Непречено се одвива жетвата на јачменот

Непречено се одвива жетвата на јачменот

Од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информираат дека непречено се одвива жетвата на јачменот во поширокиот кумановски регион.  Досега според податоците ожнеани се 50 проценти од насеаните површини. Во тек е и жетвата на пченица и засега ожнеани се десет проценти од површините. – Според податоците на земјоделските претпријатија, добиени од терен жетвата во кумановскиот регион се одвива според планираното. Временските услови се добри за спроведување на жетвата, изјави раководителот на…

Read More

Aлтернатива Куманово организираше крводарителска акција

Aлтернатива Куманово организираше крводарителска акција

Министерот за здравство, Беким Сали од крводарителска акција во Куманово, посочи дека земјава е една од најорганизираните, па последниве години не се случило да се јави недостаток на крвни единици. Тој апелираше граѓаните да даруваат крв, и да спасат човечки животи.
-Во континуитет имаме потреба од крвни единици. Црвениот крст заедно со Институтот за трансфузиологија во текот на целата година имаат програма за поддршка на иницијативи кои доаѓаат од политички партии, невладини организации, синдикати. Ние како…

Read More

ВИДЕО: Комисијата за заразни болести утре на состанок, не очекува ли нов бран?!

ВИДЕО: Комисијата за заразни болести утре на состанок, не очекува ли нов бран?!

По растот на новозаболени од ковид 19 во Европа, и во земјава е регистриран благ пораст на нови случаи. Комисијата за заразни болести, по два месеца, за утре закажа состанок, иако какошто вели првиот човек на македонското здравство, состојбата се уште не е алармантна.
Тој не прецизираше дали се можни итни рестриктивни мерки, но укажа дека мора да се направи анализа и доколку има потреба, навреме да се делува.
-Зависно од неделните анализи што ќе кажат, доколку…

Read More

(ВИДЕО) Куманово за околу четири месеци ќе добие мамограф, најави министерот Сали

(ВИДЕО) Куманово за околу четири месеци ќе добие мамограф, најави министерот Сали

Министерот за здравство, Беким Сали при денешната посета на Куманово најави дека во тек е постапка за набавка на мамограф за Општата болница во Куманово. Тој вети дека најдоцна за четири месеци, во здравствена установа ќе биде решен овој долгогодишен проблем.
– Јас како и останатите министри,  ќе продолжам со верување, но ќе кажам дека за околу 4 месеци очекуваме мамограф и друга апаратура да биде инсталирана во Општа болница Куманово. Тоа е гарант затоа што…

Read More

Започна етапната исплата на јунските пензии

Започна етапната исплата на јунските пензии

Oд денеска (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено, информира министерството за труд и социјална политика.
Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:
за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);
за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);
за пензии со…

Read More

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија се водат исклучиво од националните интереси и црвените линии поставени со резолуцијата усвоена во македонското Собрание“, рече на денешната прес-конференција во Скопје, пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски.
 

Read More

Двајца новозаболени кумановци во последните три дена

Двајца новозаболени кумановци во последните три дена

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Куманово двајца новозаболени.
Во текот на изминатите 3 дена не е пријавено ниту едно починато лице.
Бројот на активни случаи во земјава изнесува 570, во Куманово 19.

Read More

ВИДЕО:Одбележана 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани

ВИДЕО:Одбележана 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани

Претставници на боречката организација, општина Куманово, Советот, Армијата, деца од градинката „Ангел Шајче“ денеска положија свежо цвеќе пред споменикот во бавчата на Денко Цеков, таткото на првоборецот Јордан Цеков Дане, место од каде се излезени седум партизани сметани како јадро на формирање на првиот кумановско-партизански одред. На овој начин општинската организација на Сојузот на борци од Куманово ја одбележа 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани, борци од НОБ.
За значењето на 26 јуни, од името…

Read More

Вршеле меѓународен превоз без соодветна документација

Вршеле меѓународен превоз без соодветна документација

Полициски службеници од граничните премини на Табановце и Долно Блаце извршиле контрола на пет автобуси, три патнички возила и еден минибус кои вршеле меѓународен превоз на патници.
На Граничен премин Табановце, при контрола на автобус управуван од В.Л. од Струмица, на автобус управуван од А.М. од Кочани, на автобус управуван од Р.К. од Струмица, сите три со струмички регистарски ознаки, на автобус со гостиварски регистарски ознаки, управуван од Ф.А. од село Шемшево, на автобус со скопски…

Read More

Од полноќ пониски цени на горивата

Од полноќ пониски цени на горивата

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ од полноќ поевтинуваат за еден денар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.
Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство останува иста.
Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 109 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 111,50, на ЕУРОДИЗЕЛ 109 и на Екстра лесно 107 делари за литар.
За 0,9 денари поевтинува и мазутот, и еден килограм ќе чини 53,3 денари.

Read More
1 2 3 4 5 565