Отпочна карванот „Македонија вработува 2“

Отпочна карванот „Македонија вработува 2“

Од Куманово денеска отпочна карванот „Македонија вработува 2“. Наредните три месеци невработените граѓани и приватните компании ќе имаат можности директно од министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и директорот на агенцијата за вработување Влатко Поповски  да се информираат за мерките и бенефитите кои што ги нуди овој проект кој во изминатата година отворил голем број работни места и помогнал на повеќе од 480 компании на ниво на државата.
-Колку повеќе ги доближиме можностите кои…

Read More

Мирен протест за прегазеното дете

Мирен протест за прегазеното дете

Под мотото „За правда“  невладината организација „Зани“  денеска организираше мирен протестен марш во куманово поради прегазеното четиригодишно дете кое што подлегна на повредите. Стотици поддржувачи на протестот точно во 15 часот тргнаа од пред влезот на гимназијата Сами Фрашери кај зелениот пазар и потоа движејќи се низ централното градско подрачје протестот го завршија пред основниот суд Куманово. Тука организаторот порача дека секој што ќе изврши еден ваков не хуман акт треба да се казни согласно…

Read More

Второ пријавување во средните училишта

Второ пријавување во средните училишта

Во средните училишта во градот денеска се спроведе второто пријавување од јунскиот уписен рок за запишување ученици во прва година во учебната 2016-2017 година. Првото пријавување за гимназиско, стручно и уметничко образование и спортските академии се одржа на 28-ми и 29-ти јуни, а резултатите од запишувањето и слободните места беа објавени по само два дена. Во техничкото училиште Наце Буѓони голем број ученици денеска ги доставуваа потребните документи за упис. Од таму истакнаа дека интересот…

Read More

Ќе се надмине проблемот за собирање на смет

Ќе се надмине проблемот за собирање на смет

Од понеделник ќе се надмине проблемот со изнесување и депонирање на смет,  односно ќе се врати стариот работен режим според кој функционираше јавното претпријатие Чистота и Зеленило, истакна на последната седница на Советот на општина Куманово, директорот Сашо Петрушевски. Тој нагласи дека нередовното изнесување на смет ќе стане минато, бидејќи се решени дефектите на 9-те камиони. Советниците од опозицијата кои го покренаа ова прашање, истакнаа дека изминатиов период, постојано добивале забелешки од граѓаните за овој…

Read More

Отпочна проектот „Зајакнување на партиципативна демократија“

Отпочна проектот „Зајакнување на партиципативна демократија“

Kолку граѓаните и претставници од граѓански организации учествуваат во процесот на донесување одлуки на локално ниво беше тема на денешната средба во Куманово што ја организираше Фондацијата за развој на локалната заедница со претставници на граѓански организации од североисточниот регион. Оваа средба со фокус групата е дел од проектот „Зајакнување на партиципативната демократија“, финансиран од ЕУ, преку инструмент за демократија и човекови права.
-Во фаза е подготовка на севкупна анализа на состојбите на процесот на учеството…

Read More

Советниците бараат дислокација на дрвосечачите

Советниците бараат дислокација на дрвосечачите

Со доаѓањето на летниот период и тротоарите околу зелениот пазар секоја година  се окупираат  од трактори и други превозни средства во кои што се продава најчесто бостан и пречат во движењето на пешаците, но и во сообраќајот. За овој проблем се дискутираше на последната седница на советот на општината кога советникот Мирослав Стојановски ги праша  надлежните кога ќе бидат дислоцирани возилата.
Градоначалникот Зоран Дамјановски потенцираше дека во соработка со полицијата и со инспекциските служби често организираат…

Read More

Учениците денеска добија сведителства

Учениците денеска добија сведителства

Во основните и средни училишта во градот, денеска на пригодна свеченост беа доделени сведителствата на учениците. Најмногу на сведителствата им се израдуваа најмалите. Тие се сретнаа со наставничките, основците и средношколците со класните раководители  при што зборуваа за постигнатиот успех во изминатита 2015-2016 учебна година. Професорите истакнаа дека се задоволни од сработеното.
-Заврши уште една учебна година 2015-2016 во нашето училиште се делат свeдителства, успешно ја завршивме годината, задоволни сме од работата на учениците веќе се…

Read More

Продолжува реконструкцијата на улиците во градот

Продолжува реконструкцијата на улиците во градот

Високите температури не ја намалија динамиката на реконструкции на улиците во градот. Освен што се работи на подготовка на асфалтирање на улици во приградските населби, се крпат ударните дупки во центарот и паралелно се обележуваат пешачките премини. Приоритети при обележувањето се улиците покрај градинки, училишта, здравствени установи и државни институции. Зависно од метежот, се настојува првин целосно да биде покриено централното градско подрачје, но се работи и во периферијата. За оваа намена општина Куманово одвои…

Read More

80 проценти од засадените дрвца се прифаќаат

80 проценти од засадените дрвца се прифаќаат

Околу 3.000.000 садници годишно се произведуваат во расадникот на кумановската подружница на јавното претпријатие „ Македонски шуми “. Садниците се користат за пошумување на површини во трите општини, но доколку граѓаните сакаат да купат тоа можат да го сторат во расадникот  познат меѓу граѓаните како  „Режановски врби“.
-Ние се подготвуваме за расадник бидејќи планираме во есен околу 200 хектари површина пошумување во Куманово, Липково и Старо Нагоричане, значи секоја година по 200 до 300 хектари пошумување…

Read More

Надлежните порачаа да запрат тепачките на етничка основа

Надлежните порачаа да запрат тепачките на етничка основа

Низата физички пресметки на национална основа, се причината поради која денеска одржа состанок Локалниот совет за превенција. Статистичките податоци на СВР Куманово покажуваат дека од почетокот на годинава се случиле пет тепачки, од кои дури три во мај. Во повеќето се вклучени малолетни лица. Надлежните истакнаа дека овие случаи се пријавени и расчистени и дека не станува збор за алармантна бројка. Додадоа дека целта треба да биде не е само репресивно туку и превентивно делувања,…

Read More
1 828 829 830 831 832 885