Стипендии на ученици со попреченост

Стипендии на ученици со попреченост

Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ заедно со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и Здружението за давање услуги на лицата со попреченост „Хандимак“го реализира Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, во соработка со Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образованието и со финансиска поддршка од Европската Унија. Проектот има за цел да придонесе кон целосна и рамноправна вклученост на децата со попреченост во редовните…

Read More

ВИДЕО: Стабилна е состојбата во градинката „Ангел Шајче“

ВИДЕО: Стабилна е состојбата во градинката „Ангел Шајче“

Непречено функционира детската градинка „Ангел Шајче“. Стабилна е состојбата во оваа установа. Засега не се регистрирани деца позитивни на ковид 19. Повремено се евидентирани позитивни случаи кај вработените, но веднаш се поставува согласно дадените насоки. Согласно проектираните капацитети, но и протоколи градинката во моментов ја посетуваат 1.200 дечиња, а слободни има уште места, но во одредени објекти, информираат од оваа установа.
-За среќа немаме ниту едно дете позитивно. Ќе се појави по некој случај од вработените…

Read More

ВИДЕО: Отворена изложбата „По трагите на фотографијата“ на авторот Валентина Илиевска

ВИДЕО: Отворена изложбата „По трагите на фотографијата“ на авторот Валентина Илиевска

„По трагите на фотографијата“ е насловена изложбата на авторот Валентина Илиевска отворена денеска во Уметничката галерија. Изложбата е во чест на Саве Данковски, кој што голем дел од својот работен век поминал во музејот работејќи како кустос-историчар, но и како директор на установата.
„Присутните имаа можност да видат околу 200 црно-бели фотографии од архивата на кумановскиот Музеј, направени од Данковски, кој преку фотографијата го прикажува одвивањето на историскиот развој на настаните и начинот на живот, во…

Read More

Пожарникарите вчера со неколку интервенции

Пожарникарите вчера со неколку интервенции

Територијалната противпожарна единица Куманово вчера бележи неколку интервенции.
Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, во атарот на селото Ваксинце и во село Пчиња биле запалени стрниште и сува трева, а сува трева горела и на улицата „ЈНА“.
Во населбата Перо Чичо пожарникарите вчера гаснеле запален смет, а сува трева и смет гореле и во месноста викана Палестина во Долно Којнаре.

Read More

(ВИДЕО) Над 40 ученици ковид-позитивни од почетокот на учебната година

(ВИДЕО) Над 40 ученици ковид-позитивни од почетокот на учебната година

5 новозаболени ученици од ковид -19 и еден наставник во Куманово регистрирани се во текот на вчерашниот ден, информираат надлежните од Секторот за образование. Вкупната бројка на ковид -дијагностицирани во кумановските основни и средни училишта од први септември заклучно со 13-ти септември изнесува 42 ученици и 12 наставници од повеќе училишта. Дел од учениците и наставниците веќе се оздравени и вратени на настава и  работа со физичко присуство, а останатите следат онлајн настава, посочуваат надлежните,…

Read More

Во кумановско вчера дури 11 пожари

Во кумановско вчера дури 11 пожари

Територијалната противпожарна единица Куманово вчера регистрирала 11 пожари на опожарена сува трева, стрништа, трска. Станува збор за пожари во неколку села од северозападниот дел на градот, и дел од Липково. Од оваа установа информираат дека првата екипа заминала претпладне, а последната екипа се вратила на полноќ. Во гасењето на пожарите учествувале речиси сите дежурни екипи со шест противпожарни и едно теренско возило. Неколку пожари се повторувале во атарот на селата Табановце, Речица, Лојане и Ваксинце.Пожари…

Read More

OJO: МВР се уште ја бара исчезнатата жена од Челопек

OJO: МВР се уште ја бара исчезнатата жена од Челопек

Министерството за внатрешни работи, по насоки на јавен обвинител, презема дејствија за пронаоѓање на жителката на село Челопек. Воедно, се расчистуваат причините за пожарот, информираат од Основното јавно обвинителство. По пристигнување на соодветен поднесок, обвинителството ќе постапува согласно своите надлежности.

Read More

(ВИДЕО) Тече имунизацијата со „Синовак“ и „Астра Зенека“

(ВИДЕО) Тече имунизацијата со „Синовак“ и „Астра Зенека“

На пунктот во Куманово непречено се спроведува имунизацијата. Досега според податоците на Здравствениот дом, аплицирани се 76.000 дози вакцини. Интерес велат здравствените работници, има и кај помладите но и кај повозрасните. Вакцинирани се 1.000 млади на возраст од 12 до 18 години. Пунктот во моментов располага со Синовак и Астра Зенека за прва доза, а се врши и ревакцинација со Фајзер.
-Има поголема посетеност мислам дека најмногу доаѓаат оние до 50 години, но има и над…

Read More

Завршува меѓународната ликовна колонија „Карпино 2021“

Завршува меѓународната ликовна колонија „Карпино 2021“

11 ликовни уметници од Македонија и Србија се дел од 19 -тата Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2021“,  во организација на Мултимедијалниот центар „Карпино“. Дел од уметниците од Куманово, Скопје, Кочани, Крива Паланка, Свети Николе и Врање изминативе денови твореа во дворот на ресторан Грација, а останатите учесници во домашни услови, поради пандемијата, информира уметничкиот директор на колонијата Мики Трендафиловски.
Иако темата беше слободна, за поголем дел од уметниците мотивот беше токму Карпинскиот манастир.

Првпат на колонијата учествуваат…

Read More

Лајонс клуб и „Порака наша“ во посета на Аџи Тепе

Лајонс клуб и „Порака наша“ во посета на Аџи Тепе

Лајонс клуб Куманово продолжува со својата хумана мисија во градот. На иницијатива на членови на клубот, лицата со интелектуална попреченост од дневниот центар „Порака наша“  денеска имаа можност да го посетат спортскиот аеродром Аџи Тепе, да слушнат за активностите на аеро клубот „Доне Божинов“, но и да се фотографираат  со авионите.
Доколку сите здруженија, организации или клубови кои што функционираат  во Куманово би тргнале по стапките на Лајонс клуб Куманово, лицата со интелектуална попреченост би биле…

Read More
1 2 3 4 5 433