Горивата поскапуваат за еден до еден и пол денар

Горивата поскапуваат за еден до еден и пол денар

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден до еден и пол денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53 отсто.
Со одлуката на РКЕ, малопродажната цена бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за еден денар за литар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапуваат за 1,5 денари за литар.
Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС –…

Read More

Советниците утре ќе одлучуваат за општинскиот буџет

Советниците утре ќе одлучуваат за општинскиот буџет

Советот на општина Куманово на утрешната седница треба да ја донесе најважната одлука, а тоа е буџетот за 2024 година.
Според материјалите за седницата, Секторот за финансии ќе предложи буџет тежок 2,1 милијарда денари или 35 милиони евра. Тоа е три милиони евра помалку од годинешниот буџет.
Најголем дел од средствата се дотации, пари кои ги префрлаат министерствата кон локалната самоуправа, пример како плати за образование, кои општината само ги исплаќа. Така на дотации отпаѓа дури 1,3…

Read More

ВИДЕО: Новогодишен базар во ООУ „Магдалена Антова“

ВИДЕО: Новогодишен базар во ООУ „Магдалена Антова“

Основното училиште „Магдалена Антова“ по повод претстојните празници денеска организираше новогодишен базар во дворот на училиштето. Основците, нивните родители, случјаните минувачи имаа можност по симболична цена да си купат најразлични новогодишни украси изработени и декорирани од креативните и талентирани дечиња од „Магдалена Антова “ под менторство на своите наставници. Собраните средства ќе бидат употребени за потребите на учениците и училиштето.
Повеќе детали за новогодишниот базар од изјавата на директорот на училиштето, Живко Стојковски.

 

Read More

ВИДЕО: 20 години Еуро Колеџ Куманово

ВИДЕО: 20 години Еуро Колеџ Куманово

Еуро Колеџ Куманово под раководство на д-р Љубиша Петрушевски одбележа 20 години успешно постоење и 17-та генерација на додипломски и дипломски студии по бизнис студии.
Втората приватна високообразовна институција на ниво на државата резултатот го постигна заедно со стручниот тим од професори од областа на економијата и бизнисот и студентите кои што ќе придонесат во развој на економијата во Куманово.
 

Read More

ВИДЕО: 75 години Фото кино клуб „Козјак“

ВИДЕО: 75 години Фото кино клуб „Козјак“

Фото кино клуб Козјак одбележа 75 години успешно постоење. Вчеравечер во просториите на Занаетчиски дом присутните  имаа можност да погледнат неколку кратки филмови, изложба на уметнички фотографии, награди, признанија и се` она што клубот творел,  почнувајќи од 1948 -та година во Куманово. Изложените дела се показател на сериозноста и посветеноста со која и пристапуваме на оваа уметност и претставуваат уште еден доказ за оправданоста на интернационалното реноме кое го има клубот, псоочуваат од ФКК „Козјак“…

Read More

ВИДЕО: Промовиран проектот за училиштето „Сами Фрашери“

ВИДЕО: Промовиран проектот за училиштето „Сами Фрашери“

Објектот на училиштето „Сами Фрашери“ во кое се планира да посетуваат настава ученици од гимназијата и од техничкото училиште „Наце Буѓони“ ќе се гради во рамките на поранешната касарна во населба Бедиње. Основниот проект за училиштето во изработка на јавното претпријатие Куманово план денеска беше презентиран пред претставници на општината, директорите на училиштата, советниците. Дали училиштето ќе се изгради зависи од тоа дали министерството за образование и наука ќе даде зелено светло на проектната документација…

Read More

ВИДЕО: Потпретседателот на здружението на пензионери „Куманово“, Стојан Арсовски во „ИНТЕРВЈУ“

ВИДЕО: Потпретседателот на здружението на пензионери „Куманово“, Стојан Арсовски во „ИНТЕРВЈУ“

Потпретседателот на Здружението на пензионери „Куманово“, Стојан Арсовски утре во 18 часот гостува во ИНТЕРВЈУ.
Арсовски, меѓу другото, бара јавно извинување од пензионерот Мирослав Трлин, за, како што вели, изнесени невистини и клевети во неодамнешното ИНТЕРВЈУ во врска со функционирањето на здружението на пензионери „Куманово“ .
 

Read More

ВИДЕО: „Движење ЗНАМ“ отвори простории во Скопје

ВИДЕО: „Движење ЗНАМ“ отвори простории во Скопје

Новата политичка партија  ,,Движење ЗНАМ – За наша Македонија” вчеравечер отвори централни простории во Скопје. Пред присутните се обрати Павле Арсоски, член на Извршниот одбор на ЗНАМ, потенцирајќи дека вратите на „Движењето ЗНАМ“ ќе бидат отворени за сите граѓани, добронамерници со кои што ќе работат на иста цел – за стабилна европска Македонија, држава во која има место за сите, во која секој ќе се чувствува сигурно, слободно, со висок стандард за секој граѓанин. Арсоски…

Read More

ВИДЕО: Училиштето „11 Октомври“ со хуманитарен базар

ВИДЕО: Училиштето „11 Октомври“ со хуманитарен базар

Основното училиште „11 Октомври“ денеска организираше двочасовен хуманитарен базар во трговскиот центар СУМА.  Голем број граѓани, ученици, наставници, случајни минувачи ги посетија штандовите со новогодишните украси изработени од вредните и креативни раце на дечињата под менторство на своите одделенски наставници. Собраните средства од новогодишниот базар ќе бидат наменети за потребите на еден ученик од училиштето  „11 Октомври“ .

 

Read More

Приведен кумановец со 550 парчиња пиротехника

Приведен кумановец со 550 парчиња пиротехника

Педесет и едногодишен кумановец бил приведен вчера откако полиција му пронашла и одзела 550 парчиња пиротехнички средства, информираат од Министерството за внатрешни работи. Кумановецот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
Инаку, Во Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, предвидена е глоба за оној кој употребува пиротехнички средства, а затворска казна за тргување со поголемо количество пиротехника и експлозивни материи.

Read More
1 4 5 6 7 8 769