина на спортската сала. Во пресрет на утрешниот ден на пожарникарите денеска беше организирана тактичко-показна вежба за евакуација на деца од градинка при случај на пожар. Успешната акција беше во реализација на претставниците на територијалната противпожарна единица Куманово, општинскиот противпожарен сојуз, екипите на Црвениот крст, дирекцијата за заштита и спасување, претставници од отсекот за превенција од СВР…

Read More

Промовирано првото ЦД на „Етно ризница“

На плоштадот во Старо Нагоричане се одржи манифестација на која беше промовирано првото ЦД на здружението Етно ризница, кое е дел од проектот Трилогија од изворни народни мелодии од североисточниот регион.  Жителите на општините Старо Нагоричане, Крива Паланка, Кратово и Куманово имаа можност да слушнат 16 композиции, повеќето стари песни, изработени во нови аранжмани, кои ги изведуваат Благица Павловска, Душко Георгиевски, Влатко Алексовски, Благоја Груевски, Ирена Спасовска, Круме Спасовски, Нино Величковски, Васил Валканов од Бугарија…

Read More

Се запишуваат првачињата

Околу 1.550 првоодделенци треба да се запишат во основните училишта во Куманово за учебната  2016-17 –та година . Уписите кои што стартуваа  на први мај ќе траат до крајот на месецов, но искуствата покажуват дека првачињата се запишуваат се до септември. Досега околу 30 проценти од родителите ги запишале своите деца на училиште, информираат од Секторот за образование од општина Куманово.
-Овие деца се родени во 2010,а во прво одделение можат да се запишат и родените…

Read More

Голем интерес за субвенции во земјоделството

Околу 700 земјоделци од Куманово аплицирале за субвенции во подрачната единица на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Согласно програмата за финансиска поддршка за земјоделството право на аплицирање до 30-ти јуни имаат земјоделците кои се занимаваат со растително производство односно со полјоделство, градинарство, лозарство, овоштарство и производство на сертифициран семенски и саден материјал како и земјоделците кои се занимаваат со сточарство.  Земјоделците и покрај тоа што имаат можност да ги пополнат обрасците на барањата за…

Read More

Матурантите се подготвуваат за прославата

По четири години поминати во училиштата клупа кумановските матурани наскоро ќе се простат од средните училишта. Раскажуваат дека деновиве интензивно се подготвуваат за матурската прослава. Додаваат дека по прослават им следи матурскиот испит, а потоа и запишување на некој од факултетите. Идните академски граѓани очекуваат во позитивна атмосфера и со насмевка на лицето, да помине матурската вечер. Нагласуваат дека на повеќето ќе им недостасуваат училишните денови.
-Се уште се во тек нашите подготовки и за прославата…

Read More

Возачи ги уништуваат семафорите низ градот

Несовесни возачи постојано ги уништуваат семафорите низ градот. За само една недела целосно е искршен семафорот на крстосницата на Трета МУБ во близина на ресторанот Рим Париз, како и на Октомвриска револуција. Сообраќаен знак пред два дена настрада и во населбата Карпош, во близина на бензинската пумпа Сателит. Причината за уништувањето најчесто е неприлагодена брзина на возачите, кои освен што предизвикуваат материјалната штета, можат да доведат во опасност и нечиј живот. Во трите незгоди, за…

Read More

Постигнат договор за уличното осветлување

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски информираше дека е надминат проблемот со осветлување на улиците Трета МУБ, Октомвриска револуција и населбата Карпош. Тој нагласи дека по денешните четиричасовни преговори со претставниците на ЕВН, пронашле решение.
-Граѓаните треба да знаат дека тој проблем е надминат и лошата комуникација која се случи на ниво на локалната самоуправа, јавното претпријатие кое е задолжено да ги мониторира броилата и ЕВН. После долги разговори се договоривме да комуницираме на адекватни нивоа со секторот за…

Read More
1 826 827 828 829 830 878