Светот ја дочека Новата 2016 година

Светот ја дочека Новата 2016 година

Во семејна атмосфера во домовите, со спектакуларни огномети на плоштадите во своите градови, туристички центри, кафеани, ресторани, клубови, стотици милиони луѓе синоќа ја испратија 2015 и ја дочекаа новата 2016 година.
Тие си посакаа љубов, среќа, здравје и успех, но не сите синоќа го прославија почетокот на новата година. Иако за повеќето народи старата година си оди на 1 јануари што е последица од прифаќањето на грегоријанскиот календар, постојат и оние кај кои тоа не е…

Read More

Поп и рок бендови ги забавуваа кумановци

Поп и рок бендови ги забавуваа кумановци

Мартинијан Кириловски со својот бенд, групите Акрепет и Конкрит џангл се само дел од програмата во која што синоќа можеа да уживаат кумановци, во рамки на новогодишниот хепенинг, односно во блокот кој беше наменет за поп и рок музика.
И покрај неверојатната атмосфера која ја направија локалните музичари, забележителна беше малата посетеност. Присутените граѓани истакнаа дека временските услови не смеат да бидат причина за малата излезеност. Тие додаваат дека на градот му недостасуваат вакви манфестации, во…

Read More

Новогодишен коктел на ВМРО-ДПМНЕ

Новогодишен коктел на ВМРО-ДПМНЕ

Новогодишен коктел за своите членови, симпатизери и пријатели синоќа организираше општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Пред присутните се обрати претседателот на партијата, Драган Петковски кој ги поздрави гостите и им посака среќни празници. Нагласи дека идната година партијата ќе посвети најмногу внимание на изборите, кои се закажани за април.
-Ги поминуваме последните часови од оваа 2015 година, година која на сите нас во Куманово ќе ни остане доживотно во сеќавање и ќе сакаме никогаш повеќе да…

Read More

Продолжува проектот за општинско-корисна работа

Продолжува проектот за општинско-корисна работа

Првиот човек на Куманово, Зоран Дамјановски денеска по повод претстојните новогодишни празници, го посети Дневниот центар за лица со попреченост, кој се наоѓа во близина на поранешен Чик. При посетата на лицата им подели новогодишни пакетчиња,  но и соопшти дека и наредната година ќе продолжи проектот за општинско-корисна работа. Дамјановски смета дека проектот придонел за реинтеграција на овие лица во општеството и затоа одлучиле да го продолжат.
-Ние сме постојани подржувачи и на дневниот центар и…

Read More

Новогодишен музички хепенинг

Новогодишен музички хепенинг

На Градскиот плоштад утре ќе се одржи новогодишен хепенинг, со различни видови музика за сите генерации. Програмата која се состои од три дела ќе започне во 11 часот. Најмладите ќе ги забавува Дедо мраз, градоначалникот ќе им ги честита празниците на граѓани, а потоа ќе следуваа блок со народна и рок музика.
-Ќе имаме навистина богата програма почнувајќи со танцовиот спортски клуб Мерлин кој ќе има програма, Дедо мраз ќе биде аниматор, ќе понуди убава програма…

Read More

Прогласени најдобриот полицаец и пожарникар

Прогласени најдобриот полицаец  и пожарникар

Виктор Христовски е прогласен за најистакнат полицаец во 2015-та, а Митко Колевски е пожарникар на годината. И во двата случаи станува збор за професионалци во својата дејност со повеќегодишно работно искуство, а се предложени за работници на годината од своите колеги. Христовски кој има 17 години работно искуство во полицијата  смета дека  само со правилно работење и рамноправно постапување кон сите учесници во сообраќајот може да изгради успешна кариера.
-Чест и гордост е за секој полициски…

Read More

Пакетчиња за корисниците на „Порака наша “

Пакетчиња за корисниците  на  „Порака наша “

И корисниците на дневниот центар за лица со интелектуална попреченост„ Порака наша  “  денеска добија новогодишни пакетчиња од локалната самоуправа. Подарувајќи  им ги пакетчињата градоначалникот Зоран Дамјановски им посака здравје и среќа во новата година. Надлежните се благодарни што првиот човек на Куманово никогаш не ги заборава лицата со интелектуална попреченост .
-Ова е убаво од нашиот градоначалник и му се заблагодарувам во име на децата, градоначалникот и советот на општината кои се нашите најголеми донатори,…

Read More

Библиотеката ќе го збогати книжниот фонд

Библиотеката ќе го збогати книжниот фонд

Градската библиотека „Тане Георгиевски“ следната година ќе продолжи да го зголемува книжниот фонд, и да привлекува читататели. Директорката Нада Ивановска истакна дека е планирана набавка на 4.500 книги, од кои поголемиот дел ќе бидат купени, но ќе има и донации.
-Програмата ја предвидува вообичаената работа на ова културна институција што е пропишана со законот за библиотеки таа се однесува на набавка, чување, обработка давање на користење разновиден библиотечен материјал…правиме разновидни активности, манифестации, средби, трибини, промоции за…

Read More

Католиците од Куманово го празнуваат Божиќ

Католиците од Куманово го празнуваат Божиќ

Католичките верници од Куманово, кои се водат според Грегоријанскиот календар, денеска во капелата Свети Иван Крстител, која се наоѓа во близина на Старата црква, го прославија Христосовото раѓање, Божиќ. Традиционално како и секоја година присуствуваа на миса, на која се помолија за здравје, љубов и благосостојба. Претседателот на хрватската заедница во Куманово, Иван Шеркиниќ истакна дека денот кога се слави раѓањето на Христос е еден од најголемите празници во христијанството. Тој раскажа дека за Бадник…

Read More

Чевларите го слават „ Свети Спиридон“

Чевларите го слават „ Свети Спиридон“

Чевларите денеска го слават Свети Спиридон, светецот кој тие го сметаат за свој заштитник . Сопствениците на чевларските претпријатија утрово пресекоа колач во црквите во Куманово. Во црквата „Свети Ѓорѓи“  беше извршено и примопредавање на кумството. Традицијата на примопредавање на кумството потекнува од 1936 година од  одржувањето на Државен чевларски  курс во Соколана, а во градот се празнува од 1990 –та година велат чевларите.  Фотографијата која сведочи  за тој настан чевларите ја примопредаваат секоја година…

Read More
1 343 344 345 346 347 403