Александра Михајловска најдобра млада актерка на фестивалот „Ристо Шишков“

Александра Михајловска најдобра млада актерка на фестивалот „Ристо Шишков“

Актерката од кумановскиот театар, Александра Михајловска, ја доби наградата НЕТА, најдобра млада актерка на македонскиот театарски фестивал „Ристо Шишков“ кој се одржа во Струмица.

 Михајловска ја толкуваше улогата на Марта од претставата „Недоразбирање“, во режија на Драгана Таневска, а по текст на Алберт Ками. За актерката оваа награда има исклучително значење.

-Значајно ми е затоа што пред се чувствував голема
одговорност, бидејќи кумановскиот театар со години нема настапувано на овој толку
значаен фестивал во нашата држава. По…

Read More

Влијанието на Солун за културата во кумановско

Влијанието на Солун за културата во кумановско

Националната
установа Музеј Куманово започна со реализација на меѓународниот проект
„Влијанието на средновековниот Солун во ширењето на културата во регионот на
Куманово“. Проектот се состои во документирање и анализирање на средновековните
солунски споменици и можните врски и паралели со спомениците од движното и
недвижното наследство од регионот на Куманово.

-Идејата за реализација на овој проект поттекна од меѓународната народна конференција која што се одржа во Етно село, а беше посветена на Кокино, таму имавме гости од странство меѓу кои и…

Read More

Концерт „Руски сон“ на Дарко Тодоровски

Концерт „Руски сон“ на Дарко Тодоровски

„Руски сон“ е насловен концертот на оперскиот пејач Дарко Тодоровски, кој ќе се одржи утревечер во Центарот за култура, со почеток во 20 часот. Концертот е по повод одбележување на 500 годишнината од постоењето на Куманово.

По повод 500 годишнината од постоењето на градот утревечер
во Центарот за култура солистички концерт насловен „Руски сон“, ќе одржи оперскиот
пејач, Дарко Тодоровски. Тој ќе настапи со пијано придружба на Анастасија
Грговска. На програмата ќе се најдат дела на руските великани….

Read More

Денс студио Виртус врши упис на нови членови

Денс студио Виртус врши упис на нови членови

Со цел
афирмација на танцот кај децата и зголемување на своето членство Денс студио
Виртус врши упис на нови членови. Студиото за само една година има
постигнато значителен успех на неколку различни фестивали. Со децата работи тим
на дипломирани балетски педагози, меѓу кои Влатко Стефановски  и Ангела Костадиновска.

-Работиме со деца над 4 годишна возраст,  и помали зависно ако има интерес кај децата. Работиме
три пати неделно, понеделник, среда и петок во Центарот за култура, во
попладневни часови после 18 часот. Што…

Read More

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Фестивалот „Нишвил“ промовиран во Македонија

Амбасадата на Република Србија во Македонија синоќа организираше промоција на џез фестивалот „Нишвил“, кој традиционално, 25-та година по ред се одржува во Ниш. Оваа година љубителите на овој вид музика, ќе имаат можност да уживаат во програмата која ќе се одржи од 2-ри до 11-ти август.

Годинава во текот на десетте дена на 20 бини ќе бидат изведени 300 програми со илјадници уметници. Покрај музичките точки на големи светски ѕвезди, најавени се и бројни активности поврзани…

Read More

КУД „Панче Пешев“ на фолклорна смотра во Косовска Митровица

КУД „Панче Пешев“ на фолклорна смотра во Косовска Митровица

Културно-уметничкото друштво Панче Пешев од 21-ви до 24-ти јуни, настапи на Меѓународната фолклорна смотра во Косовска Митровица.

Оваа смотра се одржува по 25-ти пат и како јубилејна оваа година на неа беа поканети сите досегашни добитници на ГРАНД При награди.  Учествуваа 10 друштва од просторот на поранешна Југославија.

Оваа година настанот не беше од натпреварувачки карактер, туку сите учесници добија пехар, плакета и фестивалско знаме.  КУД Панче Пешев веќе неколку години настапува на оваа фолклорна…

Read More

(ФОТО) Утревечер премиера на претставата „Недоразбирање“

(ФОТО) Утревечер премиера на претставата „Недоразбирање“

Во кумановскиот театар утревечер премиерно ќе биде изведена претставата „Недоразбирање“ од Албер Ками, а во режија на Драгана Таневска.

Семејната драма зборува за индивидувалните желби на поединци, кои можат да влијаат врз хармонијата во семејството. Дејството се случува во мал хотел, „на крајот на светот“, каде две жени живеат прилично скромен живот. Заедничка им е загубената човечност поради загубената љубов. Се поставува прашањето можно ли е борбата за преостанатите соништа и идеали да  ги избрише сите…

Read More

Мартинијан вечерва во финале, да му дадеме поддршка

Мартинијан вечерва во финале, да му дадеме поддршка

Кумановецот Мартинијан Кириловски вечерва ќе биде дел од големото финале на српското музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“, а за да победи му треба нашата поддршка. Со почеток во 21 часот финалето ќе се емитува на Канал 5 телевизија, а нашиот сограѓанин ќе настапи под редниот број 6.

Поддршка на Мартинијан можеме да му дадеме со праќање на смс порака на бројот 145333 доколку гласате од Македонија. Доколку гласате од Србија редниот број 6 во смс порака…

Read More

(ФОТО) Македонската естрада пееше во чест на Миодраг Божиновски-Мичо

(ФОТО) Македонската естрада пееше во чест на Миодраг Божиновски-Мичо

Во преполната сала на Центарот за култура синоќа се одржа концерт во чест на големиот композитор и музичар од Куманово, Миодраг Божиновски-Мичо.

Пред почитувачите на неговото дело настапија голем дел естрадни уметници, меѓу кои Никола Давидовски, Маргица Антевска, Виолета Томовска, Ефто Пупиновски, Нино Величковски, Октет Куманово, Перо Христов, Сандра Милковска, Група Сирма, Момчило Куфојанакис и Весна Ангелова Христов, како и неговата ќерка Магдалена Божиновска Стојанова.

-Јас можам да бидам само среќна, дури и повеќе од среќна…

Read More

Утре ќе се отвори изложбата „Самоуки 2019 “

Утре ќе се отвори изложбата „Самоуки 2019 “

Дела од неакадемски ликовни уметници утревечер ќе бидат изложени во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“.  По паузата во периодот од 2012-та  до 2017 –та година, традиционалната ликовна манифестација „САМОУКИ“  и оваа година е пред љубителите на визуелните уметности. Изложбата продолжува со нови слики, цртежи, скулптури. Отворањето ќе биде во 20 часот.

-Оваа година одзивот на нашиот конкурс беше извонреден. Учество земаа 25 автори од Куманово, она што е интересно можеме да видиме дела во техниката масло…

Read More
1 26 27 28 29 30 35