Четворица новозаболени од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во:

 • Скопје – 29
 • Прилеп – 7
 • Куманово – 4
 • Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2
 • Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 5 лица од Скопје (51г,63г,68г,81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г,74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г).

Регистрирани се 111 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 48
 • Прилеп – 10
 • Куманово, Битола и Радовиш – по 8
 • Кичево – 7
 • Дебар – 5
 • Штип – 3
 • Кавадарци и Ресен – по 2
 • Тетово, Кочани, Валандово, Струмица, Свети Николе, Виница,

Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица –

по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499

Коментари

коментар(и)