Повеќе од 500 лица се без социјална помош

Повеќе од 500 лица од Куманово останаа без социјална помош, откако со измените на Законот за банки, Министерството за труд и социјална политика има пристап во банкарските сметки на граѓаните. Од Националниот ромски центар сметаат дека постојат низа пропусти и дека поради тоа на граѓаните веќе три месеци им е ускратено правото на социјална помош. Тие велат дека бројот не е занемарувачки и дека под итно треба да се најде решение, бидејќи на повеќето лица…

Read More

Да се сочува мирот и соживотот во градот

Институциите, раководните структури, невладините  организации и граѓаните по вчерашниот инцидент во Гошинце да се фокусираат на мирот , толеранцијата и соживотот во Куманово, порачуваат луѓето кои ја познаваат безбедносната состојба во државата.
-Секоја ситуација дали е безбедносна или општествена има своја дефиница. Од овој аспект јас би сакал перцепцијата да ја ставам на превентивната безбедност и на безбедносната култура кај нашите граѓани. Почнувајќи од граѓанството, од сите авторитети во градот, значи авторитети, авторитети во наводници, екстерти,…

Read More

Одбележан Денот на планетата Земја

Да не се загадува водата, да не се сечат шумите, отпадот наместо да се фрла во природата  -треба да се рециклира. Ова се дел од пораките кои учениците од основното училиште Крсте Мисирков ги упатија по повод 22 април, Денот на планетата земја. Презентацијата за заштита на животната средина  ја подготвија две осмоодделенки.
-Направивме пораки како водата не треба да се загадува бидејќи таа е извор на живот, а со загадување на водата изумира и растителниот…

Read More

Нападната полициската станица во Гошинце

Поголема вооружена група од Косово ноќеска ја нападнале караулата Гошинце на македонско-косовската граница. Нападот се случил во 2 часот и 30 минути, кога 40-тина лица заробиле четворица полицајци, кои биле дежурни во караулата. Од Министерството за внатрешни работи нападот го окрактеризираа како терористички чин.
Според портпаролот на МВР Иво Котевски лицата биле добро вооружени и носеле маскирни униформи со ознака на УЧК и меѓу себе комуницирале на албански јазик.
– Напаѓачите ги разоружиле и тројца од нив…

Read More

Саем на книги во Куманово

И лјадници наслови и книги од книгоиздателството Матица Македонска  ќе бидат изложени во четврток пред библиотеката „Тане Георгиевски“ . Мини-саемот односно турнејата на книгите која се организира низ целата држава го носи името  „ДА“ за КНИГА. Настанот се совпаѓа со одбележувањето на Светскиот  ден на книгата и авторското право, 23 април.
-Во нашата земја се одбележува со разни пригодни активности. Ова се совпаѓа со тоа на 23 април  во 11 часот пред библиотеката ќе биде отворен…

Read More

600 граѓани поминале сообраќајна поука

Околу 600 учесници на сообраќајни поуки регистрира полицијата минатата година кои сториле сообраќен прекршок во однос на пешаците. Со цел да се намали ваквата појава  МВР во соработка со Републичкиот Совет за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведуваат  акција за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите и мотоциклистите во сообраќајот. Пешаците и возачите кои што прават  прекршоци денеска добија  флаери со поука како правилно да се движат. Акцијата ја спроведоа учениците победници на општинскиот натпревар „Детски…

Read More

Жители со децении чекаат асфалт

Стотина жители на улиците „Анѓа Ранковиќ“, „6-ти април“ и  „30-ти јули“, кои се наоѓаат во населбата Перо Чичо, во близина на Старата кланица  со децении се без асфалт.  Иако се наоѓаат на само  500 метри од центарот на градот, револтираните граѓани раскажуваат дека поради дупките секојдневно ги кршат своите возила, а кога ќе заврне газат кал до колена.  Жителите велат дека иако редовно ги плаќаат сите комунални давачки кон општината, до сега не наишле на…

Read More

ДПСМ избра ново општинско раководство

Владимир Стојановиќ, дипломиран политиколог е избран за нов претседател на општинската организација на Демократската партија на Србите во Куманово. На петото изборно собрание на партијата, за Стојановиќ едногласно гласаа сите 260 делегати. Тој порача дека како нов претседател ќе се залага за јакнење и почитување на правата на Србите во Куманово.
-На почетокот не чека тивка реорганизација на партијата треба да се избере ново раководство на жени, младите и сите помали тела ќе бидат резибрани или…

Read More

Четири награди на „Образовно рандеву“ за „Перо Наков“

Ученици од економското училиште „Перо Наков“ покажаа значителни резултати на 10-то „Oбразовно рандеву“, кое што го организира Младинската асоцијација на средни стручни училишта во Македонија. Тие од Велес се вратија со четири освоени награди. Имено, учениците освоија прво место за најдобро интервју за работа, како и второ место за најдобра модна ревија.
-Интервјуто се одвиваше во најдобар можен ред, имаше некои прашања за кои требаше малку и да се размисли-изјавија анкетираните.
Тие освоија и второ место за…

Read More

Ќе се заменат оштетените клупи

Триесет и пет искршени и дотраeни клупи во централното градско подрачје наскоро ќе бидат заменети со нови, а дел ќе бидат поправени. Од општината информираа дека веќе е започната тендерската постапка за набавка на нови клупи.
-Најмногу оштетувања има на кеј на река Kумановка, по наша проценка имаме 35 искршени клупи целосно, има предвидено санација, замена на даски, поставување на нови клупи, постапката е во тек се надеваме за 20 дена, до еден месец да ја…

Read More
1 460 461 462 463 464 469