ВИДЕО: Центарот за култура со повеќе активности

ВИДЕО: Центарот за култура со повеќе активности

Промоција на книга, концерт на Младинскиот оркестар, гостување на две претстави на Театар Куманово во Штип се дел од активностите на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ што ќе се реализираат наредниот период.
Утревечер во малата сала на културната институција ќе биде промовирана книгата „ Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски. Извадоци од книгата ќе читаат актерката Кети Дончевска – Илиќ и Анастасија Величковиќ. Антоновски е асистент на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ и зад…

Read More

ВИДЕО: Општината додели движни ствари на јавни претпријатија

ВИДЕО: Општината додели движни ствари на јавни претпријатија

Со одлука на Советот, општина Куманово даде на трајно користење движни ствари на три јавни претпријатија. Советниците вчера дадоа зелено светло со 10.000 куќни ултразвучни водомери добиени од министерството за транспорт и врски да располага давателот на услугата, јавното претпријатие „Водовод“, со празничните украси да стопанисува јавното претпријатие „Куманово-паркинг“, а одреден број на клупи и корпи за отпадоци набавени претходно од општината да бидат предадени на „Чистота и зеленило“.
За предлог – одлуките за давање на…

Read More

Конференција за поголема вклученост на младите во општеството

Конференција за поголема вклученост на младите во општеството

Во организација на „Europe House”- Крива Паланка, денеска во Занаетчиски дом – Куманово се одржа конференција за потребата од локални младински совети за поактивно вклучување на младите во општеството под мотото „Европа е со тебе”.
На панел дискусијата учествуваше и претседателката на Советот на oпштина Куманово, Ивана Ѓорѓиевска која се осврна на активностите кои ги презема oпштината во врска со барањата и потребите на младата популација и нивно вклучување во различни проекти, како и за идните…

Read More

Ограбен угостителски објект на „Драган Стопаревиќ“

Ограбен угостителски објект на „Драган Стопаревиќ“

Ограбен угостителски објект на улицата „Драган Стопаревиќ“, информира кумановската полиција. Сопственик на угостителски објект во Секторот за внатрешни работи Куманово пријавил дека било влезено со употреба на сила и подесен предмет и биле одземени пари. СВР Куманово презема мерки за расчистување на случајот, информира полицијата.

Read More

Од утре започнува со работа затворениот базен

Од утре започнува со работа затворениот базен

Од утре повторно почнува со работа затворениот градски базен, соопштија надлежните. Информацијата ја објави и кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски.
-Ве очекуваме во топол, пријатен и освежен амбиент, објави Димитриевски.
Базенот беше затворен на 18 октомври, лани, поради високи сметки за електрична енергија и гас, како што објаснија тогаш од ЈП „Чистота и Зеленило“ кои во тој период менаџираа со базенот. Базенот не работеше ниту од почетокот на минатата година, поради високи сметки за електрична енергија и гас.

Read More

Во гимназијата „Гоце Делчев“ спортски турнир

Во гимназијата „Гоце Делчев“ спортски турнир

Кумановската гимназија „Гоце Делчев“ ќе биде домаќин и организатор на мал турнир во спорт. Станува збор за иницијатива на Ученичкиот парламент на училиштето на чело со Луна Димитриевска и Михаела Димковска кои овој настан го организираат во соработка со наставникот Горан Томовски.
Како што се вели во повикот, целта е да се покаже спортскиот дух со учтивост дури и при пораз и одржување на самодисциплина во однос на другите. Да научат учениците што значи фер игра…

Read More

Димитриевски: Ќе понудиме опција која ќе им даде верба на граѓаните дека може да биде поразлично

Димитриевски: Ќе понудиме опција која ќе им даде верба на граѓаните дека може да биде поразлично

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска во „Студио 10“ на телевизија 24 потенцираше дека оваа млада генерација Македонци којашто е родена од 1990-та година наваму ќе мора да се напои со патриотизам и да се пушти во системот, да продолжи да ја создава државата и да ја гради. Да се изградат таквите структури кои првенствено ќе и служат на Македонија, на македонскиот народ и на сите граѓани кои живеат во Македонија, а, подоцна ќе…

Read More

Викендов санкционирани над 180 возачи

Викендов санкционирани над 180 возачи

Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на СВР Куманово санкционирани се вкупно 183 возачи   од  кои 164 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 10 санкции за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 7 за управување возило без возачка дозвола и 2 за нерегистрирано возило.
Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме…

Read More

ВИДЕО: Советот лани расправал за речиси 400 точки

ВИДЕО: Советот лани расправал за речиси 400 точки

По скоро 400 точки лани се водела дебата на 17 седници во Советот на Општина Куманово, рече денеска претседателката Ивана Ѓорѓиевска презентирајќи го извештајот за реализација на програмата. Потсети беше расправано за затворениот базен, јавниот превоз, санација на кровот на „Браќа Миладиновци“ и „Крсте Мисирков“, градски парк, водовод во Романовце, јавни површини.
Повеќе во изјавата по 18 часот!

Read More

Поскапуваат горивата, од утре нови цени

Поскапуваат горивата, од утре нови цени

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1  денар  за литар, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 84 денари, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 86,00 денари  за литар.
Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ се зголемува за 0,50 денари за литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.01.2023 година и со тоа…

Read More
1 2 3 640