ВИДЕО: Кандидатите ги потпишаа кодексите за фер избори

ВИДЕО: Кандидатите ги потпишаа кодексите за фер избори

Петмината кандидати за градоначалник на општина Куманово денеска потпишаа кодекс за фер и демократски избори. Согласно кодексот тие се обврзани да водат фер изборна кампања и да ги почитуваат принципите на демократија.
-Развојот на демократијата зависи од однесувањето на сите нас а поставување на темелите на истата е законска обврска токму на вас присутните кандидати за градоначалници и најдиректни учесници во изборниот процес. За развојот на демократијата ни се потребни фер и демократски избори како и…

Read More

Без вода повеќе улици во Куманово

Без вода повеќе улици во Куманово

Повеќе локации во Куманово денеска ќе бидат без вода поради дефекти на водоводната мрежа. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, станува збор за улиците:
ул. „120“, нас. Карпош
ул. „251“, нас. Ајдучка чешма
ул. „302“, нас. Ајдучка чешма
ул. „Бајрам Шабани“
ул. „Правда Спасовска“
ул. „Титова Митровачка“
ул. „Вараждинска“
ул. „Димче Каранфиловски“
ул. „Симо Погачаревиќ“
ул. „Димо Хаџи Димов“ со околните улици од висока зона
СОУ Гимназија „Гоце Делчев“
фонтана „Четири бандери“ и
м.в. Пчински пат.
 

Read More

Притвор за очната лекарка од кумановската болница за примање поткуп

Притвор за очната лекарка од кумановската болница за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против жителка на Куманово, на возраст од 51 година, поради постоење на основано сомневање дека сторила едно продолжено  кривичнo делo  – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 4 во врска  со став 2 во врска со став 1, а во врска со член 45 став 1 и едно продолжено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 6 во врска со став 2 во…

Read More

ВИДЕО: Меѓународниот фестивал „ Денови на комедија“ започнува в понеделник

ВИДЕО: Меѓународниот фестивал „ Денови на комедија“ започнува в понеделник

Со претставата „ Партија реми“ на Драмски театар Скопје, в понеделник ќе започне 24-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во НУЦК  „Трајко Прокопиев“. Публиката ќе има можност да гледа неколку претстави од Македонија и земјите од соседството. На првата фестивалска вечер ќе биде доделена и наградата „Васил Иљоски“. Годинава наградата ќе биде врачена на актерката Стојна Костовска.
Од националната установа се надеваат на успешен фестивал, а што се однесува до подготовките, целосно се…

Read More

Приведен дилер од Куманово

Приведен дилер од Куманово

МВР информира дека вчера попладне , полициски службеници од Одделот за Крим-полиција-Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје привеле  36-годишен кумановец .
Како што појаснуваат од полицијата, при претрес во неговиот дом во Куманово, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени таблети, марихуана, семки од канабис, како и предмети кои ги набавил за подготовка на мини лабораторија за производство на марихуана – импровизирана направа наменета за производство и одгледување на растенија, вентилатори, рефлектори и друга опрема.
По…

Read More

Приведен 40-годишен кумановец

Приведен 40-годишен кумановец

Вчера попладне полициски службеници од СВР Куманово лишиле од слобода  40 годишен кумановец, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“, информираат од Министерството за внатрешни работи.
На 21 септември годинава  на улицата „Индустриска“ тој со уште едно лице физички  нападнале  трето лице и му одзеле пари и мобилен телефон.
По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Read More

ВИДЕО: Младински центар ќе добие градот

ВИДЕО: Младински центар ќе добие градот

Советот при Општина Куманово едногласно ја изгласа одлуката градот да добие младински центар. Младите ќе можат заеднички да креираат проекти. Советниците од различните партии се согласија дека одлуката треба да се донесе во интерес на младите без разлика што е предизборен период.
–Ние како Совет од поодамна ја почнавме иницијативата за формирање на младински органи и тела кои ќе работат во интерес на подобрување на животот на младите во Куманово. Со денешната одлука за формирање на Младински центар во Куманово,…

Read More

(ВИДЕО) Петчасовна блокада поради алтернативниот пат до „Искрин мост“

(ВИДЕО) Петчасовна блокада поради алтернативниот пат до „Искрин мост“

Претставници на десетина кумановски села и засегнати граѓани денеска преку петчасовна блокада на регионалниот пат Куманово -Свети Николе, на излезот од Доброшане, повторно побараа од надлежните да се асфалтира алтернативниот пат до т.н. „Искрин мост“, за кој велат е небезбеден. На денешниот протест ги повторија сите досегашни барања, поставување на соодветна патна сигнализација, информативни табли, но најавија и интензивирање на блокадите.
-Треба да се асфалтира патот, доаѓаат врнежи од дожд, по тој пат никој не може…

Read More

Пронајден кокаин, приведен дилер

Пронајден кокаин, приведен дилер

Во Секторот за внатрешни работи Куманово вчера бил приведен дваесет и седумгодишен кумановец, бидејќи кај него бил пронајден кокаин.
Полицијата информира дека дрогата била откриена при контрола, извршена од полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР, на граничниот премин Табановце.
Исто така, било утврдено дека при пасошка контрола приложил фалсификуван негативен ПЦР тест. По целосно документирање на случајот против него ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Read More

Санкционирани 13 возачи во Куманово

Санкционирани 13 возачи во Куманово

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 13 возачи. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и зедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од полицијата.

Read More
1 2 3 4 436