Улицата „Крушевска република“ доби бекатон плочки

Улицата „Крушевска република“ доби бекатон плочки

По неколку децении жителите на улицата Крушевска република која се наоѓа во близина на Ургентниот центар, ќе одат по бекатон плочки. Дупките наскоро ќе бидат минато за мештаните кои живеат во овој дел од градот. Се работи за зафат кој е дел од проектот за санација и одржување на патната инфраструктура во централнотоградско подрачје и периферијата. Првиот човек на Куманово, Зоран Дамјановски истакна дека за улицата, се одвоени еден милион и осумстотини илјади денари. Тој потсети…

Read More

„Компаратив“ – нова емисија на српски јазик

„Компаратив“ – нова емисија на српски јазик

„Компаратив“ е насловот на двонеделниот магазин на српски јазик, кој од сабота ќе започне да се емитува на телевизија Плус. Емисијата е дел од проектот „Jавно информирање на припадници на српската заедница во земјите во регионот“, кој го доби медиумот од Министерството за култура и информации на Република Србија.  Во магазинот кој ќе се емитува секоја втора недела, ќе бидат пренесени сите информации кои се однесуваат на српската заедница во Куманово и Македонија, но ќе…

Read More

108 лица осудени за кривични дела лани

108 лица осудени за кривични дела лани

Вкупно 108 лица во текот на 2015 –та година биле осудени за кривични дела извршени на територијата на Општина Куманово, додека пак Основен суд Куманово донел пресуди за 84 лица.  Според податоците на Државниот завод за статистика, од осудените лица за кривични дела извршени во Куманово 43 се Македонци, 28 -припадници на албанската етничка заедница, 22- Роми додека другите заедници имаат по едно осудено лице. Осуден е и еден малолетник  и тоа за сторено кривично…

Read More

Детето родено на ГП Табановце било живо

Детето родено на ГП Табановце било живо

Бебето, кое што студентка од Скопје го фрли во корпа за отпадоци откако се породи во тоалет на граничниот премин Табановцe и замина на апсолвентска екскурзија  било родено живо, потврдија денеска од Основното јавно обвинителство во Куманово. Според портпаролот Зоран Марковски, истражната постапка продолжува, а наредено е и психијатриско вештачење на мајката со цел да се утврди причината заради која одлучила на ваков начин да се ослободи од бебето.
Настанот се случи на 29 март кога…

Read More

Лабораторија на идеи “Одржлив развој“

Лабораторија на идеи “Одржлив развој“

Одржлив развој е насловот на работилницата, лабораторија на идеи, која што ја организираше Центарот за интеркултурен дијалог, во рамки на проектот Граѓанско општество за европска интеграција. Над 40 активни чинители во општеството, пред се претставници на граѓанскиот сектор имаат можност да ги споделат своите мислења, идеи со кои на крај ќе се дојде до еден вид на  производ кој подоцна може да се имплементира.
-Пет настани кои ќе се случат во Куманово, Скопје и Битола во…

Read More

Подобри приноси од ланската жетва

Подобри приноси од ланската жетва

 Приносите од пченицата и јачменот што се прибираат годинава  се подобри и со подобар квалитет од претходните години,  покажува последниот извештај од реализираната жетва во кумановскиот регион. Добрите приноси се резултат на поволните  услови за развој на есенските жита, велат надлежните. Според Насер Даути, раководител на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со седиште во Куманово жетвата се одвива непречено и според планираната динамика.Има доволно механизација и ако се оди со истото…

Read More

Екстерното ќе почнува од шесто одделение

Екстерното ќе почнува од шесто одделение

Во свидетелствата за учениците ќе се воведе додаток во кој што ќе се наоѓаат резултатите од екстерното тестирање, а не како што беше до сега резултатите од екстерното тестирање да се во рамките на свидетелството. Oваа новина ја изгласаа пратениците во рамките на измените и дополнувањата на Законот за основно образовани и Законот за средно образование.
Според надлежните, со самото воведување на овој додаток, истовремено се воведува уште една измена со која што резултатот од екстерното…

Read More

Пониски плати за судската администрација

Пониски плати за судската администрација

Судските административци кои штрајкуваа и бараа надоместоци на плата, сега ќе добијат помала плата за 40 отсто. Но, и покрај ваквата одлука на Судскиот буџетски совет продолжува штајкот на судските службеници на ниво на државата, вклучително и во Основниот суд Куманово. Претставници на УПОЗ посочуваат дека на вработените во судската администрација со колективни одлуки им се кратат платите  поради учество во штрајк, наместо со поединечни решенија на кои ќе имаат право на жалба, што е…

Read More

Хуманитарна изложба за Александар и Мартина

Хуманитарна изложба за Александар и Мартина

За Александар и Мартина Додевски, беше насловена хуманитарната изложба на водителката на Телевизија Плус, Драгана Спасовска, која се одржа синоќа во кафе бар Револушн. Љубителите на уметноста имаа можност по симболична цена да купат изработено дело. Инаку делата се работени на камен со боја. Собраните средства ќе бидат донирани за лекување на двете деца, кои боледуваат од цироза на црниот дроб. Авторката на изложбата истакна дека делата се сликани со љубов, исто како што е…

Read More

Во тек е обука за напредни ИТ вештини

Во тек е обука за напредни ИТ вештини

Над 40 невработени лица деновиве присуствуваат на обука за напредни ИТ вештини, која се спроведува во основното училиште Крсте Мисирков, а ја организира Агенцијата за вработување. Невработените кои го изучуваат  целиот пакет Microsoft office, се на различна возраст. Тие се поделени во две групи на основно и повисоко ниво.
-Ние направивме една анкета за да видиме колку знаат, за да ги направиме соодветно групите, некој е пониско, некој повисоко ниво. Заинтересираноста е голема, во смисла активноста…

Read More
1 827 828 829 830 831 885