Матурантите полагаа странски јазик

Матурантите полагаа странски јазик

Во средните училишта денеска се полагаше странски јазик како дел од државна матура. Сите испити започнаа во 10 часот, а полагањето траеше три часа. Вообичаено најмногу матуранти имаат избрано да полагаат  англиски јазик .  Во средното техничко училиште „Наце Буѓони“ покрај англиски, се полагаше француски и руски јазик.
-Денеска се полагааат странски јазици, англиски 102 ученика,  француски -9 и руски- 2 ученика. Полагањето започна навреме, нормално се одвива, има отсутни два –три ученика. Овие ученици имаат…

Read More

Се судрија автобус и товарно возило

Се судрија автобус и товарно возило

Жител на Кратово се здоби со тешки телесни повреди при судир на товарно возило „фолксваген  кади“ и автобус на магистралниот пат Куманово -Крива Паланка, во близина на Страцин. Во сообраќајната несреќа што се случи вчера попладне околу 17 часот повреден е 47 годишен кратовец, возач на „пикапот “  со кумановски регистарски таблички кој во моментот бил сам во возилото. За среќа, 49 –темина  патници во автобусот со бугарски национални ознаки кои што биле на еднодневна…

Read More

Да се подобри квалитетот на социјалните услуги на ГО

Да се подобри квалитетот на социјалните услуги на ГО

Претставници на граѓански организации од регионот и општините, денеска присуствуваа на тркалезена маса „Повеќе сервиси на локално ниво“, на која се расправаше за квалитетот на социјалните услуги што ги нудат.  Средбата  е во рамки на проектот Подобрување на квалитетот на социјалните услуги на граѓанските организации во Југоисточна Европа, а ја организираше Ирис мк мрежата.
-Целта на денешната средба е следната треба да направиме првин една реална слика на тоа колку граѓанските организации во Македонија се сфатени…

Read More

Библиотеката го збогати книжниот фонд

Библиотеката го збогати книжниот фонд

Јавната установа библиотека Тане Георгиевски го збогати книжниот фонд со 262 нови наслови, односно 832 книги. Се работи за редовна набавка на белетристика, што библиотеката ја врши секоја година, по завршување на Саемот на книгата на кој се изложуваат најновите наслови од македонската издавачка продукција и преведена литература на познатите светски бетселери.
-Книгите се набавени од 10 издавачки куќи за оваа набавка се потрoшени околу 245.000 денари ова е една од трите набавки што библиотеката планира да…

Read More

Улицата 424 во Иго Трчковиќ доби асфалт

Улицата 424 во Иго Трчковиќ доби асфалт

После 4 децении жителите на  улицата „424“ или поранешна  „6 “ во населбата Иго Тричковиќ ќе одат по асфалт. Улицата во должина од 1.250 метри квадратни доби асфалтна подлога како дел од проектот на локалната самоуправа за реконструкција на постојната патна инфраструктура.
Бидејќи за асфалтирање  има голем број улици во градот, општината до крајот на јули месец ќе настојува да асфалтира по 3.500 метри квадратни во поголемите населби.
-Ова е една витална точка бидејќи поврзува две главни…

Read More

Учениците на летен распуст

Учениците на летен распуст

За околу 11.000 основци и  речиси 5.000 средношколци денеска завршува учебната година. Годинава, основното образование го завршува последната генерација осмооделенци, бидејќи неколку години во нашиот образовен систем е воведена деветолетката. Директорите на последниот ден од учебната година се задоволни од постигнатите резултати и на учениците , но и на наставниците. Но, денеска не завршуват сите основци. Следните десет дена продолжителна настава ќе посетуваат оние ученици кои што не успеале да ги совладаат наставните материјали. Конечната…

Read More

Стечајците одржаа мирен протест

Стечајците одржаа мирен протест

Стечајните работници од здружението УНИТ денеска одржаа мирен протест на излезот на Куманово, од каде што побараа државата да ги обештети со 6.000 денари месечно до повторно вработување или пензионирање. Нагласија дека се одлучиле на овој чекор, бидејќи иако се најзагрозена категорија граѓани, чувствуваат дека се во сенка на Шарената револуција. Додадоа дека преку собирот сакаат да ги потсетат надлежните за нивните барања.
-Јас се можам да сфатам, но не и дека на се, се фрлаат…

Read More

ЕУ проект за подобрување на меѓуетнички односи

ЕУ проект за подобрување на меѓуетнички односи

Преку проект на ЕУ ќе се подобруваат меѓуетничките односи преку зајакнување на соработката и дијалогот помеѓу заедниците преку Охридскиот рамковен договор во пет општини од  североисточниот регион. Општините се одберени како таргет општини заради мешаниот етнички состав . Во рамките на проектот ќе бидат доделени  помали грантови на пет невладини организации кои што се занимаваат со женските права,  со правата  на младите и нивното вклучување во меѓуетничкиот дијалог и соработка .
-Овие теми секогаш се важни…

Read More

Протест на мештаните од Табановце

Протест на мештаните од Табановце

Жителите на Табановце утрово четири часа го блокираа локалниот пат кој што води кон транзитниот центар Табановце. Асфалтирање на пристапниот пат од еден километар и 300 метри кон постоечкиот асфалт во селото е главното барање кое што мештаните го упатуваат до меѓународните организации кои што секојдневно им помагаат на бегалците. Мештаните обвинуваат и дека во кампот се вработуваат лица по партиска и пријателска врска. Од вкупно 110 вработени, само 18 се од селото, на кои…

Read More

Осветена црквата Св. Спас во Долно Којнаре

Осветена црквата Св. Спас во Долно Којнаре

Во присуство на голем број православни верници утрово, во Долно Којнаре се освети црквата Свети Спас. Чинот на осветување на иконите и оспособување на црквата за да се извршуваат богослужби, го изведе кумановско-осоговскиот митрополит Јосиф, во сослужение со свештениците од епархијата. Отец, Игор Здравковски истакна дека досега во оваа населба немало божиј храм, туку само  крст.
-Денеска овој Божиј храм  е осветен и тоа во многу рекордно време затоа што овие луѓе покажаа дека навистина покрај…

Read More
1 831 832 833 834 835 884