Приведен крадец, расчистени пет кривични дела

Приведен крадец, расчистени пет кривични дела

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Куманово го лишиле од слобода С.Р.(27 години) од Куманово. Тој се сомничи дека изминатиот месец извршил пет кражби од приватни имоти. Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Read More

Дизелот и бензинот од 95 октани ќе поевтинат

Дизелот и бензинот од 95 октани ќе поевтинат

Дизел горивото и бензинот од 95 октани вечерва по полноќ ќе поевтинат за два денари од литар, додека цените на бензинот од 98 октани, како и на нафтата за домаќинствата не се менуваат. Намалување на цената ќе има кај мазутот за 1,888 денари по килограм.
Максималните цени на  нафтените деривати од вечерва по полноќ ќе изнесуваат:
 
Моторен бензин Еуросупер БС – 95           81,50 (денари/литар)
Еуросупер БС – 98           85,50 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел          75,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно    76,50 (денари/литар)
Мазут       …

Read More

ВИДЕО: Средношколци се имунизираат против тетанус

ВИДЕО: Средношколци се имунизираат против тетанус

Средношколците од Куманово се имунизираат против тетанус. Надлежните од Здравствениот дом информираат дека интересот е голем. Вакцината штити од самата болест, како и при одредени повреди или пак каснување од животни. Во Здравствениот дом помош побарале и лицата пред неколку дена, во центарот на градот, беа каснати од куче.

Read More

ВИДЕО: Наставници и родители се обучуваа за ненасилна комуникација и почитување на разлики

ВИДЕО: Наставници и родители се обучуваа за ненасилна комуникација и почитување на разлики

„Ненасилна комуникација и почитување на разлики“е насловена работилницата којашто се одржа денеска а ја организираше Здружението Доверба Куманово, во рамки на проектот „Со почит и разбирање“ кој го реализира со поддршка на Екуменската иницијатива жена Хрватска.
Над 20-ина наставници и родители, од трите средни училишта Наце Буѓони, Перо Наков и гимназијата Гоце Делчев, од различна националност, дебатираа и применуваа вежби за ненасилна комуникација, активно слушање, почитување на разлики и идентитет, стереотипи и предрасуди, како и методи…

Read More

Сточарите од Љубодраг утре повторно на протест

Сточарите од Љубодраг утре повторно на протест

Жителите на кумановско Љубодраг утре од 10 до 12 часот ќе го блокираат стариот пат Куманово-Скопје, на влезот на селото.
„Протестот ќе трае додека директорот на АХВ не го повлече решението за уништување на свињите, инаку издадено пред 6 месеци кога наводно во едно одгледувалиште во село Љубодраг е угината свиња од африканска чума. Од тогаш нема болни и угинати животни и затоа нема да дозволиме екипите на АХВ и Ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ да влезат…

Read More

ИЈЗ: 447 случаи на грип сезонава во Куманово

ИЈЗ: 447 случаи на грип сезонава во Куманово

Вкупно 447 случаи на грип имало во сезоната 2022/2023 година во Куманово, покажуваат статистичките податоци на Институтот за јавно здравје.
Најголем дел од случаите биле годинава, поточно во јануари и февруари.
Така во првиот месец од 2023 година биле регистрирани 214 заболени од грип, додека 107 случаи имало во февруари.
Според податоците на ИЈЗ, во март досега биле регистрирани 43 случаи.
Најголем дел од заболените се во возрасната група од 15 до 64 години, или 346 заболени. Околу педесет…

Read More

Бочварски: Ја забрзуваме изградбата на пругата кон Бугарија

Бочварски: Ја забрзуваме изградбата на пругата кон Бугарија

„Влезени сме во силен инвестициски циклус во изградба и модернизација на патната и железничката инфраструктура, гасоводната мрежа и други крупни капитални проекти се со цел да обезбедиме квалитетна и модерна инфраструктура во нашата држава“, истакна министерот Благој Бочварски при увид во изградба на железничката пруга кон Бугарија.
Министерот заедно со директорот на ЈП ЖРСМ Инфраструктура, Хари Локвенец извршија увид на првата фаза од железничкото поврзување кон Бугарија, на делницата Куманово-Бељаковце.
Проектот опфаќа изградба и рехабилитација на пруга…

Read More

ВИДЕО: Одбележан Денот на крводарителството во Македонија

ВИДЕО: Одбележан Денот на крводарителството во Македонија

Општинската организација на Црвен крст од Куманово денеска го одбележа 17-ти март, Денот на крводарителството во Македонија. Беа доделени благодарници на повеќемина крводарители, меѓу нив и тројцата кумановци кои што досега дарувале крв повеќе од 100 пати, Драган Стефановски, Сашо Лазаревски и Бургим Мамути.

Read More

ВИДЕО: Теренска кампања за запознавање со мерките од програмите за поддршка

ВИДЕО: Теренска кампања за запознавање со мерките од програмите за поддршка

Од почетокот на месецов Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството започна голема теренска кампања во насока на информирање на земјоделските производители за можностите за искористување на мерките од програмите за поддршка.Според регионалниот раководител Џабир Рамадани кампањата досега позитивно е прифатена од земјоделците од кумановскиот регион. Инаку, со новиот модел за субвенционирање, земјоделците преку програмата за финансиска поддршка авансно би добивале основна субвенција наменета за одржување на земјиштето во обработлива состојба. Основната субвенција би ја…

Read More

Завршува обврската за зимска опрема во возилата

Завршува обврската за зимска опрема во возилата

Завршува обврската за поседување на зимска опрема во возилата. Обврската стапи на сила на 15 ноември минатата година.
Истата е пропишана во член 361 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, каде во став 1 е наведено дека моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема.
Казните за непоседување зимска опрема изнесуваат 45 евра.
 
 

Read More
1 3 4 5 6 7 669