Субвенции за нова механизација за земјоделците

Субвенции за нова механизација за земјоделците

Кумановските земјоделци имаат можност да аплицираат за субвенции за набавка на механизација за житни и индустриски култури. Со програмата за рурален развој, поддршката е од 50 до 75 отсто од вредноста на тракторите и останатите машини. 
Како што информираа од Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството годинава аплицирањето ќе биде по електронски пат, документите се сведени на минимум, а земјоделците треба да се евидентираат кај нив.
Посебни услови имаат младите земјоделци до 40 години, жените сопственици…

Read More

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Стотина граѓани веќе ги подигнаа своите електронски здравствени картички  од подрачната служба на Фондот за здравствено осигурување во Куманово. Според надлежните, 5.778 кумановци кои имале поднесено барање, а досега немале добиено електронска картичка тоа можат да го сторат на шалтерите во подрачната служба секој работен ден од 8 часот и и 30 минути до 16 часот и 30 минути. Само во текот на вчерашниот ден кога и започна издавањето на картичките, биле подигнати  110  електронски…

Read More

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Започна издавањето на електронски здравствени картички

Стотина граѓани веќе ги подигнаа своите електронски здравствени картички  од подрачната служба на Фондот за здравствено осигурување во Куманово. Според надлежните, 5.778 кумановци кои имале поднесено барање, а досега немале добиено електронска картичка тоа можат да го сторат на шалтерите во подрачната служба секој работен ден од 8 часот и и 30 минути до 16 часот и 30 минути. Само во текот на вчерашниот ден кога и започна издавањето на картичките, биле подигнати  110  електронски…

Read More

И млади кумановки заболуваат од рак на грлото на матка

И млади кумановки заболуваат од рак на грлото на матка

Рапидно расне бројот на младите кумановки кај кои e дијагностициран рак на грлото на матка. 55 случаи се регистрирани минатата година, меѓу кои има и 18 годишни девојки. Гинекологот Предраг Божичковиќ посочува дека ова вирусно заболување е резултат на зголемени сексуални активности на младата популација. Ако во минатото од рак на грлото на матка заболувале жени над 30-годишна возраст, последниве години постојано се спушта возрасната граница, рече Божичковиќ по повод Европската недела за превенција од…

Read More

Започна екстерното тестирање на матурантите

Започна екстерното тестирање на матурантите

Во средните училишта во градот од денеска започна екстерното тестирање на учениците во завршните години, кое ќе трае до петок. Речиси во сите училишта тестирањето почна со еден час задоцнување бидејќи имаше технички проблеми во системот. Матурантите кои полагаа во првиот термин од 9 часот и 30 минути, чекаа еден час за да се надмине проблемот. Директорката на економското училиште „Перо Наков“, Лидија Тасевска информираше дека кај нив се тестираат 144 ученици на македонски јазик…

Read More

Не е откриено лицето кое пријави бомба во „Револушн“

Не е откриено лицето кое пријави бомба во „Револушн“

Се уште не е откриено лицето кое лажно пријави дека во ноќниот клуб „Револушн“ има експлозивна направа. Од СВР Куманово велат дека работат на расчистување на случајот, но во интерес на истрагата не смеат да откриваат никакви детали. Тие се надеваат дека наскоро овој случај ќе биде решен и на тој начин ќе се упати порака до сите граѓани дека ваквите дела нема да поминат неказнето. Експертите посочуваат дека сторителите треба што поскоро да се…

Read More

Седниците на Советот во живо на ТВ Плус

Седниците на Советот во живо на ТВ Плус

Телевизија Плус од денеска започна директно да ги пренесува седниците на Советот на Општина Куманово. Граѓаните  за прв пат во историјата на локалниот законодавен дом, ќе имаат увид во работата и начинот на донесување одлуки на народните избраници. Одлуката за  телевизиско снимање на седниците и интегрално пренесување, беше донесена уште во мај 2012 година, но не беше реализирана. Седниците се пренесуваа само на општинскиот портал. Првиот човек на градот, Зоран Дамјановски вели дека изминатиот период…

Read More

Учениците од денеска повторно на училиште

Учениците од денеска повторно на училиште

За основците и средношколците вчера заврши зимскиот одмор, кој траеше 20-ина дена и од денеска тие повторно се во училишните клупи. Распустот годинава започна еден ден порано, односно на 29-ти декември, бидејќи секоја учебна година треба да има 180 работни денови. Првиот училиштен ден од второто полугодие, во основните и средните училишта низ градот започна во најдобар можен ред. По извршените мали инфраструктурни подобрувања, училиштата беа подготвени да ги пречекаат учениците. Во гимназијата „Гоце Делчев“,…

Read More

НРЦ со проект „Рана превенција-спасува животи“

НРЦ со проект „Рана превенција-спасува животи“

„Рана превенција-спасува животи“ е насловот на проектот, односно кампањата за подигнување на свеста и значењето на навремена и достапна антенатална и рана постпартална заштита за сите бремени жени, кој започна да го спроведува Националниот ромски центар. Проектот има за цел да го подобри репродуктивното здравје на Ромките и социјално загрозените жени, односно да ја намали доеничката и матерналната смртност. Координаторот на здравствената програма во НРЦ, Себихана Скендеровска истакна дека со информативната кампања ќе се подигне…

Read More

Рибарите го одбележаа Богојавление

Рибарите го одбележаа Богојавление

Членовите на спортското риболовно друштво Пчиња, заедно со останатите граѓани, на Градскиот кеј денеска го одбележаа празникот Богојавление-Водици. Тие како и претходниите неколку децении се собраа да прослават со грејана ракија, пивтии и дружба.
-Со оглед на тоа дека температурите се многу ниски, одлучивме собирот да го направиме во просториите на ЈП Чистота и зеленило. Овој ден надалеку е познат за сите нас посебно за рибарите. Секоја година избираме кум, предвидено е кршење на лепче со паричка,…

Read More
1 340 341 342 343 344 403