Гимназијалци учествуваат на Меѓународен Божиќен календар на експерименти по физика

Гимназијалци учествуваат на Меѓународен Божиќен календар на експерименти по физика

На 10-тиот Меѓународен Божиќен календар на експерименти по физика со свој тим учествува активот по физика при гимназијата „Гоце Делчев”, преку Друштвото на физичари на Македонија и Европската асоцијација на физичари.
Тимот на гимназијата брои 21 ученик и е предводен од професорот Костадин Димитриевски како лидер на тимот.
Календарот трае од 1 до 24 декември, секој ден се објавува видео со екперимент и се одговара на прашање поврзано со него. Настанот е во организација на Универзитетот од…

Read More

Тушевски: Владата предводена од СДСМ покажува што значи вистинска грижа за Куманово

Тушевски: Владата предводена од СДСМ покажува што значи вистинска грижа за Куманово

Вложувањата во училиштата, регионалните патишта, покачувањето на платите, пензиите, како и мерките што ги презема Владата за побезболна енергетска и економска криза се само дел од тоа што СДСМ го прави за кумановци, порача вечерва од граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ претседателот на ОО СДСМ Куманово, Александар Тушевски.

Тушевски посочи дека градоначалникот Максим Димитриевски ги изиграл кумановци, но дека СДСМ во Куманово покажала што значи вистинска грижа за граѓаните, но и за стопанството.

„Реновирањето на…

Read More

Ковачевски: Владата на СДСМ вложи над 120 милиони евра во Куманово и околината

Ковачевски: Владата на СДСМ вложи над 120 милиони евра во Куманово и околината

Куманово знае да направи разлика, знае дека СДСМ се грижи и работи за граѓаните од овој крај.

Цели 11 години Куманово беше заборавено од ВМРО-ДПМНЕ, ништо не направија за најголемата општина во државата, ама затоа Владата на СДСМ вложува во сите општини а само во Куманово има вложено над 120 милиони евра, порача претседателот Димитар Ковачевски на трибината „Силно и одлучно кон иднината“.

„Обновивме над 85 километри локални и регионални патишта само во изминатите неколку години а…

Read More

Оливера Трајковска претседателка на Клубот на жени на „За наше Куманово“

Оливера Трајковска претседателка на Клубот на жени на „За наше Куманово“

Оливера Трајковска е избрана за претседателка на Клубот на жени на граѓанското здружение „За наше Куманово“, а за заменик претседателка Габриела Јовановска.
„Посакувам успешна работа, исполнета со сплотеност, ентузијазам и нови идеи, за наше Куманово, за наша Македонија! Продолжуваме заеднички за подобра иднина на нашите деца“, потенцира кандидатот за градоначалник од граѓанското здружение „За наше Куманово“ од последните локални избори и актуелен градоначалник на Општина Куманово Максим Димитриевски.
По иницијатива на младите од ова здружение, формиран е…

Read More

Заболените дечиња периодов да се изолираат дома, советуваат здравствените работници

Заболените дечиња периодов да се изолираат дома, советуваат здравствените работници

Зголемен е бројот на болни и хоспитализирани деца на детскиот оддел во кумановската болница. Надлежните информираат дека со падот на темерературите се јави наплив на заболени деца од предучилишта и училишна возраст. На одделението било хоспитализирано и бебе од две недели со респираторни инфекции. Хоспитализирани се 30 деца, а останатите со поблага клиничка слика се во дневната болница. Во амбулантата дневно има до 100 прегледи.
Педијатрите советуваат заболените да се изолираат за да се спречи ширење…

Read More

ВИДЕО: Вкупно 200 сообраќајни незгоди за шест месеци

ВИДЕО: Вкупно 200 сообраќајни незгоди за шест месеци

Во првите шест месеци од годината на територијата на Општина Куманово се случиле вкупно 200 сообраќајни незгоди. Покажа извештајот на Полициската станица од Општа надлежност Куманово кој беше презентиран на седница на Советот на Општина Куманово.
Состојбата во однос на патниот сообраќај, како што посочи заменик командирот Суад Ајдари, е релативно стабилна.
 

Read More

Цената на патарините останува иста

Цената на патарините останува иста

Засега останува иста цената на патарините во државава, изјави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми. Тој информираше дека продолжуваат со модернизација на патарините на Коридорот 8.
– Како ЈПДП продолжуваме со модернизација на патарините по Коридорот 8, при што се очекува да почнеме со работа од март следната година и очекуваме до крајот на годината и Коридорот 8 да биде целосно модернизиран, односно да се спроведе електронско плаќање, рече Рустеми.
Со процесот на модернизација…

Read More

ВИДЕО: Зголемен бројот на кривични дела на подрачјето на СВР Куманово

ВИДЕО: Зголемен бројот на кривични дела на подрачјето на СВР Куманово

По долга, исцрпувачка дебата, Советот на општина Куманово, без присуство на командирката на полициската станица од општа надлежност Куманово, ја разгледа информацијата за преземените мерки и активности во текот на првото полугодие од 2022 година.
Според изложеното зголемен е бројот на кривични дела на подрачјето на СВР Куманово.
Советниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата побараа, а Советот изгласа заклучок со кој ќе се бара разрешување на командирката Зорица Вукановиќ. За заклучокот на гласаа советниците од СДСМ и коалицијата.

Read More

Анкета дали да има бесплатен јавен превоз

Анкета дали да има бесплатен јавен превоз

Кумановци имаат можност преку анкета да се изјаснат дали се заинтересирани за воведување на бесплатен јавен превоз во период на енергетска криза.
Анкетата ја објави градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски кој информираше дека во тек се интензивни разговори и координации со Советот, со фирмите вршители на јавниот градски превоз во градот за можност од воведување на целосно бесплатен јавен превоз во градот за сите граѓани на сите 26 градски линии.
Ваквата услуга би се субвенционирала од општинскиот…

Read More

Миле Андоновски нов член на Советот на Општина Куманово

Миле Андоновски  нов член на Советот на Општина Куманово

Миле Адноновски од Партијата на пензионерите од денеска е нов член на Советот на Општина Куманово. Тој доаѓа на позицијата советник преку коалицијата на СДСМ, откако Мартин Захариев претходно си поднесе оставка.
-Општинската изборна комисија го разгледа уверението и утврди дека наведениот советник има уредно и врз основа на закон поднесено уверение за негов избор. Врз основа на тоа верификационата комисија предлага на Советот на Општина Куманово да го усвои овој извештај и да изврши верификација…

Read More
1 2 3 4 613