240 санкции за брзо возење

240 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на земјава за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 240 возачи. Од нив 17 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 132 возила ја пречекорилe брзината во населено место,…

Read More

Александар Арсиќ во трката за нов претседател на СДСМ Куманово

Александар Арсиќ во трката за нов претседател на СДСМ Куманово

Дипломираниот правник и магистар по правни науки, Александар Арсиќ е можен кандидат за назначување за нов претседател на општинската организација на СДСМ Куманово, откако претходно Александар Тушевски поднесе оставка од функцијата.
Тој според сознанијата ја добил поддршката од највисокото партиско раководство. На изборна конференција ќе ја бара и од сопартијците.
Арсиќ претходно беше претседател и советник во Советот на Општина Куманово, член на извршниот одбор а сега и во централниот одбор на партијата. Вработен е во Номагас…

Read More

ВИДЕО: Поранешни вработени во ЧИК добија по 10.000 денари врз основа на тужба до Врховен суд

ВИДЕО: Поранешни вработени во ЧИК добија по 10.000 денари врз основа на тужба до Врховен суд

На сметките на повеќе од 500 поранешни вработени во ЧИК Куманово легнаа по 10.000 денари, пари добиени врз основа на решение по поднесена тужба до Врховен суд за повредено право – нерешен стечај во разумен рок.
ЧИК Куманово е во стечај од 2004-та година.
Од иницијативниот одбор на поранешни вработени во ЧИК ги повикуваат и останатите 400 бивши колеги да поднесат тужби.

Read More

ВИДЕО: Долга дебата за извештајот за работа на библиотеката

ВИДЕО: Долга дебата за извештајот за работа на библиотеката

Долга дебата во Советот на денешната седница предизвика годишниот извештај за работа како и финансиите на кумановската библиотека „Тане Георгиевски“. Голем дел од советниците го поздравија работењето на оваа општинска установа, нагласувајќи дека изминатата година се реализирани низа активности за промоција и популаризација на книгата, средби со писатели, литературни читања, а постојано велат се збогатува и книжниот фонд.
Библиотечниот фонд велат е зголемен за над 3.300 единици, најмногу во возрасниот оддел. Активно велат се работи и…

Read More

Укината пресудата против Даравелски поради застареност

Укината пресудата против Даравелски поради застареност

Од денеска осудениот бивш шеф на Царината Драган Даравелски е слободен човек, откако поради настапување на апсолутна застареност на пресудата изречена во 2008 година, Основниот кривичен суд Скопје ја укина. Со решението на судот, се запира и постапката за кривично гонење против Даравелски, засекогаш.
Даравелски беше осуден на седум години затвор во отсуство во 2007 година. Tој го оштетил државниот буџет за 2,5 милиони евра во периодот од 1999 до 2002 година. Сега нема да мора…

Read More

Кај лице од Лојане одземена марихуана и семки од канабис

Кај лице од Лојане одземена марихуана и семки од канабис

Полициски службеници од СВР Куманово во координација со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи го лишиле од слобода Р.И.(20 години) од село Лојане, липковско. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и семки од растението канабис.Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Read More

Димитриевски на конференција во Истанбул: Споделуваме искуства во имплементација на проекти финансирани од ЕУ, нови практики и очекување

Димитриевски на конференција во Истанбул: Споделуваме искуства во имплементација на проекти финансирани од ЕУ, нови практики и очекување

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска во организација на Заедницата на единиците на локална самоуправа ЗЕЛС заедно со колеги градоначалници од Македонија и градоначалници од регионот присуствуваат на Конференцијата „Енергетска и климатска транзиција и заедничко планирање“ на ГИЗ во Истанбул, Република Турција во рамки на 18-тото Генерално Собрание на НАЛАС.
„Конференцијата претставува убава можност за споделување на искуства во имплементација на проекти финансирани од Европската Унија, имплементирање на нови практики и очекувања. Верувам дека ќе…

Read More

Изложба на минијатури „ Јас и моите пријатели“

Изложба на минијатури „ Јас и моите пријатели“

Во изложбениот салон на Центарот за култура во вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Јас и моите пријатели“, поставка на дела – минијатури и мал формат.
На изложбата ќе бидат претставени педесетина дела од 29 автори од пет држави.
Кумановската публика ќе може да види слики, цртежи, графики, работени во разни сликарски и графички техники почнувајки од молив, туш, акварел, темпера, масло, акрил, акватинта. Изложбата ќе биде отворена до 27 март.

Read More

ВИДЕО: Иницијатива за пронаоѓање и санкционирање на сопственикот на кучето кое вчера нападна осум лица

ВИДЕО: Иницијатива за пронаоѓање и санкционирање на сопственикот на кучето кое вчера нападна осум лица

По вчерашниот инцидент кога агресивно куче нападна осум лица во централното градско подрачје, Секторот за инспекциски надзор при општина Куманово ќе покрене иницијатива за пронаоѓање на сопственикот до СВР Куманово и покренување постапка пред ОЈО, рече на денешната седница на Советот, раководителот Бобан Бојковски.
Како што информираше раководителот, иницијативата ќе биде поднесена врз основа на официјалното стручно известување од ветеринарно- сточарскиот центар „Тодор Велков“, кој е задолжен за третирање на бездомни кучиња во Куманово.
Според извештајот, заловеното…

Read More

Општина Куманово е позитивен пример за финансиско работење по мерка за граѓаните според истражувањето на УНДП

Општина Куманово е позитивен пример за финансиско работење по мерка за граѓаните според истражувањето на УНДП

Општина Куманово е идентификувана како една од десетте општини кои се позитивен пример за финансиско работење по мерка за граѓаните, според темелното истражување и анализа спроведена од страна на УНДП на тема: Финансиско управување на локално ниво насочено кон граѓаните: пристап заснован врз податоци за позитивни отстапувања, пишува на официјалната веб страна на општина Куманово.
Во истражувањето „Финансиско управување на локално ниво насочено кон граѓаните: пристап заснован врз податоци за позитивни отстапувања.” беа опфатени сите 80…

Read More
1 4 5 6 7 8 669