Прогласени најдобрите спортисти

Општинскиот Сојуз на спортови Куманово денеска додели награди и признанија за најуспешните спортисти и спортски работници за минатата година. За најдобри спортисти се прогласени Атлетичарката Матеја Ефремовска и велосипедистот Стефан Петровски. Ефремовска во 2015-та стана државен првак во фрлање на диск и ѓуле, а учествуваше и на бројни државни и меѓународни натпревари, кадешто освои неколку први места.
-Прекрасно е чувството кога од сиот напор целата година, којштом е вложен се гледаат резултатите. Веќе бев и на…

Read More

ЛДП одржа програмска конвенција во Скопје

Либерално демократската партија минатата сабота, во пресред на вонредните парламентарни избори, одржа програмска конвенција на која ја презентираше својата програма. На конвенцијата којашто се одржа во објектот на Македонската опера и балет, присуствуваа симпатизери, членови и делегати на партијата од Куманово. Пред присутните се обратија Даниел Кадик, директор на германската фондација Фридрих Науман за југоисточна Европа, Ханс ван Баален, европратеник и претседател на Европската алијанса на либерали и демократи, генералниот секретар на Либералната интернационала, Емил…

Read More

Ременски во посета на транзитниот центар Табановце

Дваесетина мигранти од транзитниот центар Табановце доброволно се префрлени во кампот „Вино –Југ “ . Со ова започнува да се намалува бројката на бегалците на Табановце бидејќи капацитетот  одамна беше исполнет. Иако никој  од надлежните не потврдува , сепак причината поради која најверојатно одлучиле да се вратат во Гевгелија е стравот од ширењето на заразни болести во транзитниот центар бидејќи веќе се регистрирани шест случаи на заболени мигранти од шуга.  Во меѓувреме, мигрантите кои што…

Read More

СДСМ организираше крводарителска акција

По повод 17-ти март, Денот на крводарителите, општинската организација на СДСМ Куманово организираше крводарителска акција на која учествуваа членови, симпатизери на партијата и бројни граѓани.
-Досега одзивот е добар имаме доволно пријавени луѓе кои сакаат да даруваат крв и се надеваме дека акцијата ќе биде успешна. Годишно организираме од 2 до 3 крводарителски акции, доколку има потреба организираме и повеќе. Одзивот секогаш е добар граѓаните се тука за да помогнат и да ја даруваат својата крст…

Read More

Вечер на руска поезија во Центарот за култура

Во Центарот за култура Трајко Прокопиев синоќа се одржа вечер на руска поезија и музика, насловена Шепотот на руските поети. Манифестацијата е посветена на руската поезија, пред се на творештвото на Сергеј Есенин и Александар Сергеевиќ Пушкин. Средношколците но и останатите љубители на поезијата, имаа можност да слушнат стихови испишани во името на татковината и љубовта.
-Сега децата се одалечуваат од поензијата, поинтересно е да се седи во кафулињата и да се слуша оној тип на музика…

Read More

Отворен центар за ран детски развој

Од денеска родителите на децата од населбата „Иго Тричковиќ“, имаат можност по три часа да ги оставаат во Центарот за ран детски развој Сонце, кој се наоѓа во подрачното училиште Христијан Тодоровски Карпош. Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска-Ременски денеска го посети центарот, кој е отворен со поддршка на УНИЦЕФ и локалната самоуправа, а е 18-ти по ред на ниво на државата. Таа истакна дека инклузијата на децата во предучилишните установи е од…

Read More

Инвестиции од милион евра за Крива Паланка

Над еден милион евра инвестира Владата на РМ во изградба на неколку локални патни правци и канализациона мрежа со пречистителни станици во селото Мождивњак во Крива Паланка. Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев во придружба на градоначалникот Арсенчо Алексовски , денеска го означи стартот на градежните активности за изградба  на патот  во селото Жидилово во должина од еден километар и алтернативниот пат или т.н. руски пат  од Варовиште до манастирот Свети Јоаким…

Read More

Камион излетал од пат над Спомен костурница

На улицата Доне Божинов, над Спомен костурница, поточно спроти авто сервисот Ви-сто, денеска се случила сообраќајна незгода, во која педесет и шестгодишниот Н.К од Куманово, кој возел камион „Сканиа“ со приколка, излетал надвор од коловозот и удрил во бетонска ограда.
Незгодата се случила во 12 часот и 15 минути, а возилото се движело од перферијата кон центарот на градот. Поради лошата положбата камионот беше изваден со кран, а сообраќајот беше блокиран и полицијата вршеше пренасочување.
Во незгодата нема…

Read More

Реновирани простории во „Зафир Сајто“

Во Домот за стари лица „Зафир Сајто“ денеска беше пуштен во употреба реновираниот дел, односно таканаречен прв реон. Обновени се 13 соби, 15 тоалети и 1 купатило, за што се потрошени 3 милиони и 600 илјади денари, средства обезбедени од буџетот на установата. Директорот, Џемаљедин Неџипи истакна дека од година в година значително се подобруваат условите за сместување во домот.
-Пред една година беше пуштено во употреба реновираниот дел од геријатријата и тогаш ветив дека ќе…

Read More

Општинскиот кризен штаб со препораки до институциите

Општина Куманово да продолжи со превентивно чистење на речните корита на критичните точки во градот,општинската комисија за проценка на штети да излезе на лице место и да ги утврди настанатите штети од излевањето на речните корита, се дел од заклучоците што вчера  ги донесе општинскиот кризен штаб кој заседавше во просториите на општина Куманово.
Општинскииот штаб за заштита и спасување му препорачува на Водостопанство „Кумановко -липковско поле“ да продолжи со преземање активности за чистење на речните…

Read More
1 832 833 834 835 836 869