Се одржа општински футсал натпревар

Во спортската сала на средното стручно училиште „Перо Наков“ денеска се организираше општински футсал натпревар во машка и женска конкуренција меѓу екипи од средните училишта во градот.
Екипите од „Гоце Делчев “ се победници на натпреварот, а второто место им припадна на машката и женската екипа од „Перо Наков“.
-Во женска конкуренција настапуваат три училишта, Перо Наков, Гоце Делчев и Наце Буѓони. Во машка конкуренција учествуваат четири училишта. Во првиот  натпревар  женска екипа играа Киро Бурназ и…

Read More

ОУ „Христијан Карпош“ учествува во пет проекти

Тим од ученици и наставници од основното училиште Христијан Карпош, предводени од директорката Лидија Костиќ, денеска во општината пред првиот човек на градот, ги презентираа петте проекти од програмата Еразмус плус. Се работи за проекти кои се однесуваат на промоција и развој на вредности,  здрави животни навики, европска информативна мрежа, активно и ефективно учење во училиштето и  разводот на родителите како причина за психички проблеми кај децата. Тие на овие проекти активно работат веќе една…

Read More

ОБСЕ со донација во „Порака наша“

Лап топ компјутери , донација од Мисијата на ОБСЕ во РМ денеска доби дневниот центар за интелектуална попреченост „Порака наша“. Амбасадорот на ОБСЕ во Македонија во придружба на градоначалникот Максим Димитриевски ги посети корисниците на услугите на дневниот центар со цел да се запознае со условите во кои што престојуваат , но и со евентуалните потреби за континиурано функционирање на „Порака наша“.
-Со оваа донација директно се помага програмата во дневниот центар. Нашата цел е независно…

Read More

Се зголемува бројот на заболени од грип

Од почетокот на февруари  месец досега центарот за јавно здравје Куманово регистрира 844 лица заболени од грип или состојба слична на грип, информираат надлежните. Од нив, дури 388  заболени се евидентирани во седмата недела од сезоната , односно изминатата недела .
-Во текот на сезоната од 40 –та недела 2017 година па до оваа седма недела во 2018- та година се регистрирани вкупно 1220 случаи на заболени од грип или состојби слични на грип. Во месец…

Read More

Волонтери со показна вежба во гимназијата

Десетина волонтери од тимот за прва помош во општинската организација на црвениот крст денеска преку показна вежба им дадоа упатства и насоки на гимназијалците како да постапат  и да помогнат на некој повреден во нивна близина од причина што првата помош е секогаш најбитна. Околу 200 средношколци од прва и втора смена во гимназијата „Гоце Делчев“   беа дел од активноста на активистите на црвениот крст од Куманово.
-Конкретно ќе ги покажеме повредите –страно тело во дланка,…

Read More

Стипендии за студирање во Русија

За 40 млади луѓе Амбасадата на Руската федерација во Македонија ќе додели стипендии за студирање на руските универзитети.
Заинтересираните идни студенти треба да минат низ две фази за да добијат целосно стипендирање на нивното образование во Русија, првата фаза е дома, а втората фаза се тестирања од образовните институции во федерацијата.
Студено и далеку од дома, но со извонредни услови за едукативно и професионално дообразување. Голем број кумановци веќе имаат минато низ овој образовен процес, дел од…

Read More

Обука за медицинските сестри во болницата

„Со вистинско лидерство и темелен менаџмент до максимално успешна болница“, е насловот на обуката за одговорни медицински сестри којa се одржа денеска во општата болница. Предавањето го држеше истакнатиот обучувач, универзитетскиот професор Лазар Ѓуров.  Тој изрази задоволство што и во период кога здравството се соочува со реални проблеми заради недостаток на ресурси, раководството на болницата покажува интерес за едукација на кадарот.
-Во болницата работат луѓе кои се стручни но во нивната едукација имале некаквa едукација во…

Read More

Ќе се реконструира инфраструктурата во Старо Нагоричане

Ќе се реконструира инфраструктурата во Старо Нагоричане

Ќе се подобрува патната инфраструктура во општина Старо Нагоричане. До крајот на годинава,  надлежните најавуваат четири капитални проекти со чија реализација ќе се подобри животот во руралната средина, а преку Агенцијата за државни патишта ќе се реконструира и патот во должина од 19 километри што ја поврзува општината со Република Србија.
– Патот Арбанашко -Дејлов преслап во должина од три километри со средства од Агенцијата за финансиска поддршка и патот за село Цвиланце во должина од…

Read More

Градоначалникот Димитриевски ќе даде отчет за сработеното

Градоначалникот Димитриевски ќе даде отчет за сработеното

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски утре ќе даде отчет за првите 100 дена од мандатот. Но, во пресрет на утрешната прес-конференција Телевизија Плус ги праша граѓаните во што би сакале да инвестира општината и кои за нив се приоритетните проблеми што градоначалникот во наредните четири години од својот мандат треба да ги реши. Според кумановци, подигање на хигиената во градот на повисоко ниво е приоритет.
Ова ќе биде прва од серијалот прес-конференции преку кои Димитриевски…

Read More

„Стоп омраза-Сподели почит“

Младинска кампања за говор на почитување наспроти говор на омраза е настанот којшто е одржа денеска во општинската организација на Црвениот крст. Акцијата под мотото Стоп Омраза, Сподели почит ја спроведуваат Гешталт центарот МК Аспекти, со поддршка на Цивика Мобилитас, а во соработка со повеќе младински организации од државата и општинските организации на Црвен крст. Целта на акцијата е ширење на медиумска кампања за развивање на свесноста кај младите дека говорот на омраза дискриминира, прави…

Read More
1 608 609 610 611 612 755