Организацијата Ротаракт со хуманитарна акција

Организацијата Ротаракт со хуманитарна акција

Ученици од трето и петто одделение од основното училиште Христијан Карпош учествуваат во хуманитарната акција по повод претстојниот празник Велигден, која ја организира младинската непрофитна организација Ротаракт. Тие изработуваа украсни декорации, кои ќе бидат дополнети со бојадисани јајца кои ќе ги направат децата од дневниот центар за лица со попреченост, каде што и ќе завршат собраните средства.
-Акцијата ќе се одржи на градскиот плоштад во сабота. Овие дечиња учествуваат со тоа што тие ќе ги изработат…

Read More

Меморандум за соработка на болницата со „Бреин Гинис“

Меморандум за соработка на болницата со „Бреин Гинис“

Здружение за умствен развој на деца Бреин Гинис Куманово и јавната здравствена установа Општа Болница Куманово вчера потпишаа меморандум за соработка и разбирање.
Целта е заеднички да се стремат за имплементација на заеднички проекти и да стават акцент на обезбедување поквалитетни услови за најмалите пациенти.
Мисија и визија на соработката се насочува токму за детскиот оддел во болницата.

Read More

02 април- Светски ден на детска литература

02 април- Светски ден на детска литература

„Час со познат писател“ , промоции на книги за деца, бројни работилници се само дел од активностите што ги организира Детскиот оддел на градската библиотека „Тане Георгиевски“ , информираат надлежните по повод одбележувањето на Светскиот ден на детската литература  – 02 април.
-Имаме многу проекти на детскиот оддел. Кога ќе се каже библиотека дечињата најпрвин помислуваат исклучиво на позајмување на книги, меѓутоа имаме многу посети на деца од најмалата возраст, градинки, основните училишта, затоа што детскиот…

Read More

„Шеќерна маса “ – првонаградена на „Маскенбал 2018“

„Шеќерна маса “ – првонаградена  на „Маскенбал 2018“

Маската „Шеќерна маса“ го освои првото место на традиционалната манифестација „Маскенбал 2018“  која се одржа вчеравечер во центарот за култура Трајко Прокопиев. Втората награда и припадна на маската „Шоља“ , а третата на „Месечева принцеза“, информираат надлежните. На годинашниов маскенбал наградата за сценски настап ја освои „Мајкл Џексон“, а наградата за групна маска и припадна на „Иноватор и јутјубери“. Беа доделени и шест пофалници на маските Паун, Еж, Пуканки, Килер кловн, Бонбонче и Литл Стјуард….

Read More

Меѓународна трка во планински велосипедизам

Меѓународна трка во планински велосипедизам

Заврши трката на која учествуваа педесетина професионални велосипедисти од Македонија и Србија, а која денеска се одржа на патека на локалитетот Студена вода во Куманово.
Натпреварувањето беше во организација на велосипедскиот планински клуб „Оксиџен“ од Скопје, а велосипедистите се натперваруваа во повеќе категории.
– Натпреварот е во рамките на националната велосипедска лига за бодови за кои се борат најдобрите велосипедисти во Македонија. Се настапува во сите категории мастер и елите мажи и жени, јуниори и кадети. За…

Read More

ЖРК Куманово убедливо против Овче Поле

ЖРК Куманово убедливо против Овче Поле

Ракометарките на Куманово остварија удлива победа против составот на ЖРК Овче Поле од Свети Николе во рамките на 21 коло од Женската ракометна лига на Македонија.
Кумановки имаа имрсивно прво полувреме во кое ја билдаа својата резултатска предност над домаќинот и веќе по истекот на првиот дел од мечот со резултат 20:6 беше јасно дека натпреварот го имат добиено.
Второто полувреме го изиграа рутински и без преголем напор, константно ја одржуваа резултатската предност над ракометарките на Овче…

Read More

КК Куманово поразен од МЗТ

КК Куманово поразен од МЗТ

Кошаркарите на Куманово претрпеа пораз во првото коло од плеј-офот во домашниот шампионат, откако на гостински терен викендов беа совладани од составот на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 81:79.
Израмнета прва четвртина прикажаа и гостинскиот и домашниот состав, желбата за победа на Куманово и МЗТ беше преголема па за само 10 минути на паркетот резултатот беше 29:27 во корист на „штрковите“ од аеродром.
Вториот период беше во корист на гостинскиот состав. Куманово имаше пефектна втора четвртина, па…

Read More

ТВ Плус три години ги информира кумановци

ТВ Плус три години ги информира кумановци

По три години постоење телевизија Плус со точни, навремени, актуелни, објективни и пред се независни информации успеа да ги освои симпатиите на кумановци.  Во трите можеби најтешки и турбулентни години за медиумите во Македонија, телевизија Плус се наметна како непристрасна телевизија, која се грижи за проблемите на граѓаните. На 25-ти март 2015 година за прв пат беше пуштен телевизискиот сигнал за да веќе од први април започне емитувањето на програмската шема.
Локални проблеми, инвестиции и изградби,…

Read More

За еден месец ќе се отвори градинката во „Пионерски дом“

За еден месец ќе се отвори градинката во „Пионерски дом“

Најдоцна за еден месец ќе се отвори градинката која што е сместена во поранешен Пионерски дом. Ова денеска го истакна министерката за труд и социјалната политика Мила Царовска, посочувајќи дека отворањето се одолжило заради дозволи од други надлежни институции.
-Тоа е стар објект реновирањето се заврши веднаш како што беше најавено во 40 дена но сепак има други институции кои треба да дадат дозвола за отворање на градинката се направи и дополнително поврзување со гасната мрежа…

Read More

Се отвори прва градинка во Младо Нагоричане

Се отвори прва градинка во Младо Нагоричане

Прва детска градинка со капацитет за сместување на 20 деца од предучилишна возраст, денеска е отворена во општина Младо Нагоричане. Градинката Изворче, која е дел од установата Ангел Шајче првично ќе згрижи десет деца, при што групата ќе биде комбинирана од најмали до деца на возраст до 6 години. На отворањето присуствуваше министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска заедно со вице премиерот на Владата, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Министерката истакна дека…

Read More
1 2 3 4 5 168