Приведени двајца кумановци за превоз на мигранти

Приведени двајца кумановци за превоз на мигранти

Вчера напладне на автопатот А-1, на местото викано „Клучка Прдејци”, во правец Скопје–Гевгелија, од патролен тим од полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица со тим од Р.Чешка биле лишени од слобода двајца кумановци на возраст од 46 и 55 години за превезување на тројца мигранти од Куба.  Поради постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело, двете лица се приведени во полициска станица и по документирање на случајот…

Read More

(ВИДЕО) Над 1700 граѓани вакцинирани против сезонски грип

(ВИДЕО) Над 1700 граѓани вакцинирани против сезонски грип

Над 1700 граѓани досега се вакцинирале против сезонски грип во Центарот за јавно здравје Куманово. Според началничката на епидемиолошкото одделение д-р Јадранка Стаменковска станува збор за граѓани кои што аплицирале преку „Мој термин“, а се со хронични заболувања и секоја година покажуваат голем интерес за вакцинацијата.
-Вакцинацијата течеше во најдобар ред, се покажаа голем интерес, меѓутоа пациентите укажаа дека имаат мал проблем со закажувањето преку „Мој термин“, односно во читањето на пораките, така што ние по…

Read More

(ВИДЕО) Екипата на ООУ „Наим Фрашери“ победи на зонските натпревари во футсал

(ВИДЕО) Екипата на ООУ „Наим Фрашери“ победи на зонските натпревари во футсал

Куманово е домаќин на зонските натпревари во футсал за основните и средните училишта. Во училишната спортска сала на „Христијан Карпош“ денеска се одиграа натпреварите меѓу екипите од кумановското училиште  „Наим Фрашери“, „Јоаким Крчовски“ од меѓузоната Крива Паланка – Кратово и основното училиште „Браќа Миладиновци“ од меѓузоната Пробиштип-Свети Николе, информира претседателот на Општинскиот сојуз на училишен спорт на Куманово, Ивица Ѓорѓиевски.
-Денеска се организираат зонски првенства во футсал за основни училишта за машка категорија, а за женска…

Read More

Ограбен маркет на улица „425“ во Куманово

Ограбен маркет на улица „425“ во Куманово

Утринава во 07 часот во Секторот за внатрешни работи, 46-годишен кумановец пријавил дека во неговиот маркет на улицата „425“ во Куманово едно лице со употреба на сила влегло и одзело повеќе производи, информира полицијата.
Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Read More

Еден новозаболен од Ковид 19 од Куманово

Еден новозаболен од Ковид 19 од Куманово

Во последните 24 часа направени се 1.245 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на КОВИД-19, информира Министерството за здравство.

Од нив:

• Скопје – 93
• Кавадарци – 11
• Битола – 5
• Прилеп и Струга – по 2
• Куманово, Велес, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18 починати лица, а евидентирани сe 396 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 1.468.996 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица…

Read More

70 возачи казнети за два дена

70 возачи казнети за два дена

Во текот на изминатите два дена, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа  акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните знаци и прописи. На подрачјето на Куманово санкционирани се 54 возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната, 5 под дејство на алкохол, 4 управувале возило без возачка дозвола  и 7 за непрописно престигнување. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи…

Read More

Тинејџер приведен, пронајдена прашкаста материја

Тинејџер приведен, пронајдена прашкаста материја

Осумнасетгодишен кумановец е лишен од слобода откако кај него била пронајдена прашкаста материја.
-Вчера во 00.50 часот полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода П.П.(18 години) од Куманово. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава-информира полицијата.

Read More

На лов во Матејче повреден ловџија

На лов во Матејче повреден ловџија

Во СВР Куманово вчера било пријавено дека во местото викано „Голем камен“, во атар на село Матејче, Општина Липково,  додека биле на лов, А.В. (37 години) од село Матејче со ловечка пушка го повредил Л.С. (45 години) од Липково. Тој се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Општа болница Куманово, информира полицијата. Екипа од СВР Куманово извршила увид на место на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Read More

ВИДЕО: Здружението „Пчела“ подели 1.200 медоносни садници

ВИДЕО: Здружението „Пчела“ подели 1.200 медоносни садници

Здружението „Пчела“, во рамки на проектот „Да им помогнеме на пчелите“, на кумановските пчелари, нивни членови подели медоносни садници. Целта е со над 1.200 медоносни садници, од видовите еводија, каталпа, аморфа, бел јасмин, форзиција, спиреа, да им се помогне на пчелите, односно да се збогати пчелната паша.  Секој пчелар доби по 20-ина садници.

-Во овој случај сакаме да помогнеме на пчеларите, но на прво место да помогнеме на пчелата и да помогнеме воопшто во подобрувањето на…

Read More

Показна вежба за прва помош

Показна вежба за прва помош

Општинската организација на Црвениот крст на Куманово во соработка со Исламски младински форум одржа показни вежби од областа на прва помош. Во активноста учествуваа обучени волонтери по прва помош од екипата по прва помош од Клубот на млади. Настанот се одржа во Основното училиште ,,Бјарам Шабани‘‘, а присуствуваа 60 ученици од деветто одделение од сите основни училишта од Куманово.

Read More
1 2 3 481