ВМРО ДПМНЕ: Биљановце заборавено од градоначалникот

ВМРО ДПМНЕ:  Биљановце заборавено од градоначалникот

Најголемиот дел од населбите и селата во Куманово со години се заборавени од локалната власт. Само се ветува, но не се инвестира, посочија  денеска од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Биљановце е само едно од населените места кое што во 21 –от век е без приклучок за водоводна и канализациона мрежа, со дупки на улиците, без улично осветлување, спортски игралишта и со руинирано училиште.
-Тука сме да Ве потсетиме дека вашата лична и партиска кампања воопшто…

Read More

Пензионерите со претставата „Шути и рогати“

Пензионерите со претставата „Шути и рогати“

Членовите на драмската секција при Здружението на пензионери синоќа во Народниот театар ја изведоа претставата Шути и рогати, од Драгољуб Димковски. Се работи за комедија која што пензионерите веќе неколку пати ја имаат изведувано, но со различна актерска екипа. Пензионерите истакнаа дека им е драго што успеале да предизвикаат насмевка на лицето кај своите сограѓани. Додаваат дека уживаат во ова што го работат.
-Ова е комедија, интересна од нашиот крај од нашето поднебје, вистинито случување, претставата…

Read More

Продолжува „Шарената револуција“ во Куманово

Продолжува „Шарената револуција“ во Куманово

Мирно и без инциденти помина синоќешниот протест на активистите и подржувачите на граѓанската иницијатива Протестирам. Како и на претходните и на овој протест, поддршка дадоа членовите и симпатизери на опозициските партии, а пред присутните се обратија Оливер Спасовски и Роберт Алаѓозовски од СДСМ, кои побараа целосно повлекување на аболицијата и прочистување на избирачкиот список, со цел овозоможување на услови за фер и демократски избори.
-И шарената револуција и боењето се заради Иванов, а се додека не…

Read More

Во сабота ќе се полага државна матура

Во сабота ќе се полага државна матура

На 4 јуни во сите средни училишта во државата ќе се полага задолжителниот предмет, односно македонски јазик и литература, албански и турски јазик и литература.
Во кумановското техничко училиште „Наце Буѓони“ државна матура ќе полагаат  вкупно 127 ученици со настава на македонски јазик и 204 ученици со настава на албански  јазик, информира директорката Лидија Михајловска.
– Освен државна матура се полага и завршен испит за учениците кои не мислат да продолжат на факултет,  тоа се 89 ученици…

Read More

Крводарителска акција во СВР Куманово

Крводарителска акција во СВР Куманово

60-тина вработени, но и пензионирани полициски службеници во СВР Куманово денеска беа дел од редовната крводарителска акција што се организира во соработка со Институтот за трансфузиона медицина и општинската организација на Црвениот крст од Куманово.  Денешните дарители на крв уште еднаш ја покажаа својата хуманост на дело.
-Деветти пат по ред дарувам крв и им порачувам на младите да бидат дел од овие крводарителски акции бидејќи на тој начин помагаат некому, изјави редовен крводарител
Дел од крводарителите…

Read More

Авионско прскање против комарци

Авионско прскање против комарци

Во раните утрински часови во сабота ќе се изврши авионско прскање против комарци на територијата на општина Куманово.
Се известуваа сите пчелари да превземат соодветни мерки за заштита на пчелите. Во случај да не се изврши авионско прскање поради неповолните временски услови, истото се одложува за наредниот ден.

Read More

Прослава за мини матурантите во „Кокиче“

Прослава за мини матурантите во „Кокиче“

Во објектот Кокиче на градинката Ангел Шајче денеска се одржа забава наменета за мини матурантите кои од септември ќе заминат на училиште. По тој повод со пригодна културно уметничка програма, децата се простија од градинката. На прославата присуствуваа и нивните родители, а воспитувачките им доделија дипломи и книги.
-Многу сме горди и среќни, што денеска ќе ги испратиме нема ние да се поздравиме со нив, затоа што дел од нив ќе останат да одат и преку…

Read More

Волонтерите на Црвен крст први во укажување помош

Волонтерите на Црвен крст први во укажување помош

Клубот на млади при општинскиот Црвен крст го доби првото место на натпреварот во укажување на прва помош. Според стручните лица, тие се покажаа како најдобри при справувањето со различни видови повреди. Раскажуваат дека им претставува задоволство што во септември ќе го претставуваат градот на државниот натпревар кој ќе се одржи во Скопје.
-Тоа го достигнавме со тимската работа и самата организација ни помогна да го освоиме истото. За мене овој натпревар исто така претставува голем…

Read More

Меѓународен ден на згрижувачки семејства

Меѓународен ден на згрижувачки семејства

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на згрижувачките семејства. На територијата на државата се регистрирани 147 згрижувачки семејства, а во општина Куманово само седум семејства се грижат за деца кои имаат потреба од љубов и поддршка и во периодот кога нивните родители не се во состојба да се грижат за нив овие семејства се нивна замена. Инаку, во центарот за социјални работи веќе се спроведува реномираната и светски распространетата Pride(прајд) обука. Тоа значи дека вработените во…

Read More

Предавање за ХИВ превенција во „Гоце Делчев“

Предавање за ХИВ превенција во „Гоце Делчев“

Во гимназијата Гоце Делчев денеска се одржа предавање, кое е во рамките на проектот Кампања за подигање на свеста за ХИВ превенција во општина Куманово. Предавањето го спроведоа волонтери од Црвениот крст, кои истакнаа дека истото веќе се одржало во основното училиште Магдалена Антова и средното Наце Буѓони,а  планирано да бидат опфатени и Киро Бурназ и Перо Наков.
-Ги опфативме сите средни училишта и некои основни, како Магдалена Антова, каде што предавањето помина добро, во девет…

Read More
1 833 834 835 836 837 884