(ВИДЕО) Одбележани 78 години од битката кај Пелинце

(ВИДЕО) Одбележани 78 години од битката кај Пелинце

Годинава се навршуваат 78 години од борбата во село Пелинце и загинувањето на Ангел Лазаревски – Шајче и Трифун Ангеловски – Летеќи, борци на Кумановскиот партизански одред.
Традиционалното одбележување е организирано од Општинскиот одбор на Сојуз на борци од Куманово.

Read More

Приведени кумановци осомничени за подметнување пожар

Приведени кумановци осомничени за подметнување пожар

Две лица од Куманово на возраст од 27 и 33 години биле приведени вчера попладне под сомнение дека запалиле автомобил на свој сограѓанин. Според полицијата, на 08.12.2021 на булеварот „Трета МУБ“ двајцата, сега приведените, предизвикале пожар во патничко возило „фиат деа“, сопственост на С.К. од Куманово, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.
Тие биле приведени и задржани во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Read More

(ВИДЕО) Две седмици без општински линиски превоз

(ВИДЕО) Две седмици без општински линиски превоз

Граѓаните на Куманово и околината се уште мака мачат како да стигнат навреме на работа, на лекар, во градинка, зависно кој каде има потреба да се оди, откако од први јануари градот остана без општински линиски превоз. Тендерот е отворен, надлежната комисија работи секој ден, постапката е во тек, но и денеска нема одлука кој ќе ги превезува граѓаните во наредните години. На тендерот се пријавиле неколку превозници кои конкурирале за 24 линии во општината.
Граѓаните,…

Read More

Загина 26-годишен кумановец во сообраќајна несреќа

Загина 26-годишен кумановец во сообраќајна несреќа

26 -годишен кумановец загина, а друго лице на возраст од 29 години е повредено во сообраќајна несреќа што се случи два и пол часа по полноќ, на улицата „Тоде Думба“ во поширокото централно градско подрачје, соопшти денеска СВР Куманово.
Автомобилот „пежо“ во кое се возеле двајцата, според полицијата,  удрило во ограда и паркирано возило.
На местото на несреќата починал помладиот кумановец, а смртта ја констатирал лекар од Итната медицинска помош, соопштија од СВР Куманово.
Кај другото момче од…

Read More

(ВИДЕО)14 милиони денари општински пари за културните настани годинава

(ВИДЕО)14 милиони денари општински пари за културните настани годинава

Со 14 милиони денари општина Куманово годинава ќе ги поддржи културните манифестации што ќе се организираат во градот. Според раководителот на Одделението за култура при општина Куманово, Цоки Ристовски општината изминатите години финансиски поддржува околу 80  културни настани, меѓу кои има и традиционални за кои секоја година се одвојуваат средства од општинскиот буџет. Финансиските средства планирани во буџетот на Општина Куманово согласно Програмата за културни манифестации ќе бидат распределени на јавен повик со јасни и…

Read More

„Кумановски графичари 2021“ во Музеј Неготино

„Кумановски графичари 2021“  во Музеј Неготино

По само три недели од премиерното претставување пред ликовната публика и културната јавност во НУ Центар за култура „ Трајко Прокопиев“, делата на 11-те академски графичари кои ја чинеа биеналната изложба „Кумановски графичари 2021“ тргнаа на пат. Нивната прва станица е Музеј на град Неготино, каде од 17 декември и се до средината на февруари актуелнава година ќе се одржи оваа поставка. А, на неа граѓаните ќе имаат можност да се запознаат со најновата продукција…

Read More

(ВИДЕО)Полуподземните контејнери- ефикасно решение за сметот

(ВИДЕО)Полуподземните контејнери- ефикасно решение за сметот

Поставувањето на полуподземни контејнери во централното градско подрачје на осум локации се покажа како ефикасно и економично решение за изнесување на сметот, смета директорот на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“, Даниел Стојчевски. Тој посочува дека големите садови за смет имаат можност да соберат количина од пет обични контејнери. Стојчевски се надева дека во наредниот период со помош на општината и надлежното министерство ќе бидат набавени дополнителен број полуподземни контејнери.
Повеќе од изјавата на Стојчевски.
 

Read More

Запалени оџаци на куќа и ќебапчилница

Запалени оџаци на куќа и ќебапчилница

Територијалната противпожарна единица Куманово во текот на ноќта и вчерашниот ден, интервенирала на два пожара, информираше денеска Регионалниот центар за управување со кризи од Куманово.
Пожарникарите интервенирале на запален оџак на куќа на улицата „Бајрам Шабани“ и на запален оџак од ќебапчилницата „Џипси“.

Read More

Приведен кумановец за наркотици

Приведен кумановец за наркотици

Триесет и четиригодишен кумановец вчеравечер бил приведен по судска наредба од Основен суд Куманово за издржување затворска казна.
Како што појаснуваат од кумановската полиција, тој се барал за издржување на затворска казна за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,психотропни супстанции и прекурсори“.
Приведениот бил спроведен во Казнено-поправната установа Идризово Скопје за издржување на казната.

Read More

65 новозаболени кумановци од Ковид -19

65 новозаболени кумановци од Ковид -19

Нови 65 случаи на ковид -19 во Куманово, а 1.822 на ниво на државата регистрира министерството за здравство во изминатото деноноќие. Од вкупниот број на позитивни  регистрирани се 173 реинфекции.
Во текот на изминатите 24 часа починале три лица во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 4 лица, на возраст од 61 години до 85 години.
Од вкупно 668 оздравени пациенти, 14 се од Куманово.
Бројот на активни случаи во…

Read More
1 2 3 4 507