Мештани го блокираа приодот кон Романовце

Жителите на Романовце утринава повторно го блокираа селскиот пат на надвозникот на автопатот Куманово-Скопје, барајќи фирмите кои се сопственици на сепарацијата и асфалтната база во Романовце и каменоломите во Краста да им го асфалтираат патот.  Претседателот на месната заедница, Орхан Ахмети вели дека најголем проблем им претставува прашината која што се крева од товарните возила, а завршува на производите во нивните ниви.

-Веќе една недела има блокада овде под мостот за влез и излез од Скопје,…

Read More

Наместо справување со последици- превенција од поплави

 Североисточниот регион  иако беше зафатен од поголеми електромагнетни празнења  кои што во одредени делови донесоа слаби врнежи од дожд сепак не предизвикаа пореметувања на нивото на водите во реките односно  не дојде до излевање на речните корита, велат надлежните од Центарот за управување со кризи после вчерашните поројни дождови низ државава .
-Иако е потребно дождот е секогаш потребен после долгиот период на сушата особено во земјоделието како една од агромерките мегутоа сепак од разговорите што…

Read More

Укшини бара оставка од Стојковски

„Куманово ќе има проблем со вода, се додека Горан Стојковски е директор на јавното претпријатие „Водовод“, тврдат од Кумановско-липковско поле. Затоа бараат тој да си поднесе оставка, а тие ветуваат дека проблемот со водоснабдувањето на градот ќе се реши за 5 дена.
-Нека поднесе оставка за максимум пет дена проблемот со вода ќе се реши,  бидејќи новиот директор најверојатно ќе менаџира поубаво. Јас потенцирам доколку за 24 часа Горан Стојковски поднесе оставка Куманово ќе си има…

Read More

Продолжуваат ископувањата на локалитетот Градиште

Продолжуваат археолошките ископувања на локалитетот Градиште во близина на селото Младо Нагоричане, поточно покрај магистралниот пат Куманово-Крива Паланка. Истражувањата кои започнаа минатата година со финансиска поддршка на Министерството за култура, покажаа дека се работи за многу значaен и интересен локалитет, кој што е прв од ваков вид во регионот. Според археолозите се работи за град од раноантичкиот период односно од 4-ти или 3-ти век пред новата ера. Градот имал свои издигнувања и падови, но најголемото…

Read More

Во Пелинце се одбележа Илинден

Со пригодна свеченост во Пелинце, се одбележа 71 година од Првото заседание на АСНОМ и 112 години од Илинденското востание. Пред меморијалниот центар, цвеќе положија делегации од Собранието, Владата, кабинетот на претседателот, генралштабот, Сојузот на борци, општините Куманово, Старо Нагоричане, Град Скопје, претставници од СДСМ, ВМРО ДПМНЕ и останатите политички партии, како и бројни граѓани.
Пред присутните се обрати претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, кој истакна дека Илинден е најголемото што и се случило на Македонија…

Read More

КУД „Ѓоко Симоновски“ за Илинден во Петралица

По повод 2-ри август, Илинден, КУД „Ѓоко Симоновски“, при Здружението на пензионери, со едночасовна програма ќе настапи на манифестацијата, која што ја организира црковен при село Петралица, во општина Ранковце. Пред тамошната публика кумановските пензионери ќе се претстават со хор, солисти, дуети, и фолклор.
-Неуморни сме на други места каде што учествуваме, на републички, регионални ревии, велат идат кумановци, тие се како шлаг на торта, заради тоа што ние сме едно од најдобрите здруженија, единствени што…

Read More

Во државата ќе се одбележат двата Илиндена

Државата утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена, односно 112 години од почетокот на Илинденското востание, и 71 година  од Првото заседание на АСНОМ.
По тој повод на свечената манифестација во Меморијалниот комплекс АСНОМ во Пелинце, ќе присуствува претседателот на Собранието, Трајко Вељановски.
Манифестацијата е закажана за 10 часот, но од Министерството за внатрешни работи апелираат граѓаните кои што ќе присуствуваат на настанот во Меморијалниот центар да пристигнат до 09,00 часот, бидејки поради присуство на ВИП гостите…

Read More

Се одржа „Бдеење на кокински мугри“

На мегалитската опсерваторија Кокино, рано утринава се одржа традиционалната манифестација насловената „Бдеење на кокински мугри“.
Приказната за Кокино пред присутните ја раскажа актерот Тихомир Стојановски, кој наведе дека настанот е реконструкција на паганскиот обред,кој што симболизира славење на светото спојување на небото и земјата.
Имено праисториските жители го практикувале обредот за циклично обновување на природата, со што всушност се поклонувале на небеското божество Сонцето и големата божица Мајка.
Манифестацијата со своето присуство ја збогатија и поети од Друштвото…

Read More

Финансиска помош за семејствата на загинатите полицајци

Грант од 90.000 денари ќе добијат семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили во полициската акција, која што се случи на 9-ти и 10-ти мај во Куманово. Хуманитарната организација „Мајка“, во соработка со Општина Куманово, има за цел во пресред на големиот македонски празник, 2-ри август, да им одаде почит на загинатите бранители, но и на некој начин да им олесни на нивните семејства.
Од хуманитарната организација Мајка, која постои од 1992 година истакнаа дека со…

Read More

На пензионерите им недостигаат клубови

На кумановските пензионери им недостигаат клубови, во делови на градот каде што живее поголема концентрација на повозрасни лица. Во клубовите кои што сега ги поседува Здружението на пензионери од Куманово, овие лица слободното време го користат за дружба и играње друштвени игри. Пензионерите планираат да отворат вакви простории и во населбата Гоце Делчев, Долно Којнаре, Игор Тричковиќ и Умин Дол.
-Здружение на пензионери во својата агенда посветуваше постојано внимание на проширување на мрежата на клубови на…

Read More
1 829 830 831 832 833 834