Починато лице пронајдено во селото Руѓинце, Старо Нагоричане

Починато лице пронајдено во селото Руѓинце, Старо Нагоричане

Шеесет и едногодишен маж е пронајден починат во својот дом во селото Руѓинце, Општина Старо Нагоричане, информираат од полицијата.
Вчера околу 16 часот во кумановската полиција било пријавено дека во домот во селото Ругинце, Општина Старо Нагоричане, бил пронајден починат 61-годишен жител, велат од СВР Куманово.
По овластување на Јавен обвинител, полициски службеници извршиле увид и било констатирано дека собата била исчадена, а починатиот бил пронајден изгорен во креветот од пожар кој настанал од неизгасена цигара.
Смрт без…

Read More

Свлечиште на патот кај Страцин, во м.Чешмиче

Свлечиште на патот кај Страцин, во м.Чешмиче

Врнежите предизвикаа одрон на карпа на автопатот Куманово кон Страцин, поточно месноста викана Чешмиче. Во регионалниот центар за управување со кризи било пријавено и веднаш се известени јавното претпријатие Македонија пат и СВР Куманово, стои во извештајот на Регионалниот центар за управување со кризи.

Read More

Димитриевски на средби со Бакојанис и Сако: Добра можност за интензивирање на регионалната соработка

Димитриевски на средби со Бакојанис и Сако: Добра можност за интензивирање на регионалната соработка

„Ние на Балканот имаме разбирање, многу важно имаме емоција, имаме чувство еден за друг, пријателски односи без разлика колку не се разбираме на маса да си помогнеме во најтешките моменти, а всушност тоа го влече и нашата заедничка балканска етногенеза”. Ова го потенцираше градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во рамки на Самитот на Б40 Мрежа на градови од Балканот.
Димитриевски, заедно со претседателката на Советот на општината Ивана Ѓорѓиевска, покрај средбите со градоначалниците на Сплит,…

Read More

Градски фудбалски клуб во Куманово

Градски фудбалски клуб во Куманово

Куманово по пауза од 23 години повторно доби градски фудбалски клуб со спојување на неколку веќе постоечки клубови.
Фудбалските клубови ФК Студена вода, ФК Еуроспорт и ФК Куманово 2012 во заеднички договор одлучија да влезат во ФК Студена вода бидејќи моментално се натпреварува во највисок ранг 3-та македонска лига.
Основачи на новиот клубот, освен трите постоечки клубови е и општина Куманово.
– Влеговме како оснивачи на здружението и го променивме името на субјектот во ГФК Куманово. Мораме да…

Read More

ВИДЕО: Учениците повторно во училишните клупи

ВИДЕО: Учениците повторно во училишните клупи

Основците и средношколците утрово по тринеделен зимски одмор се вратија во училишните клупи. Распустот беше продолжен со одлука на Владата заради функционалност на училиштата и второто полугодие наместо на 18-ти јануари почна денеска.
Во Куманово во сите училишта наставата е со физичко присуство на учениците, освен во државното средно училиште „Киро Бурназ“  кое целосно се реконструира, а учениците до крајот на учебната година ќе следат онлајн настава. Во вкупно 21 училиште колку што има на територијата…

Read More

ВИДЕО: Продолжуваат реконструкциите на училиштата

ВИДЕО: Продолжуваат реконструкциите на училиштата

Од почетокот на учебната година во Куманово се реконструираат вкупно 13 училишта, од нив три средни, десет основни, соопштија од Секторот за образование од општина Куманово. Дел од реконструкцијата е завршена, дел ќе се спроведува и во второто полугодие. Во средните „Перо Наков”, „Наце Буѓони” и гимназијата „Гоце Делчев” поставени се фотоволтаици и во овие три средни училишта заврши обемна реконструкција на фасади, внатрешна реконструкција, партерно уредување на дворовите, кровни конструкции.
ПОВЕЌЕ ВО ВИДЕОТО ПО 18 ЧАСОТ!
 
 

Read More

Димитриевски од Атина: Куманово се приклучува на Б40, Балканот има капацитет да се сплоти, имаме разбирање, пријателски односи и чувство еден за друг

Димитриевски од Атина: Куманово се приклучува на Б40, Балканот има капацитет да се сплоти, имаме разбирање, пријателски односи и чувство еден за друг

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски од вчера е во работна посета на Атина, Република Грција кадешто учествува на дводневниот Самит за градоначалници „B40“ наменет за интензивирање на регионалната соработка на балканскиот регион.
Во своето обраќање, Димитриевски се заблагодари на градоначалниците Бакојанис и Имамоглу за тоа што работат во духот на Ататурк и истакна дека времето ги создава и ги раѓа големите лидери, верувајќи дека од самитот ќе се изроди некој таков што ќе го придвижи…

Read More

Приведен кумановец за доиздржување затворска казна

Приведен кумановец за доиздржување затворска казна

Дваесет и петгодишен кумановец бил приведен ноќва, половина час по полноќ, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.
Како што појаснуваат од полицијата, лицето било барано поради бегство од Казнено – поправната установа Затвор Куманово во село К’шање, каде издржувал затворска казна.
– Лицето било спроведено во установата за доиздржување на казната, стои во соопштението.

Read More

Осумдесетина возачи казнети на подрачјето на СВР Куманово

Осумдесетина возачи  казнети на подрачјето на СВР Куманово

Полициските службеници вчера казниле вкупно 83 возачи на територијата на Секторот за внатрешни работи Куманово.
Најголем дел од казните биле поради непрописно затемнети стакла и возење без возачка дозвола.
МВР соопшти дека  при контролата санкционирани се 83 возачи, од кои 19 за возење без возачка дозвола, 22 за непрописно вградени фолии(затемнети стакла), 7 за истечена важност на регистрација и 5 мерки за возачи кои вршат јавен превоз на патници. На сите прекршители им биле изготвени соодветни поднесоци.
Сообраќајните…

Read More

ВИДЕО: Вирусните инфекции ги наполнија амбулантите

ВИДЕО: Вирусните инфекции ги наполнија амбулантите

Здравствените амбуланти периодов се полни со пациенти. Дел од нив со температура, други со кашлање, со болки во мускулите.
Лекарите велат дека пациентите најчесто се со полесна клиничка слика, но кашлањето останува и до три месеца од заболувањето.
Според здравствените власти, вакцините се најбезбедниот начин за заштита на здравјето на граѓаните.

Read More
1 4 5 6 7 8 640