„Светозар Марковиќ“ го одбележа празникот и училишната слава Свети Сава

„Светозар Марковиќ“ го одбележа празникот и училишната слава Свети Сава

Во ООУ „Светозар Марковиќ“ од Старо Нагоричане денеска со пригодна приредба се одбележа празникот и училишна слава Свети Сава. Со кршење на славскиот колач, Светосавската химна, драматизаци, песни и фолклор се славеше животот и делото на српскиот учител и просветител Свети Сава кој е познат по својата мудрост во народот.

„Светозар Марковиќ“ е единствено училиште во Македонија во кое над 70 ученици посетуваат целодневна настава на српски јазик.

Минатата година Амбасадата на РС во Македонија заедно со…

Read More

ВИДЕО: Ликовна колонија во ООУ„11 Октомври“ организирана од здружението „Натуро“

ВИДЕО: Ликовна колонија во ООУ„11 Октомври“ организирана од здружението „Натуро“

Ученици од неколку основни училишта денеска учествуваа на првата детска ликовна колонија  организирана од Здружението за култура, заштита и унапредување на животната средина „Натуро“ од Куманово во соработка со основното училиште „11 Октомври“. Основците изработуваа ликовни творби исклучиво со еколошки материјали на темата „Фрагменти од мојата фантазија“.
-Идејата е децата од мали нозе да ги едуцираме во насока на заштита на животната средина по пат на култура. Тоа е основното мото на она што еве денеска…

Read More

ВИДЕО: Отворена изложбата на фотографии од скутини на Бојан Петковски

ВИДЕО: Отворена изложбата на фотографии од скутини на Бојан Петковски

„Скутина, фута, бовча, диљка“ е насловена мултимедијалната изложба на етнокореологот Бојан Петковски која беше отворена денеска во фоајето на Центарот за култура „Трако Прокопиев“. Според авторот, кон крајот на XIX век носијата била во својот полн сјај, карактеризирајќи се со слоевитост во облековните елементи и накитот. Фактот дека носијата е комплетна конструкција сочинета од низа облеки иницира давање акцент на секој засебно. Скутината е дел од традиционалната облека која е позната под различна локални имиња:…

Read More

ВИДЕО: Мал интерес за селекција на отпад, проектот продолжува

ВИДЕО: Мал интерес за селекција на отпад, проектот продолжува

Мал е интересот за селекција на отпад, во рамки на пилот проектот кој го спроведува јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“. Само 22-ца кумановци, од населбите „Зелен рид“ и „Гоце Делчев“ засега селектираат отпад.
Од претпријатието сепак се оптимисти дека ќе се зголеми бројот на кумановци кои ќе селектираат отпад.

Read More

Кумановец пријавил дека е каснат од куче во Проевце

Кумановец пријавил дека е каснат од куче во Проевце

Седумесет и тригодишен кумановец од село Проевце, вчера пријавил во кумановската полиција дека бил каснат од куче скитник, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.

Read More

Двајца кумановци приведени поради прашкаста материја

Двајца кумановци приведени поради прашкаста материја

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Куманово во село Черкези, лишиле од слобода двајца кумановци. При преглед во патничко моторно возило „фолксваген голф”со кумановски регистарски ознаки управувано од Д.С. ,а како совозач се наоѓал Б.Б., била пронајдена прашкаста материја, информира полицијата. Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе следува соодветна пријава.

Read More

РЦУК со известување до граѓаните

РЦУК со известување до граѓаните

Регионалниот центар за управување со кризи известува дека на ул.„ Браќа Рибар“ пред бр. 17 се врши чистење на ревизиона шахта на фекална канализација, а на улиците „ 11 Октомври“,  „Ленинова“ и „Народна револуција“ се врши чистење на елементи на атмосферска канализација.

Read More

Прегазен 70-годишен велосипедист од Режановце

Прегазен 70-годишен велосипедист од Режановце

МВР информира дека вчера било пријавено дека во 14.00 часот на булеварот „Октомвриска Револуција“, патничко моторно возило „сеат“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од 32- годишен кумановец удрило во велосипедист, 70-годишен жител на селоto Режановце, по што го напуштил местото. Велосипедистот бил пренесен во кумановската болницата, но поради сериозноста на повредите бил префрлен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, каде што утрово во шест часот починал.
Денеска, по преземените мерки и активности од полициски службеници…

Read More

ВИДЕО: Демократизација и стабилна власт, бараат „Огнените“

ВИДЕО: Демократизација и стабилна власт, бараат „Огнените“

Поголема демократија во рамките на партиите на власта и отчет пред граѓаните за сработеното, истакна по средбата со кумановци, потпретседателот на ДУИ и предводникот на „Огнената група“, Изет Меџити, кој нагласи дека тие бараат да се почитуваат европските вредности.

Read More

Градоначалникот реагира на отворањето на бугарски клуб

Градоначалникот реагира на отворањето на бугарски клуб

Фондацијата „Македонија“ најави формирање на бугарски културен центар и во Куманово, пренесува Фокус.
– Ние сме едно. Иднината ни е заедничка. Куманово наскоро ќе има бугарски културен центар, Ненад Петровски – објави фондацијата на чие чело е извесен Виктор Стојанов, кој периодов е актуелен со разни провокации на социјалните мрежи.
Бугарските културни центри кои носат имиња на контроверзни личност од минатото се места каде постојано се случуваат инциденти во земјата, но и ги влошува односите меѓу двата народи.
Градоначалникот…

Read More
1 2 3 4 5 6 640