Царината заплени злато на ГП Табановце

Царината заплени злато на ГП Табановце

Запленети се 248 грама злато, со проценета вредност од околу 12 илјади евра што двајца сопатници во обид да го сокријат планирале да го изнесат од државата без да го пријават кај царинските органи.
Патниците кои патувале со патничко комбе на излез на Табановце од страна на Мобилен тим на Секторот за контрола и истраги се селектирани за детална контрола при што кај двајцата се пронајдени купчиња злато. Едниот од патниците околу вратот носел една црна врвка…

Read More

ВИДЕО: Во пораст респираторните инфекции

ВИДЕО: Во пораст респираторните инфекции

Зголемен е бројот на респираторните инфекции за време на празниците, информираат лекарите, апелирајќи да се минимизираат контактите со други луѓе за полесно надминување на болеста. Иако респираторните инфекции се јавуваат во текот на целата година, есенско-зимскиот период е сезона кога настинките и посериозните респираторни заболувања се најчести.  Лекарите советуваат за придржување до здрава и урамнотежена исхрана, редовно  вежбање, избегнување консумирање на алкохол и цигари, редовно проветрување на просториите.
Повеќе детали од изјавата на доктор Валентина Тодоровска-…

Read More

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Карпош

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Карпош

Кумановец загинал вчеравечер во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка во населба Карпош, во близина на т.н. Салон.
СВР Куманово соопшти дека во 20.10 часот било пријавено дека патничко моторно возило „ауди”, управувано од 22-годишен жител на село Добрача, општина Старо Нагоричане, удрило во 59- годишен кумановец.  Во несреќата пешакот починал на самото место. Полицијата работи на целосно расчистување на случајот.

Read More

ВИДЕО: Пешевски: Неопходна поголема едукација на сточарите за африканската чума

ВИДЕО: Пешевски: Неопходна поголема едукација на сточарите за африканската чума

Африканската свинска чума не е опасна за луѓето, но економските штети од болеста се големи, бидејќи доколку се појави еден случај во една голема фарма се уништуваат сите свињи. Болеста е високо патогено вирусно заболување кое е 100 отсто смртоносно за дивите и домашните свињи. Ветеринарите апелираат за поголема едукација на сточарите за начинот на пренесување и заштита на одгледувалиштата од африканска чума.

Read More

ВИДЕО: Борците в петок ќе ја одбележат битката во Пелинце

ВИДЕО: Борците в петок ќе ја одбележат битката во Пелинце

В петок ќе се одбележат 80 години од битката во село Пелинце и загинувањето на Ангел Лазаревски-Шајче и Трифун Ангеловски-Летеќи. По тој повод, општинскиот одбор на Сојузот на борци од Куманово од народноослободителната војна во Македонија (1941-1945 година ) ги повикуваат граѓаните кои што сакаат да бидат дел од одбележувањето на овој значаен историски датум навремено да се пријават за учество во просториите на Сојузот на борци од Куманово, во зградата на поранешен комитет, утре…

Read More

Организирана прослава на Бадник во Карпош

Организирана прослава на Бадник во Карпош

Предвесникот на Христовото раѓање, Бадник организирано го прославија и жителите на населбата Карпош со предавање на кумството, со палење на бадниковиот оган, со песна, оро и богата трпеза.
Најсреќен годинава беше 29-годишниот Никола Цветковски кај кого се падна паричката и ќе биде кум на прославата следната година. Организираната прослава од година в година е се помасовна.

Организаторот, кабелската телевизија Мултимедија и годинава додели стотина вредни награди на кумановци кои што учествуваа во наградната игра. Услов  за учество…

Read More

Мултиетничко празнување на Бадник во ДСУ РЦСОО „Киро Бурназ“

Мултиетничко празнување на Бадник во ДСУ РЦСОО „Киро Бурназ“

Мултиетничкото празнување на големиот христијански празник Бадник годинава беше во организација на државното средно училиште „Киро Бурназ“. Станува збор традиционално заедничко чествување на верските празници на учениците од различна етничка припадност, со цел да ги споделат своите обичаи, култури и традиции, и да празнуваат заедно во духот на почит и меѓусебно разбирање.
„Убавиноста е во различноста. Со запознавање на обичаите и традицијата да го поставиме темелот на мостовите на пријателство, соработка и взаемно почитување. …. Среќен…

Read More

ВИДЕО: Кумановските коледари го прославија Бадник

ВИДЕО: Кумановските коледари го прославија Бадник

По 24-ти пат се организираше и прослава на Бадник од Здружението Коледари од Куманово. На свеченоста која го најавува Христовото раѓање кумови беа Зоран Божиновски и Мишко Николовски. По примопредавање на кумството во соборниот храм Свети Никола, коледарите со песна и тапани поминуваат по улиците во градот пред да стигнат на градскиот плоштад, каде што кумановци добиваат осветени бадникови гранчиња кои претходно коледарите ги набраа во селото Колитско.
 

Read More

ВИДЕО: Чествување на Божиќ во Карап маала

ВИДЕО: Чествување на Божиќ во Карап маала

И Карап маала со заедничко празнување на Божиќ. Граѓаните од овој дел на градот втора година по ред организирано со музика, песна, богата трпеза и македонски знамиња го прославуваат Христовото раѓање. Организаторите со надеж дека заедничкото празнување наредната година ќе биде уште помасовно.  Инаку, Карап маала е една од најстарите во градот, која името го добила во турско време, а исто така и тука пред да се населат Турците било населено македонското население. Овде, според…

Read More

Димитриевски со божиќна честитка до граѓаните

Димитриевски со божиќна честитка до граѓаните

Градоначалникот Максим Димитриевски им ги честита божиќните празници на граѓаните на Куманово.
Во честитката, меѓу другото се вели: Со верба и надеж за посреќна иднина и просперитет, го прославуваме Христовото раѓање, сплотени сите заедно, без оглед на верска и национална припадност. Семејните традиционални вредности ни даваат енергија и поттик да чекориме по патеката на хуманоста и добрината.
Со благослов од Бога и искрена верба во иднината, ви го честитам големиот христијански празник Божиќ! , стои во честитката.

Read More
1 2 3 4 5 884