МВР: Лажни се пријавите за поставени екплозивни направи во НБРМ и училиштата

МВР: Лажни се пријавите за поставени екплозивни направи во НБРМ и училиштата

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје и НБРМ, кои добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите, а потоа се извршени и детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е…

Read More

Спасовски: Од денеска сите вработени во МВР добиваат покачување на платата од 5%

Спасовски: Од денеска сите вработени во МВР добиваат покачување на платата од 5%

Во насока на континуирано мотивирање на вработените во МВР, издејствувавме зголемување на платите за 5% почнувајќи од 1 септември 2022, од Буџетот на МВР, што претставува трето покачување на платите на вработени во МВР, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
-Во 2018 година се издејствува зголемување на платите за околу 5 илјади униформирани полициски службеници, притоа овозможувајќи издвојување на работните позиции помлад полицаец, полицаец и виш полицаец од останатите вработени. Со ова за првпат е…

Read More

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија.
Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија се водат исклучиво од националните интереси и црвените линии поставени со резолуцијата усвоена во македонското Собрание“, рече на денешната прес-конференција во Скопје, пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски.
Видеото по 18 часот.

Read More

Санкционирани над 140 возачи за брзо возење

Санкционирани над 140 возачи за брзо возење

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата вчера спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 143 возачи.
Од нив, 36 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Засилените акциски контроли продолжуваат и во…

Read More

(ВИДЕО)Земјоделците аплицираат за финансиска поддршка од интервентниот фонд

(ВИДЕО)Земјоделците аплицираат за финансиска поддршка од интервентниот фонд

Земјоделците од кумановските општини поднесуваат апликации за финансиска поддршка од програмата за спроведување на интервентниот фонд, соопштија денеска надлежните од регионалното одделение на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството. Барањата за финансиска поддршка за вештачки ѓубриња ќе се поднесуваат најдоцна до 31 мај 2022 година, а барањата за несилки до 30 април годинава.
 

Read More

(ВИДЕО)Приказната за Пчиња

Може ли течението на реката Пчиња да биде првото прекугранично речно заштитено подрачје во регионот? Исклучителни геолошки појави, ретки видови растенија и птици и возбудливи панорами – сето ова ја придружува Пчиња од нејзиното создавање во Србија се до нејзиниот влив во Вардар.
Автор: Кирил Пржо
Режија: Ана Алексовска
Камера: Иван Поповиќ, Љубомир Домазетов, Влатко Џиковски
Монтажа: Борче Крстевски
 

Read More

Димитриевски: Целосно ќе се реконструира градскиот парк

Димитриевски: Целосно ќе се реконструира градскиот парк

„Започнуваме со целосна реконструкција на градскиот парк. Куманово ќе добие нов простор за спорт и рекреација како што доликува на еден модерен и урбан град, со нови пешачки патеки, нови смарт клупи, соларни канделабри, ново детско катче, простор за домашни миленици, нов спортски терен, нова фонтана, нов паркинг простор и платформа за одржување настани на отворено“, објави на својот ФБ профил, градоначалникот Максим Димитриевски.
„Со друг проект е предвидена целосна реконструкција на улицата „Братство и единство“…

Read More

(ВИДЕО) Ковачевски: Економијата е клучната област

(ВИДЕО) Ковачевски: Економијата е клучната област

Собранието синоќа пред полноќ ја изгласа новата Влада на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски, која ќе има мандат до 2024 година.
Новата извршна власт ќе има 21 член. Славица Грковска е назначена за вицепремиерка за борба против корупцијата, Славјанка Петровска, ќе го води Министерството за одбрана, Јована Тренчевска Министерството за труд и социјална политика, додека Бисера Костадиновска-Стојчевска е нова министерка за култура.
На вицепремиерските функции ќе се најдат уште и Артан Груби (политички систем и односи со заедниците), Бојан Маричиќ (европски прашања), Фатмир Битиќи (економски прашања) и Џемаил…

Read More

Од полноќ ќе се точат поскапи горива

Од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги информираат дека се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,17 % во однос на Одлуката од 27-ми декември.
-Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 како и на ЕУРОДИЗЕЛ и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 1,50 денари/литар.
Малопродажната цена на Мазутот се зголемува за 0,850 денар/килограм и сега ќе изнесува 40,210 ден/кг.
Од полноќ максималните цени на нафтените деривати…

Read More

(ВИДЕО)Со заедништво и соработка до модерно Куманово, порача Димитриевски од свечената академија

(ВИДЕО)Со заедништво и соработка до модерно Куманово, порача Димитриевски од свечената академија

77 -годишнината од ослободувањето на Куманово и 502 години постоење на градот денеска беа одбележани и со свечена академија на општина Куманово во НУЦК „Трајко Прокопиев“.
„Овој ден за нас кумановци е ден што претставува симбол на слободата, на победата, на вредностите кои треба да ги негуваме за сите нас, за нашите деца и идните поколенија. Овој ден е особено значаен во македонската историја“, рече во своето обраќање градоначалникот Максим Димитриевски.
– На денешен ден, во 1944…

Read More
1 2 3