Триесетина кумановци на контра-кампот пред Собранието

Триесетина кумановци на контра-кампот пред Собранието

По урнекот на опозицискиот шаторски камп пред Владата, и членовите на Унија на млади сили на ВМРО ДПМНЕ од синоќа организираат контра-шаторски камп во  Жена парк пред Собранието. Од Куманово околу 30 лица ноќта ја поминаа спроти Парламентот.
-Останаа од нашата унија на млади сили да кампуваат пред Собрание. Целта и на митингот и на ова е да се спротивстават на оние кои што сакаат на нелегален начин да ја урнат владата на Македонија. Да добијат…

Read More

Куманово и без публика го победи Работнички

Куманово и без публика го победи Работнички

Кошаркарите на Куманово без публика, на домашен терен, синоќа го победија Работнички на одложениот натпревар од 9-то коло со резултат од 108-98 по продолжението.
Ниту една екипа не успеја да завземе значителна предност во текот на целиот меч, со што крајниот резултат беше неизвесен. Поради тоа се одигра продолжен период во кој Кумановци се истакнаа со резултат од дополнителни 18-8 поени.
Во празната сала во Куманово најефикасен беше Тодор Гечевски со постигнати 26 поени, додека во победничкиот…

Read More

Прославен денот на пожарникарите

Прославен денот на пожарникарите

Педесетина пожарникари со осум возила секојдневно се справуваат со пламените јазици на територијата на Општина Куманово. Од почетокот на годината интервенирале на 184 пожари, но зголемена работа им претстои во наредниот период кога ќе се покачат температурите. Денеска традиционално го прославија 20-ти мај, денот на пожарникарите, кога во 1836 година е формирана првата противпожарна служба во Македонија. Оваа година, поради состојбата во градот, прославата беше скромна и без традиционалното покажување на противпожарната опрема и вежбите.
–…

Read More

Намалени гужвите за пасоши

Намалени гужвите за пасоши

Повеќе од триста барања за издавање патна исправа дневно биле поднесувани минатата недела во Секторот за внатрешни работи во Куманово. Ова најверојатно е последица на настанатата ситуација во населбата Тоде Мендол, па во периодот од 11 до 15 –ти мај бројот на подносителите на барањата беше зголемен дури за четири пати од вообичаената бројка. За да се избегне метеж по ходниците во  полицијата и да не се одолговлекува постапката, во посочениот период, за сликање за…

Read More

Семејството Скендер не се израдува на новиот дом

Семејството Скендер не се израдува на новиот дом

Семејството Скендер од населбата „Тоде Мендол“ иако минатиот месец  купиле нова куќа по вооружената акција  останале без покрив над главата и сега се принудени да живеат кај своите роднини. Педесет и седум годишниот сопственик Аземи со горчина раскажува дека не успеале ниту да се израдуваат на новиот дом кој сега е потполно разурнат, а освен тоа се соочуваат и со тешката здравствена состојба на  сопругата Мавер на која неодамна и бил отстранет тумор на дојката.
–…

Read More

Куманово го пречекува Работнички без публика

Куманово го пречекува Работнички без публика

Куманово утревечер го пречекува тимот на Работнички во кумановската спортска сала. Натпреварот ќе биде одигран без присуство на публика, поради поголема безбедност на граѓаните. Ова е одложениот натпревар од деветото коло на кошаркарската Суперлига кој требаше да се одигра на 13 мај, но беше презакажан поради вооружените напади во Куманово на 9ти и 10ти месецов.Овој меч нема натпреварувачко значење, бидејќи веќе се познати полуфиналните двојки за натпреварување во кошаркарскиот шампионат.
Кошаркарите на Куманово сметаат дека отсуството на граѓаните и навивачката група…

Read More

Заврши евиденцијата на оштетените куќи

Заврши евиденцијата на оштетените куќи

Заврши евиденцијата на оштетените куќи и помошни објекти во населбата „Тоде Мендол“. Според надлежните, тоа значи врз основа на фактичката состојба да се утврдат штетите односно членовите на комисијата да евидентираат што и колку има оштетено во 48 часовната полициска акција за разбивање на терористичката група.
-Самата евиденција се состоеше од евиденција на градежни објекти и движните предмети. За движните ствари само имаме сознание дека она што имало во куќите најверојатно ќе се дава некоја нивна…

Read More

Кумановци аплицираат за субвенции

Кумановци аплицираат за субвенции

Околу 40 проценти од вкупниот број евидентирани земјоделци во кумановскиот регион поднеле барање за субвенции во подрачното министерство за земјоделство. Дел од кумановци со поплаки дека и годинава нема подобрувања во однос на ажурноста на службите и најмалку по два пати доаѓаат да поднесат барање. Велат, формуларите наместо бесплатно да ги добиваат од надлежното министерство- ги купуваат, а некои земјоделски производители самоиницијативно плаќаат и за потполнување на барањата, од 50 до 100 денари за образец.
-Пред…

Read More

Улицата „11 октомври“ под полициска блокада

Улицата „11 октомври“ под полициска блокада

Од ноќеска улицата „11 Октомври“ е блокирана за сообраќај. Полициската станица, општината, основниот суд,  фондот за пензиско и здравствено осигурување, поштата, џамијата, уметничката галерија се под силно полициско обезбедување. Но, и покрај зголеменото присуство на безбедносните сили во центарот на Куманово, вработените во сите државни и општински институции  кои се наоѓаат на посочената улица се на своите работни места и нормално функционираат. За разлика од „11 Октомври“, улицата „Тодор Велков“ која поминува кај Агенцијата за…

Read More

Зголемени безбедносни мерки за матурските прослави

Зголемени безбедносни мерки за матурските прослави

Традиционалното собирање на матурантите пред училиштата и дефилирање  со плех музика низ градските улици и плоштадот годинава ќе биде одминато. Беше утврдено на состанокот организиран од oдделот за превенција во соработка со секторот за образование од Општина Куманово на кој беа присутни претставници од средните училишта во градот.
Во пресрет на матурските прослави се предвидуваат зголемени мерките на безбедност поради моменталната состојба во земјава.  На локациите каде ќе бидат организирани матурските забави ќе има соодветно полициско…

Read More
1 382 383 384 385 386 400